5

Wanneer verliest een balk zijn sterkte bij infrezen?

JanFlmnt
JanFlmnt
#Veranda en bijgebouwen · 5 jaren geleden

Ik ben aan het kijken om een landelijke houten carport en overkapping zelf te plaatsen. Het liefst wil ik deze gebouwen zetten met onzichtbare houtverbindingen, zonder gebruik van raveeldragers dus. En ik zie graag de gordingen lopen als ik naar boven kijk, dus een onderdak behoort niet tot de opties.

Nu kwam ik reeds bij de oplossing om de gordingen gewoon op de ringbalken te plaatsen (situatie 1 in schets), maar dan kwam ik bij een serieuze dikte van plat dak uit:

overspanning 4m dus gordingen 20cm hoog + hoogste afschot 12cm + isolatie...

(hellend dak is geen optie). 

Nu vond ik wat informatie om de gording en de ringbalken zo te frezen dat deze perfect op gelijke hoogte komen (situatie 2 in schets). Maar dan kwam ik vlug bij de bedenking: "vanaf welk percentage frezen verliest de balk zijn sterkte?"

Bvb: gording van 20cm infrezen over 10cm en idem ringbalk, dan passen die perfect in elkaar. Maar dan heb ik op dat punt 'slechts' twee balken van 10cm i.p.v. 20cm, of kan ik dan 10+10=20 zeggen? Lukt dit dan ook als ik met een oversteek wil werken (situatie 3)?

Op manier 2 zou ik wel de dikte van het dak enorm kunnen beperken! 

De maten die ik momenteel in gedachten had waren ringbalken van 15x15 of 20x20 en gordingen van 7x15 of 7x20 i.f.v. de overspanning (of andere courante maten). Eventueel zou een gording ook gebruikt worden als balk om aan de muur te bevestigen zodat de carport aanbouw is en er niet met palen tegen de gevel gewerkt moet worden.   

ps. twijfel of dit in veranda en bijgebouwen moet, ofwel buitenschrijnwerk

https://livios-images.imgix.net/livios/forum/messages/62666/verbinding-1.jpg?auto=format&fit=crop&crop=faces%2Cfocalpoint&lossless=true&corner-radius=10&mask=corners&s=a6323a4e85328a42e22ba9c54b665a2d

Alle reacties

0
Hugo C.
Hugo C.
353 2291 Bouwer
5 jaren geleden

De neutrale zone bij balken, zowel hout als beton, situeert zich op de horizontale middellijn. Daar is de belasting van de balk op trek of druk minimaal. Bij houten contructies bij het uitzagen geen rechte binnenhoeken vormen maar eerst voorboren zodat een mooie ronding in de hoek gevormd wordt. Zo worden de krachten rond die hoek verdeeld en zal men vermijden dat daar de balk splijt.

Dus een dragende balk wordt in de onderste helft op trek belast en de bovenste helft op druk. Dus eventuele spleten steeds met schijfjes opvullen.

0
MatthiasDM
MatthiasDM
1 14 Bouwer
5 jaren geleden

Zie de afbeelding, maar ik zou nog een extra bron zoeken om de juistheid ervan te bevestigen. 

Zie ook hier:

https://www.google.com/search?q=joist+notching&oq=joist+notchin&aqs=chrome.1.69i57j0l3j69i60.7422j0j4&client=ms-android-xiaomi-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=suxqh54KRBUDdM

https://livios-images.imgix.net/livios/forum/messages/62778/larger-holes-notches-in-joists.jpg?auto=format&fit=crop&crop=faces%2Cfocalpoint&lossless=true&corner-radius=10&mask=corners&s=9cfac0185c87e56b5319cad9ecd74f55
0
JanFlmnt
JanFlmnt
0 1 Verbouwer
5 jaren geleden

Bedankt voor je antwoord. Deze gegevens heb ik inderdaad al kunnen controleren. Maar dit gaat over openingen in de balk, weg van de verbinding. 

Mijn vraag is of een half op half verbinding sterk genoeg is zoals in de foto, maar dan niet op het breedste stuk. 

Een balk van 7x20 cm uitzagen tot een verbinding van 7x10.

https://livios-images.imgix.net/livios/forum/messages/62796/onscherp-2014-09-13-11-59-18.jpg?auto=format&fit=crop&crop=faces%2Cfocalpoint&lossless=true&corner-radius=10&mask=corners&s=a5f490da16ed02e5dde42a217ebd006c
0
MatthiasDM
MatthiasDM
1 14 Bouwer
5 jaren geleden

Ik vrees dat dit een moeilijke vraag is om te beantwoorden. Een structurele ingenieur kan hier nog het best op antwoorden. 

Ik heb wel een studie gevonden waar het volgende staat over "half-lap joints"

Zie hier: http://repositorium.sdum.uminho.pt/bitstream/1822/38224/1/manuscript.repositorio.1.pdf

"If the half-lap is horizontal (and loads are vertical, see Fig. 23a), the maximum moment it can carry is one-quarter of the moment of a solid beam, because the half-lap has the width of the beam but one-half of the height."

Veranda laten bouwen? Ontvang gratis offertes!

Veranda laten bouwen? Ontvang gratis offertes!

Laat jouw droomveranda ontwerpen en plaatsen door specialisten. Ontvang vrijblijvende offertes en kies de beste vakman!

Offertes aanvragen
Tuinhuis nodig? Ontvang gratis offertes van vakmensen!

Tuinhuis nodig? Ontvang gratis offertes van vakmensen!

Kies uit diverse stijlen en materialen, en vergelijk vandaag nog gratis en vrijblijvende offertes.

Offertes aanvragen

Laat je e-mailadres achter en we houden je de hoogte van nieuwe antwoorden en reacties op deze vraag.

Lees ook

Voor elke veranda de juiste zonwering: ontdek de opties en hun prijs

Voor elke veranda de juiste zonwering: ontdek de opties en hun prijs

Wil je op warme dagen in je veranda kunnen genieten, dan is zonwering een must. Ontdek welke soort zonwering voor jouw veranda het meest geschikt is.

Lees meer

Een tuinhuis of fietsenstalling plaatsen? Dit moet je op voorhand weten

Een tuinhuis of fietsenstalling plaatsen? Dit moet je op voorhand weten

Ga je tegen de lente een nieuw tuinhuis of een fietsenstalling plaatsen? Sta dan eerst even stil bij deze cruciale basisvragen.

Lees meer

Een carport op maat van jouw woning: ontdek alles over afmetingen, materialen en prijzen

Een carport op maat van jouw woning: ontdek alles over afmetingen, materialen en prijzen

Je auto op een overdekte plaats parkeren? Dan kan je kiezen voor een carport. Ontdek welke materialen er zijn en op welke prijs je moet rekenen.

Lees meer


Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag