“Voorzie als fundering van een dergelijke niet-dragende muur een 30 cm brede en 15 cm dikke betonnen zool”, adviseert Noël Naert van Febelcem. “Vermits er geen vorstgevaar is, moet je niet heel diep graven, pakweg 40 cm. In principe moet de wapening zich onderin het beton bevinden. Leg ze echter niet rechtstreeks op de bodem van de sleuf, maar bijvoorbeeld op enkele stukken trottoirtegels. Om de muur extra stijfheid te geven, kan je om de 4 à 5 lagen metselwerk een paar wapeningsstaven (6 mm) of ‘Murfor’ wapening inwerken. Mocht de bodem onder de fundering zich ongelijkmatig zetten, dan blijft zo de kans toch klein dat de muur scheurt.”
“Voor de fundering van een buitenmuur geldt als regel dat je tot op de vorstvrije diepte uitgraaft, d.w.z. 80 cm. De breedte van de zool is 2,5 à 3 keer de breedte van de erop rustende muur. De dikte van de zool bedraagt ca. 30 cm. De wapening bestaat uit zwaardere staven.”
“We komen nu nog even terug op de voorzetwand binnen... De hoogte tot waar het vocht stijgt, hangt onder meer af van de luchtvochtigheid in de kamer. Eenmaal de voorzetwand er staat, wordt de bestaande muur onvermijdelijk natter en stijgt het vocht hoger. Hoe hoog is moeilijk te voorspellen, maar misschien moet je daarom het vocht eerst letterlijk aan de bron aanpakken en de muur onderaan (laten) injecteren. Als dit probleem onder controle is, kan je bovendien ook overwegen om tussen de oude muur en de voorzetwand isolatie te plaatsen. Maar dit laatste heeft uiteraard enkel zin in het geval van een woningscheidende wand, of wanneer de ruimte aan de andere kant van de scheidingsmuur niet verwarmd wordt.”
Alles over funderingen, kan je lezen in deze rubriek.