Zijn te grote openingen in terrasbalustrade een bouwfout? (Beantwoord op 08-02-2018)

Vraag

De eigenaars zijn ervan overtuigd dat de openingen in de afsluiting van het terras te groot zijn. We hebben de syndicus hierover aangesproken en die heeft de vraag doorgegeven aan de projectontwikkelaar. Die weigert aan het WTCB te vragen hoe het zit. Dit zou alleen kunnen via hen. Zo staan we natuurlijk nergens. Wie is intussen verantwoordelijk en hoe kunnen we dit oplossen?

Antwoord

De maximale opening in de afsluiting van terrassen kan teruggevonden in de norm over de borstwering. Deze norm bepaalt hoe groot de maximale openingen in balustrades mogen zijn.

Van zodra de valhoogte groter is of gelijk aan 1 meter is het wettelijk verplicht om een borstwering, oftewel een balustrade, te voorzien.

Hoe hoog de borsthoogte moet zijn is ook wettelijk bepaald en hangt af van de hoogte én de dikte van de balustrade. Vanaf een hoogte van 12 meter is het te allen tijde verplicht dat de balustrade op zijn minst 1m20 hoog is.

Wat de openingen tussen de elementen van de balustrade betreft, dient er een onderscheid te worden gemaakt tussen de verticale en horizontale openingen. De openingen tussen de verticale elementen mogen maximaal 11 cm breed zijn. De maximaal toegelaten openingen tussen de horizontale elementen moet voldoen aan volgende voorwaarden:

  • Onderaan, dit wil zeggen van de vloer tot aan het begin van de balustrade, mag er een maximale opening van 11 cm zijn.
  • Tot op een hoogte van 45 cm (gemeten van op de grond) van de balustrade mag het op geen enkele manier mogelijk zijn dat de balustrade kan worden beklommen of er stil te staan in ondersteund evenwicht. De maximaal toegelaten horizontale opening is hier slechts 20 mm.
  • Boven deze hoogte van 45 cm mag er slechts een maximale horizontale opening zijn van 18 cm

Als zou blijken dat deze afmetingen niet gerespecteerd zouden zijn, moet worden nagegaan of het appartementsgebouw al is opgeleverd én of de balustrades gemeenschappelijke delen uitmaken of tot de privatieven behoren. Vaak zullen de balustrades tot de gemeenschappelijke delen behoren.

Wanneer de werken al werden opgeleverd en er geen opmerking werd gemaakt over dit probleem in het PV van oplevering wordt dit (zichtbaar) gebrek geacht te zijn aanvaard. Vanaf dan is in principe de Vereniging van Mede-Eigenaars verantwoordelijk voor de veiligheid balustrades. 

Beantwoord door: Debbie Melissas , Clabots Advocaten

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Zonwering plaatsen? Ontvang gratis offertes!

Zonwering plaatsen? Ontvang gratis offertes!

Laat zonwering plaatsen door specialisten en kies uit diverse opties. Vraag gratis offertes aan!

Offertes aanvragen

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag