Werken zijn klaar, maar vergunning nog altijd niet. En nu? (Beantwoord op 08-01-2015)
Vraag
Ik heb in december 2009 een huis gekocht en een architect in de hand genomen om een keuken en twee koterijen af te breken om een ruime living met Amerikaanse keuken aan te bouwen aan de achterkant, tussen de twee achterbouwen van mijn buren.
Vooraan (waar de living was) zou dan een garage komen. Dit was in mondelinge overeenkomst en staat dus niet op papier. Als ik vragen had of raad vroeg i.v.m. de verbouwing heeft hij me wel steeds gezegd wat ik moest doen. De verbouwing gebeurde door mezelf met hulp van familie werkzaam in de bouw. Op mijn vraag een plan en vergunning werd steeds gezegd dat het in orde kwam. Hij was ermee bezig, het was druk, de computer was gecrashed ... Noem maar op.
Intussen is de verbouwing uiteraard volledig klaar, behalve de voorkant (garagepoort). Maar ik heb nog steeds geen vergunning. Wat kan ik doen om dit recht te zetten? Riskeer ik een boete? Afbraak? Mijn architect laat niets meer van zich horen en is niet te bereiken... Hoe kan ik mijn garagepoort ooit plaatsen?
Antwoord
We legden jouw vraag voor aan architect Eric Houben. "De architect helpt de bouwheer met het aanvragen van de vergunning, maar het is wel de bouwheer die dit doet. Bouwen zonder vergunning is altijd een overtreding, in de eerste plaats van de bouwheer dus."
"Wat niet wegneemt dat de architect zijn verantwoordelijkheid moet nemen. Zijn er geen andere bewijzen te leveren dan de overeenkomst: brieven, faxen, mails, tekeningen of schetsen op briefhoofd, foto's van de werken waar de architect (of zijn auto) ook op staat? Zijn er betalingen gedaan? Dat laatste is een zeer sterk bewijs, je betaalt immers niet als daar geen prestaties tegenover staan."
"Je kan altijd eens gaan praten met de bouwdienst, en dan een regularisatie indienen. Een andere architect kan dit wel klaarmaken en als de uitgevoerde werken vergunbaar zijn, zal dit geen probleem vormen. Een boete komt er dan waarschijnlijk ook niet van. Als er gebouwd is in strijd met de voorschriften (te diep, te hoog, materialen enz.) zullen er misschien aanpassingswerken moeten uitgevoerd worden, eventueel kan een compensatie voorgesteld worden als de afbraak niet in verhouding is tot de overtreding."
Beantwoord door: Eric Houben , Architect Eric Houben
Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer
Wilms
Ventileren zonder grote werken? Deze onzichtbare raamventilatie verbetert je comfort
Wie zijn woning grondig renoveert, is doorgaans verplicht om ventilatie te plaatsen.