Schimmel door nieuwbouw muren: wat kunnen we doen? (Beantwoord op 30-06-2016)

Vraag

We wonen sinds 2003 in ons rijhuis wat langs een kant vrij stond. Sinds kort bouwen ze naast onze deur, tegen de vrijstaande muur. Onze leien moesten van heel onze zijgevel verwijderd worden volgens hun aannemer/architect.

Nu de bouw vordert, krijgen we plots te kampen met schimmels op de muur waar werd gebouwd. Na observatie blijkt de isolatie kletsnat te zijn tussen hun muur en die van ons waardoor er vocht zit in zowel onze muren als die van hun. We hebben nu schimmel in verschillende ruimtes.

Wat kunnen wij nu doen? En moesten die leien echt van onze gevel verwijderd worden? Onze woning is eindelijk helemaal af en nu dit. We zitten eigenlijk wat in zak en as want zelfs al we dit vergoed krijgen, dan nog moeten we helemaal opnieuw beginnen. Hadden ze die leien aan de gevel nu maar gewoon laten hangen.

Antwoord

"U ondervindt waterinfiltratie/vochtproblemen via het naburige pand, en stelt de vraag wat u hiertegen kunt ondernemen", begint advocaat Peter Henriksen van Elegis Advocaten.

"Indien door het naburige pand schade wordt veroorzaakt, bestaat er een plicht tot schadevergoeding, waarvoor de schadelijder zich zou kunnen beroepen op artikel 1382 e.v. van het Burgerlijk Wetboek en/of artikel 544 van het Burgerlijk Wetboek. Op dezelfde gronden kan worden gevorderd dat de schadeverwekkende oorzaken dienen te worden verholpen."

"Artikel 1382 van het Burgerlijk Wetboek stelt dat elke daad van de mens, waardoor aan een ander schade wordt veroorzaakt, degene door wiens schuld de schade is ontstaan, verplicht deze schade  te vergoeden. Om u op dit artikel te beroepen zult u aldus dienen te bewijzen dat 1) uw buur een fout heeft begaan, 2) u schade heeft geleden, en 3) er een causaal verband is tussen deze fout en schade. U zou op deze basis eventueel ook de aannemer van de buur kunnen aanspraken indien u een fout in zijne hoofde kunt aantonen."

"Artikel 544 van het Burgerlijk Wetboek bepaalt dat eigendom het recht is om op de meest volstrekte wijze van een zaak het genot te hebben en daarover te beschikken, mits men er geen gebruik van maakt dat strijdig is met de wetten of met de verordeningen. Indien u zich hierop wenst te beroepen zult u dienen aan te tonen dat de door u ondervonden hinder de maat van de gewone buurschapsnadelen overschrijdt. Dit lijkt mij in dit geval op het eerste zicht geen probleem te zijn. U zult in dat geval ook uitsluitend voor de bovenmatige hinder worden vergoed. Artikel 544 betreft een foutloze aansprakelijkheid. U zult aldus geen fout moeten aantonen wat bij artikel 1382 van het Burgerlijk Wetboek wel het geval is."

"Indien deze situatie niet in der minne opgelost zou geraken (terwijl hiertoe alleszins een poging dient te worden ondernomen), zal in geval van procedure door de Rechtbank allicht een Gerechtsdeskundige worden aangesteld die de Rechtbank kan adviseren omtrent de oorzaken, het herstel, en de schade. Tot slot is het aangewezen van de schade alleszins aangifte bij uw verzekeraar te doen."

Beantwoord door: Peter Henriksen , elegis– Huybrechts, Engels, Craen & vennoten

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Fluweelzacht en functioneel: ontdek de nieuwe ovale spoelbak van BLANCO
BLANCO Belgium bv

Fluweelzacht en functioneel: ontdek de nieuwe ovale spoelbak van BLANCO

De nieuwe OOVALON-spoelbak van BLANCO met zachte rondingen belooft meer dan alleen een mooi design.

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag