Renovatie: kunnen we onze regenwaterput verplaatsen? (Beantwoord op 06-01-2017)

Vraag

Wij kochten onlangs een rijhuis dat dateert van 1950. We voorzien geen zware renovatie, maar zullen wel opnieuw betegelen. Nu ligt de regenwaterput in het achterste deel van het huis onder de vloer. Vroeger zal deze put in de tuin of op het terras gelegen hebben.

Wij willen deze put natuurlijk niet in onze living. Aan de muur te zien, lekt de waterput trouwens ook. Wat zijn de verschillende opties? En wat mogen we verwachten van het kostenplaatje? Kunnen we de oude regenwaterput hergebruiken? Of moeten we deze dichtgooien en een nieuwe plaatsen?

Ons hellend dak is ongeveer 60 m² en er is een uitbouw met een plat dak van 30 m² en een terras van 30 m². Is een regenwaterput dan handig? Haal je de kost er uit in de toekomst? Hoe groot moet deze regenwarterput zijn (3000 of 5000 liter)?

Antwoord

Frederik Pardo van Farys geeft het volgende antwoord: "Er zijn hier veel verschillende mogelijkheden, maar deze hangen uiteraard af van de praktische mogelijkheden. Vandaar we de mogelijkheden opgesplitst hebben in een antwoord voor de bestaande put en voor een nieuwe put."

Bestaande put

"Eerst en vooral is het goed om te weten hoe groot de inhoud van de huidige put is. Indien deze bijvoorbeeld maar een inhoud heeft van 1000 liter zal de kost om hem terug operationeel te maken waarschijnlijk te groot zijn t.o.v. het mogelijke hergebruik van het regenwater."

"Daarnaast is het belangrijk om te weten of de put nog waterdicht kan gemaakt worden, wat momenteel blijkbaar niet het geval zou zijn. Normaal kan de aannemer deze wel inspecteren. Het kan zijn dat bijvoorbeeld enkel de afdichting rond de overloop niet meer goed is afgedicht, in zo’n gevallen valt de prijs voor herstel nog goed mee. U kan dan de put verder operationeel maken door een pomp en een aanzuigleiding te plaatsen. Let wel op, ook de sanitaire binnenleidingen dienen aangepast te worden voor het gebruik van regenwater."

"Indien de put niet meer te herstellen valt of u wenst geen (inspectie)deksel in uw vloer te hebben, dan kan u de put buiten dienst stellen. Dit doet u best in samenspraak met uw aannemer. Want er zijn toch enkele belangrijke aandachtspunten. Het is namelijk van belang dat het regenwater correct kan wegvloeien (vb. naar riolering) indien  het niet meer in de put terecht komt. En ook voor het eventueel opvullen van de put is het belangrijk om te weten wat de staat van de put is. Om nadien geen verzakkingen te hebben onder de vloer is het toch aangewezen om de put correct aan te vullen en te verdichten."

Nieuwe put

"Voor het plaatsen van een nieuwe put/tank is het eerst en vooral belangrijk om te zien wat de toegangsmogelijkheden zijn. Niet enkel voor de doorgang met de put of tank maar ook voor de doorgang met een gepaste graafmachine. Hoe beperkter de toegang hoe duurder de plaatsing zal worden. Ook de prijs voor een kunststof tank ten opzichte  van een betonnen put is duurder."

"De “meest ideale” inhoud van de put kan men bepalen aan de hand van verschillende parameters, waarbij de dakoppervlakte en het verbruik (aantal inwoners  + toepassingen) de twee belangrijkste zijn. In de meeste huishoudelijke gevallen zal men toch snel een put/tank voorzien met een minimum inhoud van 5 000 liter."

Beantwoord door: Mathias Vermandere , Reni - regenwaterrecuperatie FARYS

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Fluweelzacht en functioneel: ontdek de nieuwe ovale spoelbak van BLANCO
BLANCO Belgium bv

Fluweelzacht en functioneel: ontdek de nieuwe ovale spoelbak van BLANCO

De nieuwe OOVALON-spoelbak van BLANCO met zachte rondingen belooft meer dan alleen een mooi design.

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag