Een postinterventiedossier (PID) is verplicht bij elke verkoop van een woning of appartement waarvan de bouw is begonnen na 1 mei 2001 of waaraan werken werden uitgevoerd sinds 1 mei 2001. Als de laatste werken aan een woning nog voor 1 mei 2001 werden uitgevoerd en er dus geen PID is, kan de verkoop zonder PID plaatsvinden.
Het PID wordt opgemaakt en aangevuld door de veiligheidscoördinator. Op bouwplaatsen waar er slechts één aannemer werkt, is het de opdrachtgever of een door de opdrachtgever aangestelde derde die een vereenvoudigd PID dient op te stellen. Wanneer de eigenaar zelf werken uitvoert, is het de eigenaar zelf die verantwoordelijk is voor het PID.
Een PID hoort bij een woning of een gebouw. Wanneer een woning verkocht wordt, dient het PID dan ook bijgebracht te worden door de verkoper. Het PID moet gedurende de volledige levensduur van het gebouw bij het gebouw blijven. Ook voor appartementsgebouwen is een PID vereist. Echter kan dit PID opgedeeld worden in verschillende delen: een deel voor de gemeenschappelijke ruimten en voor elk appartement een apart deel voor de mede-eigenaars. De verplichting om het PID op te splitsen geldt pas voor dossiers die na 30 april 2006 zijn afgeleverd.
De overhandiging van het PID wordt opgetekend in de akte die de overdracht van het appartement vastlegt. Als de verkoper niet over een verplicht PID beschikt, dan dient de verkoper op eigen kosten een PID op te laten stellen door een veiligheidscoördinator of architect. Ten laatste tegen het verlijden van de akte.
In jouw situatie lijkt het ons vooreerst belangrijk dat je de overhandiging van het PID nagaat in de verkoopakte van je appartement. In beginsel zou de overhandiging hier dus in opgetekend moeten zijn. Is dit niet het geval, dan kan je de verkoper hierover aanspreken. Op deze manier kan je dus aan hem of haar bewijzen dat er geen PID overhandigd werd. Op basis hiervan kan je vervolgens de verkoper vragen het PID over te maken, dan wel een PID te laten opstellen en dit op zijn kosten.
De verkoopakte kan echter ook een clausule bevatten waarin wordt vastgelegd dat er geen PID aanwezig is terwijl dit wel verplicht is. In dit geval heb je de overeenkomst ondertekend en zal je de verkoper hier nog moeilijk voor kunnen aanspreken.
In het geval de verkoopakte geen dergelijke clausule bevat, kan je de verkoper dus in gebreke stellen het PID over te maken. Dit gebeurt best via een aangetekende schrijven. Indien je ook hier geen reactie op krijgt, kan je verdere gerechtelijke stappen ondernemen.
In ieder geval lijkt het ons aangewezen contact op te nemen met een advocaat zodat een meer sluitend advies gegeven kan worden na studie van de aankoopakte. Ook kan een advocaat jou bijstaan indien je verdere gerechtelijke stappen wenst te ondernemen.