We legden jouw vraag voor aan Rik Neven van Redactiebureau Palindroom:
"Dat uw buur de gemene buur gaat isoleren, is niet meer dan logisch in tijden dat we moeten inzetten op energiebesparing. Of hij dat op een esthetisch geslaagde wijze doet, is een ander paar mouwen. Een vergunning voor het isoleren en afwerken van zij- en achtergevels is in principe niet nodig. (Dit is een toepassing van art. 2.1, 2° en art. 3.1, 2° van het besluit van de Vlaamse Regering van 16 juli 2010 tot bepaling van handelingen waarvoor geen stedenbouwkundige vergunning nodig is; handelingen zonder stabiliteitswerken aan zijgevels, achtergevels en daken).
Op basis van de vergunning kan je de buur dus niet tot de orde roepen en was het in principe ook niet nodig om met jullie te overleggen.
Wij zien niet direct een andere basis om hem te verplichten de muur dergelijk af te werken. Je zit dan in dezelfde situatie als buren die uitkijken op de rommel van hun buur of die hun woning laten verkommeren. Het is niet evident om op juridische wijze de buren te verplichten de zaken wat esthetischer aan te pakken.
Het beste wat je kan doen, is volgens mij open kaart spelen met de buur. Vraag een gesprek met hem aan, maar stel je daarbij wel constructief op. Leg hem uit dat de muur sterke impact heeft op jouw uitzicht en dat je daarom hoopt op een mooie afwerking. Als het op een degelijke manier gepleisterd wordt, zien we bovendien niet meteen een probleem.
Een oplossing kan wel zijn dat je in samenspraak met de buur voor een iets betere afwerking kiest en dat je (een deel van) de meerprijs betaalt. Hou altijd in het achterhoofd dat goede buren beter zijn dan verre vrienden. Drijf de problemen niet op de spits en probeer tot een compromis te komen dat voor beide partijen aanvaardbaar is."