Biedt plaatsing woning op volle grond voldoende garanties tegen vocht? (Beantwoord op 13-06-2017)
Vraag
We overwegen een huis te kopen (type fermette) gebouwd in 1991. Het EPC is ok (200, isolatie onder het dak en in de muren). Maar de vloer van het gelijkvloers is geplaatst op volle grond en ik vraag me af of deze techniek voldoende garanties biedt tegen opstijgend vocht en met betrekking tot isolatie (een beschrijving van de procedure van plaatsing van de grondplaat is in bijlage pdf te vinden; dit komt uit het 'cahier des charges' van de aannemer).
Rond het jaar 2010 zijn de muren (van het volledige huis) onderaan (aan de grond) ingespoten door experten met een product om water in de muren tegen te houden (er was een probleem in de garage en een heel klein beetje in de woonkamer; de prijs lag rond rond de 5.000 euro, met een dertigjarige garantie). Sedertdien zou er geen probleem met water in de muren meer zijn.
Graag kom ik te weten of deze manier van plaatsen van een grondplaat en roofing in de muren, voldoende garanties biedt tegen vocht. En of deze techniek vandaag nog gebruikt wordT. Biedt het werken met een kruipruimte niet meer kwaliteit?
We legden jouw vraag voor aan architect Paul De Maesschalck:
"De opbouw, zoals beschreven in het lastenboek, is een normale manier van werken. Een betonplaat op een polyethyleenfolie biedt in principe voldoende weerstand tegen vocht vanuit de ondergrond. Het plaatsen van een drainerend vochtscherm onderaan de spouwmuren is eveneens normaal te noemen.
Maar ik lees dat de binnenspouwbladen van de gevels geïnjecteerd moesten worden tegen opstijgend vocht. Dit geeft aan dat er toch iets mis is met de aansluiting tussen de spouwmuren en de betonnen vloerplaat. Ik vermoed dat het drainerend vochtscherm niet waterdicht is (wat zeer veel voorkomt) en dat er dus spouwwater op de betonplaat terecht komt, dat dan opgezogen wordt door het binnenspouwblad in snelbouw. Dit water kan zich dan ook verspreiden over de betonplaat, onder de chape van de vloerafwerking.
In het geval van een kruipruimte zou men in het geval van zulke lekkende vochtschermen geen last van vocht hebben omdat het spouwwater dan gewoon de kruipruimte in loopt, die verlucht is, waardoor het verdampende vocht kan afgevoerd worden. Dit neemt echter niet weg dat dit een reden mag zijn om lekkende vochtschermen te plaatsen.
Het probleem is echter dat de meeste aannemers niet beseffen dat dit spouwwater in grote hoeveelheden kan voorkomen en voor grote problemen kan zorgen. Meestal wordt dan ook nonchalant omgesprongen met de plaatsing van het drainerend vochtscherm onderaan spouwmuren."
Beantwoord door: Paul De Maesschalck , Architect-expert Paul De Maesschalck
Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer
BLANCO Belgium bv
Fluweelzacht en functioneel: ontdek de nieuwe ovale spoelbak van BLANCO
De nieuwe OOVALON-spoelbak van BLANCO met zachte rondingen belooft meer dan alleen een mooi design.