Kelder waterdicht maken loopt slecht af. Hoe aannemer in gebreke stellen? (Beantwoord op 10-12-2013)
Vraag
We hebben werken laten uitvoeren aan ons huis om de kelder waterdicht te maken. Twee maanden later blijkt de kelder nog steeds zo lek als een zeef. De factuur is echter betaald, na dreigementen van de aannemer. De aannemer verzint telkens opnieuw excuses en oorzaken van het vochtprobleem en slaagt er niet in om tot het afgesproken resultaat te komen. We hebben m.a.w. geen vertrouwen meer in zijn werk. Kunnen we deze aannemer in gebreke stellen en het betaalde geld terugvorderen? Ook bleek het bedrag van de factuur niet correct. Er werd gewerkt met onderaanneming voor de graafwerken. Ons werd 1000 € teveel aangerekend. Na vergelijk met de originele factuur kwam dit bedrog aan het licht. De aannemer verzint excuses om deze fout niet te moeten rechtzetten: zijn boekhouding werd in beslag werd genomen door de belastingen, hij is ziek geweest, hij is aan het scheiden ... Kunnen we dit nog rechtzetten via bv. het vredegerecht of een aangetekend schrijven?
Antwoord
Het is volgens advocaat Jan Allaert van Bonus Advocaten niet omdat je de factuur hebt betaald van de aannemer, dat deze daarom volledig ontheven is van iedere aansprakelijkheid. “Als nadien blijkt dat de werken gebrekkig werden uitgevoerd, moet de aannemer hiervoor in gebreke worden gesteld. Het is aangewezen dit zo spoedig mogelijk mee te delen aan de aannemer, lees binnen redelijke termijn na het ontdekken van het gebrek. De ingebrekestelling zend je best per aangetekend schrijven.”
“Indien de aannemer weigert om het gebrek vrijwillig op te lossen en blijft stilzitten dan rest je niets anders dan de gerechtelijke procedure op te starten waarbij om de aanstelling van een gerechtsexpert zal moeten worden verzocht. Deze gerechtsexpert zal dan moeten vaststellen wat de oorzaak van de schade is, hoe het herstel moet gebeuren, de herstelkost bepalen en desgevallend alle ander schadeposten begroten.”
“Indien de aannemer na het deskundigenverslag nog steeds weigert om de herstellingen in natura uit te voeren dan kan je de veroordeling vragen tot betalen van een geldsom die noodzakelijk is om een andere aannemer de werken volgens de regels van de kunst te laten uitvoeren. Tegelijkertijd kan je trachten in de gerechtsexpertise de problematiek met de afrekening aan te kaarten. Het zal je wel toekomen het bewijs te leveren dat er sprake is van bedrog. Tot slot kan ik je meedelen dat enkel de Rechtbank van eerste aanleg zal bevoegd zijn om te oordelen over deze zaak en niet de Vrederechter, tenzij jullie beiden handelaar zijn, dan zal de Rechtbank van Koophandel bevoegd zijn.”
Beantwoord door: Tiene Castelein, Jan Allaert, Tijl Delrue en Jeffrey Declercq , Bonus Advocaten
Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer
GROHE
Kleur verovert de badkamer: waarom je kranen het verschil maken
Waar kranen vroeger vooral functioneel waren, zijn ze vandaag volwaardige designelementen in onze badkamer.