Enige en eigen woning verhuren, verlies ik de woonbonus? (Beantwoord op 23-10-2019)

Vraag

Kan ik mijn enige en eigen woning waar ik reeds meer dan 3 jaar woon (domicilie staat er ook meer dan 3 jaar) verhuren zonder de woonbonus te verliezen?

Meer info:

  • woning in 2016 gekocht
  • lening in 2016 gestart
  • domicilie sinds 2016

Ik wil dus graag mijn enige woning niet verkopen maar verhuren op jaarbasis en mijn domicilie verplaatsen waardoor het niet meer mijn "eigen" woning is. Verlies ik de woonbonus of behoud ik deze? Ik heb geen tweede woning dus de woning blijft mijn enige woning.

Antwoord

De fiscale voordelen die je kan bekomen voor jouw woonkrediet zijn afhankelijk van de fiscale kwalificatie van jouw woning op het ogenblik dat de kapitaalaflossingen en interesten betaald worden. Kwalificeert jouw woning als de “eigen woning”, wat het geval is voor een woning die je zelf betrekt, dan worden de fiscale voordelen toegekend door het Vlaams Gewest. Kwalificeert jouw woning als een “niet eigen woning”, wat in principe het geval is voor een verhuurde woning, dan worden de fiscale voordelen toegekend door de federale overheid.

Voor de kapitaalaflossingen en interesten betaald tot op het moment van jouw verhuis, kan je genieten van de gewestelijke fiscale voordelen. Het bevoegde gewest wordt bepaald door jouw fiscale woonplaats op 1 januari van het aanslagjaar. We gaan er van uit dat je momenteel in het Vlaams Gewest woont, en dat dit ook na jouw verhuis het geval blijft. Jouw woonkrediet geniet tot op het moment van de verhuis van de Vlaamse geïntegreerde woonbonus (regime van toepassing voor woonkredieten aangegaan vanaf 2016).

Op het moment van jouw verhuis, wordt jouw woning een “niet eigen woning”. Je kan voor de kapitaalaflossingen en interesten die je vanaf dat ogenblik betaalt niet meer genieten van de Vlaamse geïntegreerde woonbonus, maar wél van het federaal langetermijnsparen voor de kapitaalaflossingen en de federale gewone interestaftrek voor de interesten.

Enkel de kapitaalaflossingen op een eerste kredietschijf van 75.270 euro (krediet aangegaan in 2016) kunnen in aanmerking komen voor de belastingvermindering onder het federaal langetermijnsparen. Het bedrag dat in aanmerking kan komen, wordt begrensd in functie van de hoogte van het beroepsinkomen en tot een absoluut maximum van 2.350 euro (voor inkomstenjaar 2019). De belastingvermindering bedraagt 30%.

Door middel van de federale gewone interestaftrek kan je je interesten aanwenden om de belastbare onroerende inkomsten van jouw verhuurde woning te neutraliseren. Je geniet aldus van een fiscaal voordeel tegen marginaal tarief (oplopend tot 50%) op de in aanmerking komende interesten.

Beantwoord door: Barbara Dewulf , Focus Housing

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Vloerverwarming plaatsen? Ontvang gratis offertes!

Vloerverwarming plaatsen? Ontvang gratis offertes!

Laat vloerverwarming installeren door experts en ontdek de voordelen voor jouw woning. Vraag gratis offertes aan!

Offertes aanvragen

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag