Ik heb het genoegen gehad om 3 keer een appartement te huren met parket dus....
Als je zware schuurmachines gaat huren (eurorent bv) zijn deze voorzien van een stofzak. Deze vangen het grootste deel van het afgeschuurde parkethout op, maar toch er vliegt nog veel stof rond. De laatste fase is met een fijne schuurmat (Woodboy) zonder opvangzak.
Het beste m.i. is dat je eerst de plankenvloer afschuurt zodat alle stof weg is als je begint te schilderen. Je kan overwegen om de vloer verder te behandelen en deze afdekken met plastiekfolie of papier als je schildert of de vloer als laatste behandelen. Eventuele beschadigingen tijdens het schilderen kan je dan nog herstellen of verwijderen.
Bij het afschuren zelf heb je minstens 3 schuurmachines nodig. De eigenlijke band schuurmachine (zware uitvoering) die met een schuurpapier korrel 24 of 40 de bovenste laag van het houtt wegneemt. Alles hangt wat af van de staat van de vloer (veel putjes of beschadigingen, aanwezige vernislaag of verf die je volledig moet verwijderen). Schuren doe je bij voorkeur met de draad van het hout mee . Is de eerste laag er af dan kan je met een fijnere band (korrel 60 -80- 100) verder afwerken. Voor de kanten van de vloer heb je ook nog een roterende schuurmachine nodig (met schuurschijven) terug met diverse korrelgrootte. En zijn er radiatoren dan is er ook nog een roterende schuurmachine voor onder radiatoren. Is er niet veel dan kan je dat altijd met de hand doen.
De laatste fase is met een roterende schuurmachine (Woodboy) met een schuurmat om de plankenvloer te polieren. Bij een plankenvloer kan je dit weg laten omdat de vezel van het hout toch redelijk grof is.
Als je geen vernis gebruikt (voor parketvloeren) maar een was dan loop je het risico dat iedere druppel water die gemorst wordt vlekken geeft. Planten in huis laten ook al eens een druppel water vallen.Sindsdien gebruik ik enkel parketvernis van de beste kwaliteit (in de reeks V33 parketvernis) om een degelijke slijtlaag te hebben.