Ramen plaatsen vooraf aan de gevelrenovatie: gaat dit? (Beantwoord op 25-01-2017)

Vraag

We hebben een gevel met spouwmuur die niet geschikt is voor het inspuiten van isolatie. Daardoor hebben we gekozen om op termijn onze gevel af te breken, isolatie te plaatsen en een nieuwe gevel te zetten. Dit zou niet voor meteen zijn. Wat we wel gaan doen is reeds onze ramen vervangen. Maar waar we mee twijfelen is: wat met de vensterbank (blauwe steen)? Deze ligt toch op de gevel? Dan zouden we die nog niet kunnen plaatsen, maar dan kunnen we onze ramen ook nog niet plaatsen want deze wordt toch op de buitenste vensterbank geplaatst?

Of is er een andere mogelijkheid? Kunnen we de vensterbanken al zetten door een uitsparing te kappen in de bestaande gevel? Hoe pakken we dit het best aan om dit volledig luchtdicht te hebben?

Antwoord

Architect Eric Houben geeft het volgende antwoord: "Om de ramen goed aan te sluiten wordt er een speciale folie tegen aangebracht.  Deze wordt luchtdicht aangesloten op het raam (dan kan af fabriek gebeuren) en dan op de werf aangewerkt tegen de binnenmuur.  Dit kan in de binnenmuurdikte gebeuren (meestal een werkje voor de plakker) maar het is ook mogelijk langs de buitenzijde tegen de binnenmuur (dan het makkelijkst door de dakwerker in orde te brengen).  Daarna wordt de gevelisolatie geplaatst en tenslotte wordt de gevelsteen ervoor gemetseld."

"Het raam zelf steunt om evidente redenen het makkelijkst op de arduindorpel, waarna het met doken vastgezet wordt tegen de binnenmuur.  Dit is altijd het geval bij de klassieke montage in het gevelmetselwerk.  Maar indien er bijvoorbeeld gepleisterd wordt op isolatie dan is deze werkwijze niet mogelijk en wordt het raam enkel tegen de binnenmuur vastgemaakt.  Een later hieronder geklikte aluminium dorpel werkt het geheel dan af."

"Het geval dat u beschrijft zit een beetje tussen de twee.  Monteren van het raam terwijl dit afsteunt op de dorpel is niet mogelijk, het moet dus wel vastgemaakt worden tegen de binnenmuur.  Of dat enkel via de binnenzijde kan moet even bekeken worden.  In het andere geval moet de opening in het oude metselwerk aan de buitenzijde wat groter gemaakt worden om de doken te kunnen vastzetten.  Dan is er ook ineens ruimte om die folie al tegen de gevel te plakken, maar misschien kan dit dan toch wel langs de binnenkant gebeuren."

"Het resultaat zou moeten zijn dat de nieuwe ramen luchtdicht gemonteerd staan tegen de binnenmuur, volledig los van de bestaande gevelstenen.  Na afbraak en opmetselen van de nieuwe gevel kunnen ook de arduindorpels geplaatst worden onder de ramen.  Deze steunen hier wel niet op, maar het uitzicht zal precies hetzelfde zijn."

Beantwoord door: Eric Houben , Architect Eric Houben

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Fluweelzacht en functioneel: ontdek de nieuwe ovale spoelbak van BLANCO
BLANCO Belgium bv

Fluweelzacht en functioneel: ontdek de nieuwe ovale spoelbak van BLANCO

De nieuwe OOVALON-spoelbak van BLANCO met zachte rondingen belooft meer dan alleen een mooi design.

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag