Na-isoleren: wel of niet doen bij spouw van 2 cm? (Beantwoord op 29-11-2018)
Vraag
Zo'n 15 jaar geleden hebben we onze voorgevel afgebroken en een nieuwe in de plaats gemetseld. Helaas hebben we toen geen isolatie in de spouw geplaatst. We waren geïnteresseerd in het na-isoleren van de spouw met inblaaswol. Ondertussen zijn er twee aannemers gekomen, die in de spouw hebben gekeken. Blijkbaar is de spouw op sommige plaatsen maar 2 centimeter, en zelfs nooit meer dan 5 centimeter. Ook de binnenmuur is heel onregelmatig.
De eerste aannemer zag daar geen problemen in. Wel wees hij er ons op dat er geen premies zouden kunnen worden aangevraagd. De andere aannemer raadde ons af om de spouw te isoleren. Omdat deze te smal was en omdat we bijna geen effect zouden hebben omdat we beschikken over een oude dikke binnenmuur. Ook wees hij ons op eventuele vochtproblemen en het niet meer kunnen ademen van de muren.
Nu weten we natuurlijk niet wat het best is. Kunnen jullie ons hierbij helpen?
Antwoord
Een spouw met delen van 2 cm breedte is wel heel erg weinig. Om de isolatie goed te kunnen aanbrengen is toch 3 à 3,5 cm spouwbreedte nodig. Als de isolatie niet overal degelijk kan worden aangebracht, is er vooral risico op vochtdoorslag van buiten naar binnen.
Als het regent op de gevel, in combinatie met wind, komt er regenwater tegen de isolatielaag. Deze isolatielaag is maar vochtwerend genoeg als ze goed kan worden aangebracht, en daarvoor is een minimumdikte nodig. We spreken dan over de volledige spreiding van het isolatiemateriaal, een voldoende densiteit bij glaswol en goede verlijming bij EPS-parels.
De premies van de netbeheerder zijn maar beschikbaar vanaf 5 cm. Maar dit hoeft geen reden te zijn om dunnere spouwmuren niet te isoleren. Ook na-isolatie van een spouwmuur met breedte 4 cm rendeert al, en zorgt voor een hoger comfort van de woning. Maar een breedte van 2 cm lijkt ons nu technisch echt te weinig.
Beantwoord door: Hendrik Snauwaert , Isolteam
Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer
Veranda laten bouwen? Ontvang gratis offertes!
Laat jouw droomveranda ontwerpen en plaatsen door specialisten. Ontvang vrijblijvende offertes en kies de beste vakman!