Het probleem met het regenwater in een niet gescheiden rioleringstelsel is dat het de goede werking van de zuiveringstations verhinderd. Dat is ook de rede dat de VLAREM een gescheiden systeem wil. De normen zijn vastgelegd in de teksten van VLAREM 1-2- en 3. Nu zijn er gemeenten waar in de ene straat een gescheiden systeem is en de andere weer niet. Dat kan een rede zijn dat een gemeente een sceptische put verplicht, maar ALLEEN als er GEEN gescheiden riolering is! De enigste andere reden om eventueel een sceptische put te voorzien is als de riolering naar de straat een te klein afschot heeft (bv 0,5 cm/m).
In het verleden (en nu nog misschien) waren gemeentes verplicht een bepaald percentage van zuivering van het rioolwater te realiseren. Hoe vuiler het water hoe gemakkelijker het was om een bepaald percentage van zuivering te bekomen. Probeer maar eens om uit regenwater nog 70% verontreiniging uit te halen. Om die redenen liet men toe dat septische afvalwaters rechtstreeks in de riolering werden geloosd. In andere gemeenten was het dan weer niet verplicht een schot in de septische put te plaatsen.
Ik merk nu dat in de stedenbouwkundige verordeningen men wel eist dat er een septische put met een schot wordt geplaatst en met een inhoud in functie van de grootte van het gebouw. Dus zie maar goed de stedenbouwkundige verplichtingen in uw gemeente na.
De aanleg van een gescheiden rioleringsstelsel zal enkel uitgevoerd worden bij grote wegenwerken en dat is in functie van de staat van de wegenis. Het zal dus nog jaren duren vooralleer men met een RWA-riolering het zuiveringsstation kan omzeilen. In steden kan dit nog veel langer duren daar het niet altijd mogelijk is om in bestaande woningen zonder veel breekwerk een RWA-riolering aan te leggen. En nu men in vele steden de oude woningen als bouwkundig erfgoed heeft geclassificeerd kan dit nog heel lang duren.