Klei- en leemgronden zijn niet bepaald fan van water: in de zomer drogen ze uit en barsten ze, terwijl er na een regenbui grote plassen op blijven staan. “Gelukkig hoeft dat niet zo te blijven”, zegt tuinexpert Marc Verachtert. “Met de juiste grondverbetering kun je het water beter laten doorstromen.”
Laat de natuur helpen
Marc raadt aan om de grond een jaar rust te geven. “Spit de grond voor de winter om en laat deze vervolgens onbewerkt. De winterkoude zal de grote kluiten doen verkruimelen, wat zorgt voor een makkelijkere bewerking in het voorjaar.” Vervolgens kun je een groenbemester zoals rogge, luzerne of Japanse haver zaaien. Deze planten creëren diep in de grond humusrijke gangen, waardoor water en lucht beter kunnen doordringen.
Wil je het visueel aantrekkelijk maken? Kies dan voor Phacelia, die minder diep wortelt maar prachtig blauw bloeit en veel bijen en vlinders aantrekt.
Voeg humus toe voor een betere structuur
Om te voorkomen dat de kleine kleikorrels aan elkaar kleven, moet je organisch materiaal zoals groenbemesters of verteerde compost in de grond werken. “Dit organische materiaal vormt een laagje om de kleikorrels, waardoor ze niet aan elkaar klitten.” zegt Marc. Hij adviseert om drie tot zes kruiwagens compost per 10 m² terrein te gebruiken. Kalk kan ook een antikleeflaag rond kleikorrels leggen, maar gebruik je alleen op te zure grond. “Een teveel aan kalk is niet bevorderlijk voor een gezonde plantengroei. Laat dus eerst een bodemanalyse uitvoeren.”
Stuur bij met (veel) zand
In het toevoegen van zand gelooft Marc niet echt. “Meng een appel en een sinaasappel in een dessert en de appel zal naar sinaasappel smaken, maar een sinaasappel wordt het nooit. Net zomin kan je van een klei- of leemgrond een waterdoorlatende zandgrond maken. Om effect te hebben moet je een laag van 10 tot 20 cm zand onder de grond werken en goed mengen, liefst zelfs tot 50 cm diep. Combineer het eventueel met het seizoen vooraf een diepwortelende groenbemester te laten groeien.”
Pomp lucht in de grond
Een andere optie is het mengen van niet-samendrukbare materialen zoals lavagruis, basaltmeel, perliet of vermiculiet. “Deze materialen creëren holle ruimten in de grond, waardoor de structuur verbetert en water makkelijker wegvloeit”, zegt Marc. Gebruik ongeveer 2 tot 5 kg per 10 m². Zelfs gelkorrels kunnen helpen: ze nemen water op en laten na afgifte holle ruimtes achter die de grond luchtiger maken. Gebruik 1 kg per 10 m².”
Marc Verachtert is tuinjournalist. Samen met Bart Verelst schreef hij onder andere ‘Handboek voor de Klimaattuin’, een boek met tips om elke tuin -klein of groot- sterk te maken tegen zowel hitte, droogte en elk teveel aan neerslag zodat hij onder alle omstandigheden groen, gezond en gezellig blijft!

Een bureau op zolder? Onderschat het belang van een goed verlichte werkplek niet
De ruimte onder het dak blijft vaak onbenut, terwijl het de ideale plaats is voor een thuiskantoor, ver weg van lawaai en afleiding.


.png?w=760&auto=format&ar=4%3A3&fit=crop&crop=faces%2Cfocalpoint&corner-radius=10&mask=corners&lossless=true&s=3374aabe1b7348e0ed66cc9190668122)

