Vraag
Wij hebben via sleutel-op-de-deur een woning gekocht in een bouwproject. Tijdens een werfbezoek zag ik een blad omhoog hangen waar het legpatroon van de vloerverwarming was op aangeduid en de berekening van het benodigde vermogen en geleverde vermogen. Dit was voor alle kamers in orde enkel voor de badkamer. Hier is een tekort van 240 watt, 40% van het nodige vermogen.
Ik heb hier een foto van genomen en gemeld aan de architect (onze contactpersoon). Na een hele tijd geen antwoord en verschillende herinneringen krijg ik als antwoord dat de vloeroppervlakte te klein is en daarom het vermogen nooit behaald kan worden en dat dit geen probleem is want dit hebben ze bij alle woningen.
Hier was ik niet mee geholpen en ik meld dat we een oplossing willen want volgens het lastenboek moeten ze een temperatuur van 24°c kunnen garanderen bij -10°C buiten. De architect meldt ons dat ze dit niet kunnen garanderen maar dat ze wel een stopcontact op hun kosten zullen voorzien en als het nadien nodig blijkt er een elektrische verwarming geplaatst zal worden.
Aangezien wij geen elektrische verwarming willen en dat in het lastenboek staat dat de verwarming op gas zal zijn en via een centraal systeem neem ik telefonisch contact op met de architect. Hij legt uit waarom volgens hem de elektrische verwarming de beste oplossing is en dat de bouwheer, architect en installateur garanderen dat ondanks de berekening toch de temperatuur behaald kan worden.
De reden waarom elektrische verwarming de beste oplossing is, is omdat volgens hem dit naar EPB geen minpunten geeft en een extra verwarming op hoge temperatuur wel, alsook is de brander niet voorzien voor hoge temperatuur en moet dit dus een andere brander worden. Ik stel een lage temperatuur verwarming in de wand voor maar dit kan niet meer omdat de chape reeds gegoten is. Dan stel ik een lage temperatuur verwarming voor die op de wand kan geplaatst worden en via ventilatoren toch een goed rendement heeft. Hiervoor moeten ze in de houten wanden (wij hebben een houtskelet woning) twee gaten boren en een extra stopcontact bijplaatsen. Technisch dus mogelijk. De architect bevestigt dat het mogelijk is maar dat hij het met de bouwheer moet bespreken.
De dag erna laat hij weten via e-mail dat de bouwheer niet bereid is om deze kost te dragen en blijft bij de optie van een elektrische verwarming, zeker omdat het niet nodig is volgens hun, want dit is een theoretisch berekening en ze overal dit zo oplossen.
Onze reactie is dan weer dat volgens het lastenboek de verwarming op gas moet zijn en via een centraal systeem en wij een elektrische verwarming niet aanvaarden. Ook zijn we niet overtuigd dat de temperatuur behaald wordt. Als laatste reactie krijgen we nu dat in het lastenboek staat dat de bouwheer mag afwijken van de plannen als:
“Kwaliteit en concept van het gebouw zijn vast, de bouwheer echter kan te allen tijde de hieronder beschreven materialen en/of installaties of de verwerking ervan wijzigen zonder echter de hoogwaardigheid te schaden.”
Wij zijn van mening dat een elektrische verwarming in de badkamer de hoogwaardigheid schaadt. Door extra energiekosten en een verhoging van de EPC.
- Is de “theoretische” berekening van de vloerverwarming voldoende bewijs om de bouwheer in gebreke te stellen of moeten we echt de temperatuur meten bij koude dagen?
- Heeft een elektrische verwarming in de badkamer geen invloed op het EPC?
- Mag de bouwheer een elektrische verwarming plaatsen als er in het lastenboek staat dat er met gas verwarmd wordt en schaadt dit de hoogwaardigheid?
Als extra staat nog in het lastenboek:
De bouwheer heeft het recht de plannen te wijzigen of andere materialen van gelijkwaardige kwaliteit te gebruiken dan diegene die in het lastenboek voorkomen in volgende gevallen:
- Wanneer de wijzigingen worden geëist door de architect, ingenieur, bevoegde overheden, verzekeringsmaatschappijen of nutsmaatschappijen.
- Wanneer de bouwheer meent dat de wijziging de privatieve of gemene delen en het nut ervan verbeteren.
- Wanneer de bouwheer meent dat de wijziging nodig is om de uitvoering in overeenstemming te brengen met het lastenboek: omdat voorziene materialen afwezig zijn op de markt, materialen een mindere kwaliteit tonen, onaanvaardbare vertragingen met zich meebrengen of faling van de leveranciers of onderaannemers met zich meebrengt.
- Wanneer de kopers deze materialen hebben gekozen voor de afwerking van hun privatieve delen.
