Wij lieten notaris Dirk Michiels op je vraag los:
"Als men een woning (huis of appartement) waarin men zijn hoofdverblijfplaats heeft (of gehad heeft in enig moment in een periode van 18 maanden voorafgaandelijk aan de verkoop ervan) verkoopt om een andere woning te kopen waarin men zijn hoofdverblijfplaats zal vestigen, en als de aankoop van de nieuwe woning plaatsvindt binnen de 2 jaar na de verkoop van de oorspronkelijke woning, dan kan men van meeneembaarheid van registratierechten genieten in Vlaanderen. Dit betekent dat men de registratierechten die men bij de oorspronkelijke aankoop betaald heeft kan meenemen (in mindering brengen bij de registratierechten van de nieuwe woning), weliswaar beperkt tot 12.500 euro (meeneembaarheid door verrekening).
Als de woning die jullie nu bezitten nog niet verkocht is bij de aankoop van de nieuwe woning zal daar effectief de volle pot moeten op betaald worden, maar kan nadien teruggave gevraagd worden, voor zover de oorspronkelijke woning verkocht is binnen de 2 jaar na de aankoop van de nieuwe woning (meeneembaarheid door teruggave), ook daar beperkt tot 12.500 euro.
Bijkomende voorwaarde om van meeneembaarheid te kunnen genieten is dat het om twee zuivere verkopen gaat (je mag de eerste woning bv. niet via een schenking of erfenis hebben verkregen). Uitzondering op deze regel is de afstand (bv. na echtscheiding neemt 1 van de partners de woning over).
Stel dat jullie een nieuwe woning kopen aan klein beschrijf (5 i.p.v. 10 % registratierechten, enkel geldig als het (niet-geïndexeerd) kadastraal inkomen van deze woning niet hoger is dan 745 euro) en de oorspronkelijke woning nog niet verkocht is, dan kunnen jullie toch meteen klein beschrijf vragen, mits jullie in de aankoopakte van de nieuwe woning de verbintenis aangaan de oorspronkelijke woning binnen 1 jaar te verkopen (de datum van de notariële verkoopakte telt). Daar bovenop kan dan nog van de meeneembaarheid (in dit geval door teruggave) genoten worden (verzoek in te lassen in de verkoopakte van de oorspronkelijke woning).
Aangezien dit een tamelijk technische materie is zal jullie notaris jullie graag bijstaan en bijkomende info geven in functie van jullie persoonlijke informatie. Op de website van de Vlaamse Belastingdienst vinden jullie ook nuttige info."