Moet ik de schouw van mijn gasketel laten reinigen? (Beantwoord op 27-05-2016)

Vraag

Ik heb nog een conventionele HR combi-ketel op gas welke al enige ouderdom heeft maar nog in goede staat verkeerd (rendement nog 93%). Nu is mijn vraag of ik de schouw waarop hij aangesloten is moet (laten) reinigen en wat het nut daarvan is gezien verwarmen op gas toch de minst vervuilende bron is en omzeggens geen aanslag heeft... Of ben ik mis?

Antwoord

Expert in verwarming en sanitair Richard Ectors beantwoordt deze vraag als volgt: "Ja, voor alle B toestellen (atmosferische ketels) moet bij ieder onderhoud de schouw en ook het aansluitkanaal (verbinding tussen ketel en schouw) geveegd en gecontroleerd worden. Dit is een wettelijke verplichting!"

"Het is altijd mogelijk dat er zich een verstopping voordoet ( niet door roet of restproducten van de verbranding) door de bouw van een nest , door het loskomen van een steen of het afzakken en scheuren van een schouwvoering. Een onderhoud zonder het vegen en controleren van de schoorsteen en aansluitkanaal evenals het controleren van de dichtheid van de gasleiding, drukvat, verluchtingsopeningen (zuiver maken), uitmonding rookgasafvoer, uitvoeren van een volledige initiële meting bij aankomst, onderhoud uitvoeren volgens instructies fabrikant, eindmeting en opstellen van een onderhouds- verbrandingsattest (in drukletters volledig en goed leesbaar) met vermelding van de volledige naam van de technieker en zijn GV nummer is niet in orde."

"De GV nummer is de zekerheid dat de  technieker erkent is door LNE (voor Vlaanderen), te controleren op de site www.erkenningen.be. G I atmosferische toestellen en gasunits, G II ook voor aangeblazen gasbranders. GV nummer voor gas, TV nummer voor vloeibare brandstoffen , voor stookolietanks SV nummer en voor verwarmingsaudits >100 kW  VA nummer."

"De erkenning staat op naam van de technieker en niet op naam van de firma, de persoon die de werken uitvoert ( ook een herstelling aan het verbrandingsgedeelte) moet zelf over de juiste erkenning  beschikken. Als je nagaat wat er voor een volledige onderhoudsbeurt moet gebeuren is het vanzelfsprekend dat dit niet op een half uur kan."

Beantwoord door: Richard Ectors , Richard Ectors

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Renoveren en ventileren? Deze onzichtbare raamventilatie verbetert je comfort
Wilms

Renoveren en ventileren? Deze onzichtbare raamventilatie verbetert je comfort

Wie zijn woning grondig renoveert, is doorgaans verplicht om ventilatie te plaatsen.

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag