Verkoper wil niet meer verkopen... (Beantwoord op 16-09-2019)

Vraag

Ik als eigenaar wil mijn woning niet meer verkopen omdat ik zelf geen onderdak vind. Wij dachten na verkoop kunnen we een woning huren, maar we hebben 5 kinderen en met kinderen wilt niemand voor ons verhuren.

De makelaar heeft wel een koper gevonden en toen hadden we telefonisch akkoord met de prijs. Maar er werd niets op papier gezet en/of ondertekend. De makelaar wil nog een compromis opmaken en zodra dat opgemaakt is wil hij ons opbellen om langs het kantoor te komen om te tekenen.

Als ik uitleg aan de makelaar dat ik nu niet wil verkopen, omdat ik telkens word geweigerd, moet ik dan nog iets van boete betalen? Ook al is er niets ondertekend, geen bod en geen compromis?

Antwoord

Je hebt mondeling toegezegd en dat betekent dat de verkoop gesloten is, zij het dat het moeilijk te bewijzen zal zijn door de andere partij(en). Jouw verkoopopdracht dient (verplicht) de volgende clausule te bevatten. Dat betekent dat je 50% van de afgesproken vergoeding dient te betalen.

Misschien kan je ook tot een ander akkoord komen met jouw makelaar?

“De opdrachtgever heeft het recht de overeenkomst tijdens de loopduur ervan op ieder ogenblik en zonder opgave van redenen te beëindigen, mits betaling van een opzeggingsvergoeding gelijk aan 50% van het ereloon voorzien in artikel 3, berekend op de gevraagde verkoopprijs.  Indien het onroerend goed vervolgens binnen de zes maanden na de opzegging wordt verkocht is een bijkomende vergoeding verschuldigd van 25% van het ereloon voorzien in artikel 3, berekend op de gevraagde verkoopprijs, zodat in dit geval in totaal 75% van het voorziene ereloon dient te worden betaald door de opdrachtgever.  Bij verkoop aan een persoon aan wie de makelaars tijdens de duur van de overeenkomst precieze en individuele informatie omtrent dit onroerend goed hebben verschaft, overeenkomstig artikel 3 van deze overeenkomst is nochtans een bijkomende vergoeding verschuldigd van 50%, zodat in dat geval 100% van het voorziene ereloon (berekend op de gevraagde verkoopprijs) dient te worden betaald door de opdrachtgever.”

Beantwoord door: Mathieu Vansweevelt , Vansweevelt Makelaars Certes

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Zonwering plaatsen? Ontvang gratis offertes!

Zonwering plaatsen? Ontvang gratis offertes!

Laat zonwering plaatsen door specialisten en kies uit diverse opties. Vraag gratis offertes aan!

Offertes aanvragen

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag