resultaten sondering bouwgrond: slecht of aanvaardbaar??

12

resultaten sondering bouwgrond: slecht of aanvaardbaar??

DirkH
DirkH
#Fundering · 3 jaren geleden

De resultaten van de sondering van onze bouwgrond zijn binnen, de analyse staat hieronder. Nu is mijn vraag: wordt dit een dure fundering? We waren van plan te bouwen met een grondplaat, dus niet met een kruipkelder. Een architect hebben we nog niet, daar kan ik het niet aan vragen... In de compromis was opgenomen 1.5kg/cm³ op 1.5 meter, dat halen we blijkbaar niet. Maar voor ik de compromis eventueel verbreek wou ik een 2nd opinion.

Analyse:

Uit de resultaten van de sonderingen kan de volgende vermoedelijke samenstelling worden afgeleid:
1. Tot op een diepte van 1.4m (S1), 0.8m (S2) en 1m (S3) slappe à matig vaste toplaag, mogelijk geroerde grond.
2. Hieronder tot op ongeveer 3m diepte: los à matig dicht gepakt leem- of klei houdend zand.
3. Verder tot op ongeveer 5.5m diepte: dicht gepakt zand. Sondering S1 liep in deze laag ten einde.
4. Tenslotte tot op het eindpeil van de sonderingen: matig vaste à vaste klei van tertiaire oorsprong (Formatie van Boom).

Funderingen:

Voor een algemene funderingsplaat verwachten wij de volgende zettingen, in de veronderstelling dat de bodem onder de aanzet ongeroerd is of anders volledig geconsolideerd:
- voor een plaat met aanzet op 0.3m diepte onder het huidig maaiveld en met randbalken tot op vorstvrije diepte:
- bij een funderingsdruk van 2 ton/m²: ongeveer 1cm
- bij een funderingsdruk van 3 ton/m²: ongeveer 1.5cm
- bij een funderingsdruk van 4 ton/m²: ongeveer 2cm
- bij een funderingsdruk van 5 ton/m²: ongeveer 2.5cm


- voor een plaat met aanzet op 0.8m diepte:
- bij een funderingsdruk van 2 ton/m²: ongeveer 0.5cm
- bij een funderingsdruk van 3 ton/m²: ongeveer 1cm
- bij een funderingsdruk van 4 ton/m²: ongeveer 1.5cm
- bij een funderingsdruk van 5 ton/m²: ongeveer 2cm


- voor een plaat met aanzet op 1.5m diepte:

- bij een funderingsdruk van 2 ton/m²: minder dan 0.5cm
- bij een funderingsdruk van 3 ton/m²: ongeveer 0.5cm
- bij een funderingsdruk van 4 ton/m²: ongeveer 0.5cm
- bij een funderingsdruk van 5 ton/m²: ongeveer 1cm


- voor een plaat met aanzet op 3m diepte:

- bij een funderingsdruk van 2 ton/m²: minder dan 0.5cm
- bij een funderingsdruk van 3 ton/m²: minder dan 0.5cm
- bij een funderingsdruk van 4 ton/m²: minder dan 0.5cm
- bij een funderingsdruk van 5 ton/m²: minder dan 0.5cm


Voor een alleenstaande funderingsplaat worden meestal zettingen tot 5cm als aanvaardbaar beschouwd. Indien er onder de aanzet van de plaat meer dan zeer plaatselijk nog geroerde of aangevoerde en onvolledig geconsolideerde grond gevonden wordt, dient de aanzet verdiept, of de verdachte grond vervangen te worden bijvoorbeeld door goed verdicht of gestabiliseerd zand.

Voor een fundering op stroken is de aanwezigheid van slappe grond tot op plaatselijk ongeveer 1.4m diepte nadelig. Tenzij voor diepe aanzetpeilen (minstens 1.5m diep) en lichte weinig zettinggevoelige constructies (toelaatbare funderingsdruk maximaal circa 1 kg/cm²) raden wij deze funderingswijze dan ook af.

Alle reacties

0
RodeRidder
RodeRidder
237 1896 Bouwer
3 jaren geleden

"In de compromis was opgenomen 1.5kg/cm³ op 1.5 meter, dat halen we blijkbaar niet. Maar voor ik de compromis eventueel verbreek wou ik een 2nd opinion"

Afgezien van de cijfers, heb je dit als opschortende voorwaarde?

0
ludo segers
ludo segers
120 1562 Andere particulier
3 jaren geleden

Best raadpleeg je vooreerst een deskundige hierin voor je een definitieve beslissing neemt met mogelijks een deskundig verslag, want dat ga je nodig hebben wil je iets staven en desgevallend om de compromise te verbreken. ..

Het item is te belangrijk om dit te verwaarlozen denk ik..

0
DirkH
DirkH
4 104 Andere particulier
3 jaren geleden

J

0
DirkH
DirkH
4 104 Andere particulier
3 jaren geleden

Dit is toch een verslag van een deskundige? Het is een officiële sondering door een erkende firma.

0
DirkH
DirkH
4 104 Andere particulier
3 jaren geleden

"In de compromis was opgenomen 1.5kg/cm³ op 1.5 meter, dat halen we blijkbaar niet. Maar voor ik de compromis eventueel verbreek wou ik een 2nd opinion"

Afgezien van de cijfers, heb je dit als opschortende voorwaarde?

Ja, inderdaad. 

0
RodeRidder
RodeRidder
237 1896 Bouwer
3 jaren geleden

Dit is toch een verslag van een deskundige? Het is een officiële sondering door een erkende firma.

Ja, maar dat is uiteraard geen offerte. Daarvoor zal je naar een aannemer moeten stappen, die je waarschijnlijk gaat vragen om eerst een architect te raadplegen voor een definitief funderingsvoorstel. Afhankelijk van de cijfers gaat die op zijn beurt mogelijk naar een stabiliteitsingenieur stappen.

Die mensen werken uiteraard ook niet gratis, maw je moet al geld uitgeven gewoonweg om een accurate indruk te hebben van het kostenplaatje.

De ene architect/ingenieur is bovendien de andere niet. Een goede (en mogelijk dure) doet de moeite om je een zo goedkoop mogelijke fundering te bezorgen die niet in elkaar zakt terwijl een slechte je er een gaat bezorgen die welliswaar gegarandeerd stabiel is maar ook veel te duur. Dan is het bye bye droomkeuken.

Wat zijn trouwens de exacte bewoordingen van die clausule in de compromis? 

0
Stecoctech-belgium
Stecoctech-belgium
12 356 Andere professioneel
3 jaren geleden

Hier staat een huis dat regelmatig de grond onderwater staat. Dus die grond was spotgoedkoop

Ik had ze al gezegt op palen wonen en een stabiliteits ingenieur raadplegen en inderdaad de woning staat op een 20 tal palen.

Dus zelfs waneer de zennedijk breekt zitten ze hoog genoeg  want de buren gaan dan zenne water naar binnen krijgen.

Ik woon 7 meter hoger  dus geen probleem, die buur op palen zal ook droog blijven.

Zelfs niet als de zee zou stijgen  met 6 meter dan wonen we dicht aan de kust maar ik vrees dan veel ambras omdat al die laag wonen willen verhuizen en dat kan alleen met flatgebouwen te bouwen opgelost worden.

Nu zo snel gaat het niet maar wel opletten voor de zuidpool en groenland.  Want als groenland enkel nog groen land is dan stijgt het zeewater wel  en nu ook als er aan de zuidpool een ijsberg  komt  heeft dit niet zoveel inpakt .

In Zwitserland panikeren ze alls onder de 3000 meter smelt tijdens de zomer.

0
Hugo C.
Hugo C.
353 2291 Bouwer
3 jaren geleden

....

Zelfs niet als de zee zou stijgen  met 6 meter dan wonen we dicht aan de kust maar ik vrees dan veel ambras omdat al die laag wonen willen verhuizen en dat kan alleen met flatgebouwen te bouwen opgelost worden.

Nu zo snel gaat het niet maar wel opletten voor de zuidpool en groenland.  Want als groenland enkel nog groen land is dan stijgt het zeewater wel  en nu ook als er aan de zuidpool een ijsberg  komt  heeft dit niet zoveel inpakt .

....

Sedert de jaren 1890 wordt in Nederland het niveau van de zeespiegel bijgehouden (complexe metingen en berekeningen) maar daaruit blijkt dat gemiddeld de zeespiegel jaarlijks stijgt met maximaal 3mm. Zelfs de voorbije 5 jaar, waar onheil voorspeld werd, bleef de stijging met dezelfde regelmaat van maximaal 3mm toenemen. Om juist te zijn van 1890 tot 2017 is de zeespiegel gestegen met 24cm. Je mag nog voor enkele eeuwen gerust zijn.

0
Stecoctech-belgium
Stecoctech-belgium
12 356 Andere professioneel
3 jaren geleden

Ja dat weet ik , maar feit is de groenlandse gletchers  verlieren ruimte  en aan de zuidpool  breekt er af en toe een gletscher tong af. Vooral groenland  is van belang omdat daar de glectchers zeer dik zijn en waar gaat dat water heen?

Dat in 127 jaar  de zeespiegel 24cm is geweest dus 1,89 mm per jaar statistisch gezien is 3mm  dus al direct veel hoger.

Dat ze dat nu kunnen meten ok maar in 1890?

Maar de zee is immens groot dus stijging zal altijd matig zijn.

Maar als Groenland volledig groen is  dan kan dat wel 10 meter worden ergens op de planeet want in onze contreien zou dat 2 meter bedragen.

Dus zal Vlaanderen  vooral onderlopen. De kans daarop is echter klein want door de tilt van de planeet aarde  blijft het in de zuidpool zeer koud en de noordpool vriest ook aan maar die verliest dat weer in de zomer.

Trouwens meten zegt niet veel omdat nu reeds er gemakkelijk 100 meter verschil zit tussen de verschillende oceeanen net zoals grondwater op en neer gaat naar gelang het seizoen.

Doordat oceanen groot zijn  is daar meten  niet te doen.

Dus die meetmethode van de Nederlanders zou ik met een korrel zout bestempelen.

0
Janaxis
Janaxis
8 68 Bouwer
3 jaren geleden

...

Trouwens meten zegt niet veel omdat nu reeds er gemakkelijk 100 meter verschil zit tussen de verschillende oceeanen net zoals grondwater op en neer gaat naar gelang het seizoen.

...

Zucht...

Nogmaals, als je niet weet waarover je het hebt, check dan eerst je facts voordat je dergelijke onzin op een publiek forum zet. Zo jaag je de mensen die hier iets willen bijleren nog weg ook.

Ik was alvast getriggerd en heb eens even opgezocht: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0146631361900442

De Stille Oceaan zit blijkbaar 40 cm hoger dan de Atlantische, en tussen noord en zuid zit er 14-17 cm verschil op.

Dus bij deze: houd je replies kort en to-the-point, en check je uitspraken even voordat je dergelijke (volledig off-topic) claims doet.

Voor de oorspronkelijke vraag: ben je verliefd op de bouwgrond of niet?

Zijn er nog andere gelijkaardige bouwgronden te koop of niet?

Die vragen gaan belangrijker zijn dan of je net wel of net niet aan de vereiste waarde zit.

De details moet je verder met je architect en/of stabiliteitsingenieur opnemen, maar als je die nog niet hebt, zit je inderdaad wat gevangen.

Ik zou proberen ergens een advies vast te krijgen van een stabiliteitsingenieur. Zonder bijbedoelingen (heb er zelf geen connectie mee, maar wel al eens goede ervaringen mee gehad als je snel antwoord wilt op kleinere vragen: SOS ingenieur. Maar andere ingenieursbureaus moeten je hier ook mee kunnen helpen, zeker aangezien ze hun advies van achter de bureau kunnen maken en niet ter plaatse moeten komen.

Je woning renoveren? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Renovatie’

Je woning renoveren? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Renovatie’

In ons gratis magazine ‘Mijn Renovatie’ vind je tal van tools, tips en inspiratie om je verbouwproject in goede banen te leiden.

Bestel nu
Een nieuwe woning bouwen? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’

Een nieuwe woning bouwen? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’

Een woning bouwen? Er komt heel wat bij kijken! We helpen je graag op weg met ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’.

Bestel nu

Vraag gratis offertes aan voor jouw bouw- of renovatieproject

Vraag snel en eenvoudig offertes aan bij gespecialiseerde professionals bij jou in de buurt.

Offertes aanvragen

Laat je e-mailadres achter en we houden je de hoogte van nieuwe antwoorden en reacties op deze vraag.

Lees ook

Vochtige kelder aanpakken: kelderbekuiping vs. kelderdrainage

Vochtige kelder aanpakken: kelderbekuiping vs. kelderdrainage

2024 was het natste jaar ooit en heeft voor heel wat vochtige kelders gezorgd. Vochtexpert Michel Jans legt uit hoe je een vochtige kelder aanpakt.

Lees meer

Je kelder waterdicht maken: dit zijn de methodes en hun kostprijs

Je kelder waterdicht maken: dit zijn de methodes en hun kostprijs

Je kan je kelder op twee manieren waterdicht maken: langs de buitenkant of langs de binnenkant. Ontdek alle methodes en hun kostprijs.

Lees meer

Barsten in de muur door droogte? Nieuwe kaart toont risicogebieden in Vlaanderen

Barsten in de muur door droogte? Nieuwe kaart toont risicogebieden in Vlaanderen

Scheuren en barsten in de muur door droogte? Ontdek met de nieuwe gevoeligheidskaart of jouw woning in een risicogebied ligt.

Lees meer


Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag