Voor wie zijn de kosten van onze scheidingshaag? (Beantwoord op 31-08-2015)

Vraag

Mijn buurman heeft enkele jaren gelden zijn coniferen weggedaan. Zelf heb ik toen gevraagd om daar een soort van haag te plaatsen ter vervanging. De buurman wou dit enkel indien ik dat zou betalen en dat heb ik ook gedaan. Voor het onderhoud heb ik mondeling toegezegd dat ik dit zou doen.

Nu wens ik dit echter niet meer te doen. De haag staat op zijn stuk. Indien hij ze zelf wil snoeien, kan dit voor mij. Zoniet, moet hij ze maar weg doen. Ik ga ervan uit dat het snoeien of wegdoen op kosten is van de eigenaar?

Antwoord

De advocaten van Bonus Advocaten hebben het volgende hierover te zeggen: "Indien de haag beide erven van elkaar scheidt, wordt deze geacht gemeen te zijn. Dit betekent dat er wordt vermoed dat de haag op de scheidingslijn staat, dat zij door beide eigenaars is aangeplant en dat zij hen in mede-eigendom toebehoort. Uw buurman en u dienen bijgevolg in te staan voor het onderhoud van deze haag en de daarmee gepaard gaande kosten dragen. U kunt hieraan ontkomen door afstand te doen van uw mede-eigendom van de haag. Dit is echter slechts mogelijk indien de buurman dit aanvaardt."

"Ik geef u voor de volledigheid mee dat u, als mede-eigenaar van de gemene haag, deze mag

wegdoen, doch slechts tot aan de scheidingsgrens én op voorwaarde dat u dan op die grens een

muur bouwt."

"De door u uiteengezette feitenconstellatie (u kwam tussen voor het aanplanten van de haag en u staat in voor het onderhoud) doet vermoeden dat het daadwerkelijk om een gemene haag gaat. U zei er meteen bij dat de haag op de eigendom van uw buurman staat. Indien u zou kunnen bewijzen dat de haag niet gemeen is en aldus volledig toebehoort aan uw buurman, dan dient deze in te staan voor het onderhoud ervan. Uw buurman mag zich dan op uw eigendom begeven om de haag te scheren, dit heet het zogenaamde ‘ladderrecht’. Uw buurman mag in dat geval eveneens en op zijn kosten beslissen om de haag te verwijderen.”

Beantwoord door: Tiene Castelein, Jan Allaert, Tijl Delrue en Jeffrey Declercq , Bonus Advocaten

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Fluweelzacht en functioneel: ontdek de nieuwe ovale spoelbak van BLANCO
BLANCO Belgium bv

Fluweelzacht en functioneel: ontdek de nieuwe ovale spoelbak van BLANCO

De nieuwe OOVALON-spoelbak van BLANCO met zachte rondingen belooft meer dan alleen een mooi design.

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag