Afwisselen tussen verwarming op gas-CV en airco afhankelijk van opbrengst PV panelen.

4

Afwisselen tussen verwarming op gas-CV en airco afhankelijk van opbrengst PV panelen.

jelleh
jelleh
#Verwarming & koeling · 6 jaren geleden

Dag iedereen, nogal een complexe vraag, zo lijkt het althans.

Ik overweeg PV panelen en airco te plaatsen. In de winter zou ik de airco willen gebruiken om het huis te verwarmen, maar enkel als mijn PV panelen ervoor zorgen dat ik géén extra electriciteitsverbruik heb. Als de airco dan in gang 'mag' schieten, dan zou ik er voorts voor willen zorgen dat de CV 'pauzeert', zodat CV en airco niet beiden dezelfde ruimte verwarmen. 

Het lijkt een logische probleemstelling, maar ik weet niet goed hoe ik eraan moet beginnen.

Beste groet!

Alle reacties

0
Luc Vandamme
Luc Vandamme
47 337 Verbouwer
6 jaren geleden

Jelleh,

1. Welk soort van warmtepomp (airco) gaat u zetten? Is dit een lucht/luchtsysteem of een lucht/watersysteem?

2. bij een lucht/luchtsysteem is er geen hinder om in een bestaande woning  of ruimte ook te verwarmen met een omkeerbare lucht/lucht warmtepomp. Dit kan verbruikstechnisch duur uitvallen als de isolatie van de ruimte/woning minder goed is omdat er dan heel veel energie nodig is om de woning op  te warmen. Langs de andere kant is er een snellere opwarming van de ruimte mogelijk met een lucht/lucht warmtepomp, dan met eender welk  ander verwarmingssysteem dat water als transportmiddel heeft. Het is ook een perfecte oplossing als de ruimte maar beperkt in tijd moet warm gehouden worden. In deze omstandigheden (beperkte gebruikstijd van de verwarmde ruimte) zal een lucht/lucht warmtepomp voor verwarming steeds goedkoper (verbruik) zijn dan eender welk ander verwarmingssysteem.

3.Bij een lucht/water warmtepomp is het afgiftesysteem (radiatoren, vloerverwarming, ...) op heel andere temperaturen berekend dan voor een warmteafiftesysteem die voor een gas(condensatie)ketel werd geconcipieerd. Een warmteafgiftesysteem voorzien voor een aanmaaksysteem met gas, werkt op verwarmingswater temperaturen tussen 36°C en 59°C bij lage temperatuurverwarming (kenmerken: overbemeten radiatoren, vloerverwarming met relatief grote tussenafstanden, ...) of bij hoge temperaturen van 60°C en meer (normale radiatoren) voor hoge temperatuur verwarming. Terwijl bij een warmtepomp met zeer lage temperaturen van 25°C tot 35°C wordt gewerkt met een warmte afgiftesysteem dat zich kenmerkt met vloer/muur/plafondverwarming met korte legafstanden of met ventiloconvectoren. De 3 afgiftesystemen zijn niet compatibel, wil men ook een laag verbruik  hebben met bvb. de warmtepomp of wil men geen pendelgedrag hebben met een gascondensatieketel, of ook wil men het huis warm krijgen binnen een normale tijdspanne.

4. in putje winter is de tijd dat de zon kan schijnen zeer beperkt en is dit sowieso veel minder dan 10 uur per dag. Daarbij komt ook nog dat de zon onder een lagere hoek staat en dat hierdoor het rendement van de zonnepanelen meestal negatief beïnvloed wordt.  In de winter zal  het grootste deel van uw verwarming dan ook werken als het donker is en als de zon niet schijnt. Er is dus weinig compatibiliteit tussen uw wensen en de implementeerbaarheid.

Dus op uw logische vraag, kan ik alleen complex antwoorden, door te bevestigen dat het door  jou voorgesteld principe niet implementeerbaar is. Maar dat een lucht/lucht warmtepomp, in bepaalde omstandigheden, wel uw verwarmingskost kan doen dalen in de winter, onafhankelijk of ze door zonnepanelen wordt gecompenseerd of niet. Zonnepanelen zet je vooral om in de lente tot de herfst je energieopwekking voor je normale verbruik te compenseren, maar in de winter is zelfs een 200% meerinvestering (is 3 x) in zonnepanelen t.o.v. je jaarlijks verbruik nog ruim onvoldoende om al de energie van je normale winterse gebruik (zonder verwarming) volledig te compenseren met de ogenblikkelijke opbrengst, tenzij ... dat je uit een lange termijn opslag van elektrische energie van zomerse energieproductie kan putten (zoals opslag in waterstof en omzetting door brandstofcellen), dan is meestal een dubbele investering in zonnepanelen voldoende. Batterijen zijn enkel  een korte termijn energieopslag oplossing (24 uren) en zijn dus niet geschikt om uw probleem volledig op  te lossen.

0
jelleh
jelleh
0 1 Verbouwer
6 jaren geleden

Dag Luc,

Vooreerst, heel hartelijk bedankt voor je antwoord! 

Ik kader de situatie even wat meer specifiek. In eerste instantie willen we enkel airco plaatsen in de kinderkamer om tijdens hete zomerdagen toch nog aangenaam te kunnen slapen. Dit is een kamer op de bovenverdieping van het huis van 8 bij 5 meter met een mezzanine van 8 bij 3 meter. Een vrij groot volume dus. Er staat daar een grote radiator, maar in een zijkamer van de ruimte staat de boiler en cv, en die geven indirect toch ook wel wat warmte aan de kamer. Ook ligt de kamer bovenaan in ons huis, dat voor de rest een quasi open ruimte is. Ik zeg dit omdat ik denk dat de warmte van de rest van het huis toch ook wat stijgt tot in de kinderkamer. Overal elders in het huis ligt vloerverwarming. Mijn naïef idee is nu om de airco te gebruiken ipv die radiator om de kinderkamer te verwarmen, maar dan wel énkel als dit ‘beter voor het milieu’ zou zijn (radiator = cv = gas; airco = mogelijks zonnepanelen).

Dan, ik ga in dezelfde volgorde antwoorden als jij.

1. Ik dacht aan een lucht/lucht systeem (binnen&buitenunit met ventilatoren). Een ondergrondse warmtepomp of dergelijke is denk ik niet mogelijk daar het huis er effectief al staat, en het een nog ingrijpendere verbouwing zou betekenen. En lucht/water lijkt me ook niet mogelijk daar ik de ruimte ook wil koelen, niet enkel verwarmen.

2. a) De isolatie van het huis is vrij goed (is een goed geïsoleerd huis van 2011, maar er zijn enorme glaspartijen die nu eenmaal de zon vrij goed binnenlaten in de zomer, maar de koude wel goed buitenhouden tijdens de winter).

b) We hebben de gewoonte van de ruimte vrij constant te houden qua temperatuur. Misschien is dit overdag, als we thuis zijn, niet nodig, maar het huis koelt eigenlijk vrij weinig af omdat er bijna overal vloerverwarming is en de kinderkamer daardoor zelfs indirect wel wat wordt verwarmd. 

3.  Ik begrijp dat je een luchtwater warmtepomp vergelijkt met een gasketel, maar ik heb het over een lucht-lucht warmtepomp in een ruimte gebruiken waar een gas-cv-radiator staat.

4.  Je hebt gelijk, ik had moeten spreken over de gehele periode van het jaar dat we de chauffage aanzetten, dwz september tem. april. Ook heb je gelijk dat in dat deel van het jaar de zon waarschijnlijk meer niét schijnt dan wél, maar ik redeneerde eerder vanuit het principe: als ik op een groene manier de kamer kan verwarmen, zelfs al is het maar een beetje, omdat de airco en zonnepanelen er nu eenmaal zijn, dan is dat mooi meegenomen.  

Uw conclusie. Ik begrijp dat tijdens de donkere periode van het jaar onze zonnepanelen ons totaalverbruik niet gaan kunnen compenseren. Echter, op zeker moment gaat de ‘terugdraaiende teller’ verdwijnen. Dan zit ik zelfs in de donkere maande overdag (als ik niet thuis ben) soms met een ‘overschot’ aan elektriciteit. Het zou dan al te zot zijn om mijn cv te gebruiken om mijn huis op temperatuur te houden, als ik een airco heb staan die dit evenzeer op elektriciteit kan.  Ik vind dit niet zo’n vreemde redenering, toch?

Bijvoorbeeld, als ik mijn zonnepanelen en mijn verbruik in realtime kan uitlezen, dan weet ik op elk moment wanneer ik elektriciteit ‘teveel’ heb om mijn airco te laten verwarmen. Als ik op die radiator een ‘van op afstand bestuurbare’ thermostaat heb, kan ik die dan afschakelen wanneer ik de airco ‘van op afstand’ aanschakel. Het lijkt meer op een informatica probleem dan eentje van airco/verwarming :-). Lijkt je dit een idee?

Ik kan de redenering ook doortrekken naar de vloerverwarmingskring, al is de reactietijd daar zoveel trager dat het misschien niet zo opportuun is. Ik zou in die ruimte een elektrisch verwarmingstoestel kunnen plaatsen dat bij elektriciteitsoverschot gewoon een half uur aanschakelt. De temperatuur in het huis gaat dan ongewenst wat toenemen, maar de cv gaat dan normaal gezien netto minder verbruiken. Is dit een idee?

0
Luc Vandamme
Luc Vandamme
47 337 Verbouwer
6 jaren geleden

Dag Jelleh,

Volgens je (beperkte) uitleg, met een goed geïsoleerd huis, zal de lucht/lucht-warmtepomp geen probleem zijn om deze plaats (kinderkamer + mezanine) bij te verwarmen. Dit zal waarschijnlijk zelfs goedkoper zijn dan gas omdat dit type WP een SCOP heeft van tussen 5en 6. 

Ik twijfel er echter aan dat je in alle omstandigheden te veel  elektriciteit produceert met de zonnepanelen. Hieronder heb ik een paar grafiekjes aangehecht met een simulatie van de verbruiken en opbrengsten voor

1. een verbruik van 3046 kWh/jaar normaal verbruik, geen warmtepomp, of elektrische verwarming of  boiler in de verbruikscifers. Het geïnstalleerd vermogen is 4500 Wpiek of een "overinvestering" van 50%. (AFBEELDING22-3046-4500-FLU.jpg)

2. een verbruik van 4489 kW/jaar vaarvan 3046 kWh normaal gebruik (grafiek 1) en een Warmtepompverbruik van 1440 kWh per jaar. Het geïnstalleerd vermogen is 4500 Wpiek of een "normale investering" van 100% van het verbruik. (AFBEELDING22-4488-4500-FLU.jpg)

Je zal zien dat in beide gevallen

(a) de reële bruikbare opbrengst (ook toekomstgericht) zeer weinig is t.o.v. het winters verbruik 

(b) dat u waarschijnlijk meer gebruik maakt van het net dan ooit gedacht.

Voor de volledigheid heb ik ook een grafiek bijgevoegd (AFBEELDING22-3046-4500-BAT.jpg) die het effect laat zien van een batterij in het systeem en de technische aanpassingen die er dan moeten gebeuren, zoals een productievermindering van 40% voor het gedeelte dat je terug stuurt op het net ("ZP direct -"). Verbruik van de woning is nog steeds 4488 kWh/jaar en geïnstalleerd vermogen is ook nog steeds 4500 Wpiek.  Hierdoor zijn de 3 grafieken volledig met elkaar te vergelijken.

Ik hoop dat de grafieken en de uitleg voor zich spreekt. Indien u nog een vraag heeft, en bij verdere interesse in uitleg, mag u natuurlijk vragen stellen of opmerkingen geven.

In ieder geval wat betreft uw lucht-lucht WP, zal volgens mij, uw beslissing meer afhangen van de buiten t° (bepalend voor de COP en dus voor het verbruik) dan van uw zonnepanelen. Met dit type WP (L/L) en de bijhorende hoge COP's kan de opwarming van deze ruimte (die hier ook zeker nog eens beperkt is in tijd) veel goedkoper en ecologischer gebeuren dan met een gasgestookte installatie in het grootste gedeelte van de winter en zeker in de herfst en de lente.

Opgelet de download volgorde stemt niet overeen met de volgorde  in de tekst. Ik  krijg het niet beter ...

https://livios-images.imgix.net/livios/forum/messages/55993/afbeelding22-4489-4500-bat-2.jpg?auto=format&fit=crop&crop=faces%2Cfocalpoint&lossless=true&corner-radius=10&mask=corners&s=158a87aba918e3e9cec47eddc8f86a1fhttps://livios-images.imgix.net/livios/forum/messages/55993/afbeelding22-3046-4500-flu-2.jpg?auto=format&fit=crop&crop=faces%2Cfocalpoint&lossless=true&corner-radius=10&mask=corners&s=11265f33bf9cb7cc27d2d55d21492ad9https://livios-images.imgix.net/livios/forum/messages/55993/afbeelding22-4489-4500-flu-3.jpg?auto=format&fit=crop&crop=faces%2Cfocalpoint&lossless=true&corner-radius=10&mask=corners&s=cf9902bb4b30010d217a56b73b33189c
Vraag gratis offertes aan voor een nieuwe condensatieketel

Vraag gratis offertes aan voor een nieuwe condensatieketel

Laat een zuinige condensatieketel plaatsen door ervaren professionals. Vraag nu gratis en vrijblijvend offertes aan.

Offertes aanvragen

Laat je e-mailadres achter en we houden je de hoogte van nieuwe antwoorden en reacties op deze vraag.

Lees ook

Kan je koelen met een gasketel?

Kan je koelen met een gasketel?

Uit een recent onderzoek van verwarmingsspecialist Vaillant blijkt dat 1 op de 5 mensen denkt dat je met een gasketel kan koelen. Maar klopt dat?

Lees meer

Wat kost een pelletkachel? Ontdek de prijs van installatie tot onderhoud

Wat kost een pelletkachel? Ontdek de prijs van installatie tot onderhoud

Wil je jouw woning verwarmen met pellets? Ontdek de prijs van een pelletkachel: van het toestel zelf tot de plaatsing en het onderhoud.

Lees meer

Halen we binnenkort een warmtepomp van IKEA in huis?

Halen we binnenkort een warmtepomp van IKEA in huis?

In Duitsland kan je bij IKEA een warmtepomp kopen. De premies lopen er op tot 70% en er zijn speciale stroomtarieven. Waait dit over naar België?

Lees meer


Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag