Zie ook eens op
https://www.desyndic.be/blog/afbraakbepaling-appartementsgebouw
Momenteel is er unanimiteit op de AV nodig maar de wet zal in de nabije toekomst vermoedelijk weer aangepast worden, maar nu met enkele mogelijkheden om de vergoeding van de individuele eigenaars te bepalen via de vrederechter.
Mogelijke redenen om tot afbraak of renovatie over te gaan
- mogelijkheid om hoger en dus meer appartementen te bouwen
- renovatie van gans het gebouw omdat individuele renovaties maar gedeeltelijk kunnen uitgevoerd worden zonder de andere kavels in hun woongenot te storen
Dit komt vooral voor bij appartementsgebouwen waar een meerderheid van de eigenaars langs de gierige kant waren en iedere investering welke tot een verbetering van de woonkwaliteit leidde, hebben afgeblokt. Dit resulteert dan op een bepaald moment tot een situatie waar de kosten zo hoog oplopen dat deze de kostprijs van een nieuw appartement benaderen.
Gierigheid is zelden een goede raadgever.
Als het gebouw en het appartement steeds goed onderhouden werden wordt de verantwoording voor afbraak of renovatie moeilijker.
Enkele aandachtspunten zijn:
- is dit nog steeds de originele lift? Dat zal regelmatig aanleiding geven tot wettelijk verplichte aanpassingen. In 2021 zal een tweede ronde starten, na deze van 2004/2006
- Tegen 2050 moeten alle gebouwen in Vlaanderen in grote lijnen voldoen aan de EPB-normen 2016. Vooral de dakisolatie, isolatie van wachtgevels, voor- en achtergevel kunnen tot zware kosten leiden. In de meeste gevallen is er al dubbele beglazing, alhoewel deze dan in 2050 een U-waarde moet hebben van 1.0W/m²K. Het loont de moeite om eens te bekijken hoe de isolatie van de voorgevel kan uitgevoerd worden.
- De verwarmingsinstallatie: is dit individueel met atmosferische gaswandketels of een oude collectieve cv-installatie. In beide gevallen staat men voor grote kosten