Vond nochtans op onderstaande link tegenstrijdig antwoord
Advies toegevoegd op 26 maart 2003
BTW
In principe kunt u verbouwingswerken aan een privéwoning van meer dan 5 jaar factureren tegen 6 % BTW. Vanaf wanneer beschouwt de fiscus dit dan als een nieuwbouw zodat u 21 % BTW moet aanrekenen ?
Als u een privéwoning van meer dan 5 jaar oud grondig verbouwt, zal de fiscus dit slechts in bepaalde gevallen als een verbouwing en niet als een nieuwbouw beschouwen. Zo zal u nog tegen 6 % BTW mogen factureren als de uitgevoerde werken .
Het oude gebouw moet m.a.w. nog met muren en al overeind blijven. Als u bv. enkel de voorgevel behoudt, wordt dit dus als een nieuwbouw beschouwd en moet u bijgevolg 21 % BTW aanrekenen.
Ook als u een gedeelte bijbouwt aan een bestaande woning van meer dan 5 jaar oud kunt u nog factureren tegen 6 % BTW. Voorwaarde is dan wel dat het nieuwe gedeelte “een geheel” vormt met het oude gedeelte en dat de oppervlakte van het oude gedeelte na de verbouwing groter blijft dat die van het aangebouwde gedeelte.
Vermits het in de praktijk echter niet steeds duidelijk is hoe die oppervlakte nu juist berekend moet worden, gaf de minister van Financiën onlangs een woordje uitleg.
Zo moet bij het berekenen van de oppervlaktes van het oude en het nieuwe gedeelte tot aan de buitenkanten van de muren gemeten worden. Niet alleen het vloeroppervlak, maar ook de oppervlakte ingenomen door de muren moet m.a.w. worden meegeteld bij de berekening.
De oppervlakte is ook niet beperkt tot het “grondplan”, ook de oppervlakte van de verdieping moet worden meegeteld. Een vide moet echter niet in aanmerking genomen worden, “verloren oppervlaktes” (bv. onder een schuin dak) daarentegen wel.
Ook met de oppervlakte van een bergruimte, kelder, zolder en garage moet rekening gehouden worden bij de berekening. Het speelt daarbij geen rol dat de garage aangebouwd wordt of los staat van de woning. Ook het bijbouwen van een losstaande garage kan immers tegen 6 % BTW gefactureerd worden. Als u tijdens de verbouwing een kelder “dempt”, telt die kelder echter niet meer mee in de berekening van de oppervlakte.
Als u een gedeelte bijbouwt aan een bestaande woning en de oppervlakte van het nieuwe gedeelte blijft kleiner dan het oude gedeelte, kunt u die u uitvoert tegen 6 % BTW factureren. Dit geldt dan zowel voor bv. het aanbouwen van een slaapkamer als het plaatsen van een nieuwe keuken in het oude gedeelte van de woning. Ook eventuele uit te voeren afbraakwerken aan een bestaande woning kunt u tegen 6 % BTW factureren.
Is het nieuwe gedeelte na de verbouwing echter groter dan het oude, dan moet u voor 21 % BTW aanrekenen, dus ook voor de werken die uitsluitend op het oude gedeelte betrekking hebben. Het tarief van 21 % geldt dan meteen ook voor alle andere werken die u binnen de 5 jaar zou uitvoeren aan dat gebouw. Pas 5 (of 15 ?) jaar na de verbouwing zal u dan terug 6 % BTW mogen aanrekenen.