Met peil wordt de hoogte bedoelt. In het wegdek/stoep/riooldeksels of andere punten zijn er meetpunten vastgelegd. Dit vormt een gans net over belgie en met uitbreiding andere landen.
Als referentie hoogte wordt in Belgie het TAW gebruikt ( tweede algemene waterpassing) Deze nul hoogte is de hoogte van het zeeniveau bij laagwater in Oostende.
Er zijn als ik me niet vergis zo'n 20.000 hoogtemeetpunten vastgesteld ten opzichte van de TAW.
Moest je nu in Nederland wonen dan namen ze de NAP normaal amsterdams peil wat , raar maar waar met het TAW een 2 meter 40 hoger zou liggen.
Met dit in het achterhoofd , weet je dus dat er op die straat een officiele hoogtemeting bestaat gerefereerd naar een van die 20.000 hoogtemeetpunten.
Meestal wordt als referentievlak in het midden van het perceel een loodlijn genomen naar het midden van de straat en krijgt dit punt als nieuwe plaatselijke tijdelijke referentie de null hoogte ( dit punt kan dan tenopzichte van het TAW opgemeten worden maar is niet noodzakelijk)
De vloerpas van die zagerij, de ingang, de grondslag , inplanting van riolering, funderingsmuren worden allemaal naar dit tijdelijk null punt gerefereerd.
Als nu tussen de rooilijn ( perceelgrens tussen prive en openbaar domein ) en de rand van de straat een grote afstand is dan kan men bepalen dat er een nieuw tijdelijke referentie wordt genomen. dus OP de rooilijn ( met andere woorden daar waar d eingang is)
Hoogte van het gebouw of de vloerpas en dan daaruit de hoogte wordt dus altijd vastgelegd ten opzichte van een vast meetpunt.
Voorbeeld TAW is 000 in oostende ( vast punt)
TAW referentiepunt in de straat is 11.25 voorbeeld, dan ligt dat referentiepunt 11 meter 25 cm hoger dan de TAW in oostende . ( we zitten ergens in Lier bv)
dat meet niet.
De kruising van de middellijn van het perceel met de as van de straat geeft ons in meting ten opzichte van referentiepunt +74 .
74 + 11.25 is 11.99 of ons tijdelijk punt midden straat ligt 11 meter 99 cm boven taw in oostende .
Dat masjeert niet , dus die 11.99 cm wordt op nul gezet als tijdelijk nul punt en vandaar uit wordt dan alle hoogtemetingen gerelateerd . Dus 11.99 = 0.00
Staat er op de plannen +40 of +35 en hoogte op 7.25 dan moet dit gemeten worden van dat tijdelijke referentiepunt 000.
Vraag dus : de locatie van het refentiepunt op en het dichtsbijzijnde TAW refentiepunt