Print Terug

Heet van de Naald

Jaga houdt Uchronia levend - 25/06/2007

[ Foto: Thierry van Dort ] Uchronia fel verlicht op Burning Man '06, enkele dagen voor de vuurzee.
[ Foto: Livios ] Veel belangstelling voor de lancering van de Uchronia documentaire.
[ Foto: Livios ] Filosoof/Artdirector Jan Kriekels: "Wie actief betrokken is bij de ontwikkeling van een product is gelukkiger dan wie het zomaar koopt."

Vorige zomer schreven radiatorenfabrikant Jaga en ontwerpbureau Quinze & Milan geschiedenis met hun gigantische constructie Uchronia op het excentrieke Burning Man festival in Black Rock City, Nevada. Met de zopas verschenen Uchronia-film en een boek over de creatieve economie wil bedenker Jan Kriekels het Uchronia-concept nu verder uitdragen.

Daredevils

“We should be daredevils, not calculators”, schreeuwt het boek ‘Uchronia Community: message out of the future’ dat vorige week samen met de film ‘Uchronia’ werd gelanceerd. Dat is in één zin wat artdirector annex filosoof Jan Kriekels van Jaga wil zeggen: dat we meer buiten de lijntjes moeten durven kleuren.

In de film zien we een honderdtal Vlamingen, voornamelijk Jaga-werknemers, zich wekenlang uitsloven in de verschroeiende woestijnhitte. Ze bouwen aan Uchronia, een tijdslab van 60 bij 30 meter, als symbool voor de onuitputtelijke creativiteit van de menselijke geest. Anderhalf uur duurt het tot de climax. “Burn the fucker down”, schreeuwen uitzinnige festivalgangers. En branden doet het gigantische kunstwerk. Maar daarmee komt er geen einde aan Kriekels’ Uchronia.

Creatieve economie

“Burning Man was een begin”, vertelt Jan Kriekels. “Het perfecte platform om onze filosofie rond de creatieve economie aan de man te brengen. Een maatschappij waarin iedereen zich creatief kan uitleven. Dat wil ook zeggen dat je het bestaande moet kunnen loslaten. Het verbranden van Uchronia op Burning Man heeft in die zin een sterke symbolische waarde.”

Met het boek, de film, een website en de Experiencelab Truck wil Jaga gelijkgestemden bewegen met als doel een wereldwijd netwerk van creatieve geesten op te richten. “Idealiter heeft iedereen inspraak bij het ontwerp van onze producten”, zegt Kriekels. “Want wie actief betrokken is bij de ontwikkeling van een product is gelukkiger dan wie het zomaar koopt. Die filosofie leeft nu al binnen Jaga, waar we het beste uit onze mensen proberen te halen. Waarom zou iemand van de marketingafdeling geen mening mogen hebben over design?”

Zie ook in Blijf op de hoogte Neem een gratis abonnement op onze nieuwsbrief die wekelijks in je mailbox belandt.


De redactie van Livios® nv streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de door haar gepubliceerde informatie waarvoor zij echter niet aansprakelijk gesteld kan worden voor welk gebruik dan ook. Livios® nv is niet verantwoordelijk voor welke beslissing of handeling dan ook die door de gebruiker zou zijn genomen op basis van de verstrekte informatie of gegevens; noch is ze verantwoordelijk voor fouten of vergissingen; en ze is evenmin verantwoordelijk t.a.v. gebruiker of derden voor mogelijk geleden directe, indirecte, incidentele schade, winstderving, verlies van opportuniteit of voor eender welke schade veroorzaakt door haar nalatigheid of vergetelheid in het verschaffen, compileren, monteren, schrijven, interpreteren, melden en verspreiden van info of data d.m.v. deze dienst, en dit zelfs indien Livios® nv gewaarschuwd werd voor zulke schade. Voor de volledige gebruiksvoorwaarden: zie livios.be
OK
selfBoek-livre
Polling
Heb jij een kachel of haard?
Ja, als hoofdverwarming.
Ja, voor de gezelligheid.
Neen, maar overweeg een aankoop.
Neen, geen plaats.
Neen, te duur.