13

Investeren in zonnepanelen of niet?

Kimvada
Kimvada
#Hernieuwbare energie · 6 jaren geleden

De totaalrenovatie van onze woning uit de jaren dertig is bijna rond  Er rest ons nog een klein dakje, zuidgeorienteerd, van het initiële woonhuis dat we in mei zullen vervangen.

We bekijken of het zinvol is om alsnog te investeren in zonnepanelen. Elektriciteitsverbruik van ongeveer 3000 kWh, 2-persoonshuishouden met 2 jonge dertigers.

Ik lees heel wat pro's (bijv hernieuwbare energie als verkoopsmeerwaarde voor het huis) maar toch ook best wat contra's (bijv betalen om de teveel geproduceerde elektriciteit weer op het net te zetten) waardoor ik het bos die de bomen niet meer zie.

Wat is jullie mening? 

Alle reacties

0
Rik1972
Rik1972
3 19 Verbouwer
6 jaren geleden

Over zonnepanelen is natuurlijk al veel gezegd en geschreven. Enkele dingen die me wel opvallen:

- je hebt een vrij laag verbruik, je bent natuurlijk ook maar met twee. Zonnepanelen gaan des te interessanter zijn indien je verbruik hoger ligt (omdat je dan ook potentieel meer kan besparen). Indien er binnenkort misschien kinderen bijkomen, zal je verbruik stijgen, en dan worden zonnepanelen wel interessanter.

- aangezien je de woning volledig hebt gerenoveerd, veronderstel ik ook dat isolatie in orde is? Want het is belangrijk om hiermee te beginnen vooraleer je met zonnepanelen, warmtepompen en dergelijke begint.

- de slimme meter maakt zonnepanelen natuurlijk minder interessant, maar dat betekent niet dat ze niet meer rendabel zijn. Volgens mijn berekeningen schommelt de terugverdientijd nog steeds rond de 10 à 12 jaar. Op een levensduur van ongeveer 25 jaar lijkt me dat niet slecht.

Ik was recent ook aan het zoeken rond zonnepanelen. Ik heb toen enkele calculators geraadpleegd op het web. Het zal niet 100% accuraat zijn, maar ze geven je wel een idee van je rendement. Deze vond ik wel ok:

- https://www.vreg.be/nl/kostprijs-en-terugverdientijd

- https://www.zonnepanelen-leggen.be

- https://www.energiesparen.be/zonnekaart 

- https://www.mijn-zonnepanelen.be 

Uiteindelijk heb je zonder deze calculators ook wel een idee van kostprijs en terugverdientijd, dus net zoals bij ons zal het een afweging moeten worden.

0
Luc Vandamme
Luc Vandamme
47 337 Verbouwer
6 jaren geleden

Iedere kWh die je zelf aanmaakt is gewonnen voor jouw financiën en voor het klimaat!

De hoeveelheid zonnepanelen dat ideaal zal zijn in de toekomst met een financiële optimale opbrengst, is in te schatten op de helft tot maximum 2/3de van je verbruik. Hiermee bereik je dat de meeste zelf aangemaakte kWh met je zonnepanelen ook zelf verbruikt worden, overbelasting van het net valt dan ook uit te sluiten. Je hebt dan ook geen of weinig last met de veranderingen in regelgeving (welke men ook kiest). De financiële return blijft dan ook ongeveer zoals vandaag voor deze investering met beperkt zelf opgewekt vermogen met een beperkt aantal zonnepanelen.

Als je later ook nog wil investeren in eigen opslag (batterijen) kan je dan nog in meer dan de 1/2 tot 2/3den van je verbruik investeren in zonnepanelen.

0
Keon
Keon
86 769 Andere professioneel
6 jaren geleden

.

0
Luc Vandamme
Luc Vandamme
47 337 Verbouwer
6 jaren geleden

en waarom Keon?

Waterstof is een energiedrager voor energieopslag en moet nog omgezet worden naar warmte of elektriciteit. Deze omvormers, katalytische voor warmte en brandstofcellen voor elektriciteit, zijn dan een meerkost t.o.v. duurdere zonnepanelen. Het is wel interressant als je dan je gasketel vervangt door een katalytische omzetter. Maar voor het verbruik van je dagelijkse elektriciteit zal je nog steeds beter zijn met de klassieke zonnepanelen met rendementen tot 21%.

Trouwens de praktijktesten voor de waterstofpanelen (rendement 15%) gaan nog 2 jaar duren op 1 huis en 2 jaar voor een volledige wijk (te starten volgend jaar). Of in het beste geval ga je die panelen pas kunnen kopen tussen binnen 3 jaar en 5 jaar.

Voorlopig ben je dan nog beter af met de omzetting van en naar waterstof met de methode van Vandenborre Energy (Turnhout) : Solenco Powerbox. Hier haal je een rendement van 95% (met omzetting naar warmte en elektriciteit) uit de zonnepanelen aan 21% rendement. Maar weeral je moet je gasketel best vervangen, want in de Powerbox zit de katalytische omvormer voor warmte en de brandstofcellen voor elektriciteit.

0
Keon
Keon
86 769 Andere professioneel
6 jaren geleden

.

0
Luc Vandamme
Luc Vandamme
47 337 Verbouwer
6 jaren geleden

Neen Keon,

95% rendement is de omzetting gecombineerd van elektriciteit naar warmte en elektriciteit. Omdat ze werken met brandstofcellen zal de uiteindelijke omzetting 52 % elektriciteit zijn en 43 % warmte. Of het maximum rendement dat je kan halen uit je Solenco gecombineerd met zonnepanelen is 52% elektriciteit en 43% warmte van 21% zonnepanelen rendement.

Maar met de omzetting van waterstof uit waterstofpanelen zal je ook maximum 76% elektriciteit halen en dan moet je de overige 23% warmte recupereren. Dus het maximum rendement dat je kan halen uit je waterstofpanelen is 76% elektriciteit en 23% warmte van 15% waterstofpanelen rendement.

Wat waterstof juist interressant maakt is dat je dit katalytisch direct kan omzetten in warmte voor uw verwarming/SWW zonder dat je moet overgaan naar het tussenstation elektriciteit.

0
Keon
Keon
86 769 Andere professioneel
6 jaren geleden

.

0
Luc Vandamme
Luc Vandamme
47 337 Verbouwer
6 jaren geleden

Pagina 1, 1ste zin van 2e kolom van de brochure van Solenco http://online.fliphtml5.com/oaeh/npkp/#p=2

Je moet maar kunnen lezen, hé

Mijn reactie van 1/2 tot 2/3de van het verbruik installeren in zonnepanelen, kan je ook zelf simuleren op de website van de VREG:  https://simulatordigitalemeter.vreg.be/

 Je moet enkel de juiste cijfers invullen aan de hand van je verbruik en de optimalisatie (zonnepanelen) zoeken (manueel simuleren) volgens jouw verbruiksprofiel. Dan zal je zien dat je voordeel doet ten opzichte van vandaag met een installatie zonnepanelen van 1/2 en 2/3de van je verbruik.

Dus, wat jij hier verelt, is spijtig genoeg weeral verkeerd...

0
Keon
Keon
86 769 Andere professioneel
6 jaren geleden

.

0
Luc Vandamme
Luc Vandamme
47 337 Verbouwer
6 jaren geleden

Reageer eerlijk en copieer de volledige grafiek dan zie je dat het volledige proces een rendement van 95% heeft.

De 95% komen van (staat niet in de brochure) de omzetting 1: van H2O + elektriciteit in de brandstofcel met een rendement van 74% waterstofenergie en 23% gerecupereerde warmteenergie die naar een buffer gaat. Dan de 2e omzetting: is terug de brandstofcel die waterstof omzet naar elektriciteit 74% rendement en 23% gerecupereerde warteenergie naar de buffer.

Of het totale proces heeft 55% (= 73% * 73%) elektrisch rendement en 40% [= 23% + (23% * 76%)] warmte energie of een totaal rendement van 95% [= 55% + 40%].

Buiten lezen, moet je ook nog iets kennis hebben van de materie (brandstofcel en waterstof) en moet je nog even kunnen rekenen!

Maak je huis klaar voor de toekomst met onze gratis warmtepompgids

Maak je huis klaar voor de toekomst met onze gratis warmtepompgids

Ontdek alles over duurzame verwarming, energie-efficiëntie en handige checklists voor jouw perfecte warmtepomp. Gratis te downloaden en boordevol tips!

Download nu gratis jouw gids
Vraag nu gratis offertes aan voor zonnepanelen en bespaar zo op je energiefactuur

Vraag nu gratis offertes aan voor zonnepanelen en bespaar zo op je energiefactuur

Zet de stap naar groene stroom en verlaag je energiekosten! Vraag nu gratis en zonder verplichtingen offertes aan van ervaren installateurs.

Offertes aanvragen
Download onze gratis zonnepanelengids

Download onze gratis zonnepanelengids

Alles wat je moet weten over duurzame energie, kostenbesparing en installatie. Inclusief checklists voor maximale opbrengst!

Download nu gratis jouw gids

Laat je e-mailadres achter en we houden je de hoogte van nieuwe antwoorden en reacties op deze vraag.

Lees ook

Maak je zonnepanelen klaar voor de herfst: "Zorg dat er voldoende zonlicht op je panelen kan vallen"

Maak je zonnepanelen klaar voor de herfst: "Zorg dat er voldoende zonlicht op je panelen kan vallen"

Hoe maak je je zonnepanelen klaar voor de natte, donkere maanden in de herfst? En hoe haal je het maximale uit je panelen? Ontdek tips van een expert.

Lees meer

In de kijker: slimme thuisbatterij met stekker

In de kijker: slimme thuisbatterij met stekker

Verlaag je energiekosten met de slimme thuisbatterij met stekker van Innovoltus. Deze thuisbatterij met slimme sturing verdien je veel sneller terug.

Lees meer

Warmtepomp: van werking en soorten tot onderhoud en prijs

Warmtepomp: van werking en soorten tot onderhoud en prijs

Is een warmtepomp een slimme keuze om je woning te verwarmen? Ontdek meer over de werking, het onderhoud en de prijs van een warmtepomp.

Lees meer


Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag