aan de bestaande 2 circuits kan je weinig veranderen. Trouwens die moieten niet vokldoen aan de strengere normen van het nieuwe AEI die begin jaren 80 gelanceerd werden (bouwjaar geldt als bewijs).
Wel moet er voor de hele zekeringenkast een veiligheidsdifferentieel van 300mA aanwezig zijn vanwaar alle zekeringen (oude en eventueel nieuwe vertrekken).
Als de bedrading achter dit ongeaard stopcontact geen groen/geel-gestreepte aardingsader heeft, kan je beter het stopcontact door een ongeaard vervangen.
Nieuwe uitbreidingen moeten wel aan de huidige norm voldeoen. Dus indien je extra stopcontacten of verlichtingspunten in je studio wenst, kan je naast de 2 reeds bestaande circuits van 15A (die in je nieuwe kast zekeringsautomaten van 16A worden) daarvoor beter een extra zekeringsautomaat van 16A opnemen; hierbij mag je verlichting en stopcontacten op 1 kabelcircuit mengen, maar dan moet die kabel wel overal 2,5mm² dik zijn en 3-aderig (dus 2 voor de fasedraden en derde is de geelgroene aarding), en enkel geaarde stopcontacten (eventueel dubbele) en samen maximum 8 afnamepunten (dubbele stopcontacten gelden voor 1, ieder toestel of lichtpunt geldt ook voor 1). Die nieuwe uitbreiding moet niet perse in de muur geslepen kabel zijn, mag ook grijze 3aderige kabel van 2,5mm² OF witte kabelgoten waarin 3 aparte adres VOB-draad lopen van gepaste kleur. ALS die uitbreiding naar badkamer loopt, moet die zekeringsautomaat wel een bijkomende veiligheidsdifferentieel van 30mA hebben die je met die 300mA-differentieel verbindt, de andere zekeingsautomaten mogen rechtstreeks op de 300mA-differentieelschakelaar verbonden.
Alle aardingsdraden van de stopcontactcircuits moeten aangesloten op het aardingsrail in de zekeringenkast en dit aardingsrail moet wel via een aardingsonderbrekingsschakel verbonden worden met een aardingsdraad van 16mm² en eindigen op een degelijk werkende aardingspin want die gaat de keuringsmaatschappij zeker uitmeten.
Je kan nu al gaan uitzoeken welke huidige stopcontacten en lichtpunten uitgeschakeld worden bij het uittrekken van een zekeringenpaar zodat je dat in kaart kan brengen: een schets dus maken welke stopcontacten en lichten op welke zekering staan. dat spaart de eventuele electrieker heel wat dure uren terwijl hij zelfs niet alle schakelaars en stopcontacten zo goed en snel weet te vinden als jijzelf de bewoner. Want de keuringsfirma wil in 3voud ZOWEL een woningplan met alle verlichtingspunten, alle schakelaars, alle stopcontacten, plaaats van zekeringkast ALS een draadschema die toont welke stopcotecten en welke lichtpunten via welke schakelaars met welke zekeringen verbonden zijn.
ALS JE DIT ALLES UITPRINT, KAN ELKE BRICO JE AAN HET GESCHIKTE MATERIAAL HELPEN. (+-50€ voor de zekeringenkast, 10€ per zekeringsautomaat; max 10€ voor aardingsonderbreker, 2€/m aardingskabel 16mm² tussen zekeringenkast en aardingsonderbeker). De rest zijn wat kluswerk en wat papierwerk.
HET BEKNOPTE AREI-regelement kan je eventueel googlen en nalezen als je je daartoe geroepen voelt. Maar hierboven is alles beschreven voor jouw situatie, spaart je hoofdpijn en leeswerk. Wel zijn de voorbeelden van eendraadschema en positieplan nuttig als je het zelf doet. Eens alle materiaal in huis, is dit maximum 1 volle dag werk.