Perceeloppervlakte is in realiteit kleiner dan beschreven in kadaster en eigendomstitels

4

Perceeloppervlakte is in realiteit kleiner dan beschreven in kadaster en eigendomstitels

Jan Snel
Jan Snel
#Regelgeving · 2 jaren geleden

Geachte,

Wij deden een bod op een perceel met daarop een oud huis. We plannen id toekomst om het oude huis af te breken en een nieuwbouwwoning te bouwen.

Het perceel maakt deel uit van een oude boerderij die indertijd werd verkaveld. Het naastliggende perceel behoort tot dezelfde familie.

Ons bod werd aanvaard en de aankoop-/verkoopakte werd getekend.

In de advertentie van de makelaar, op Cadgis in de eerdere eigendomstitels én in de aankoop-/verkoopbelofte wordt steeds gesproken over een perceeloppervlakte van 946 m², waarop wij ook ons bod baseerden.

Tijdens de verkoop werd ons medegedeeld dat er indertijd een deel van de grond van het naastgelegen perceel, welke ook in het bezit is van dezelfde familie, werd overgedragen zodat het huis voldeed aan de stedenbouwkundige regels. Het huis werd nl. té breed gebouwd waardoor het te dicht tegen de perceelsgrens lag. Het zorgt ervoor dat het perceel breder is dan het ter plaatse zo lijkt.

Na het ondertekenen van de aankoop-/verkoopbelofte zitten we samen met de architect om zaken zoals de breedte van de nieuwbouw te bepalen. Daarbij stoten we op de werkelijke breedte van het perceel.

De breedte is volgens de verkopers nu slechts 22,50m ipv 24.23 (lengte = 39,05m, daar zijn we 100% zeker van). Als we dit nameten met de meettool van Cadgis, meten we ook 22,5m terwijl Cadgis weldgelijk een grotere oppervlakte weergeeft nl. 946 m².

Dit maakt een verschil van 67,37 m² of 7,12%.

Wij hebben het gevoel dat we dus 67m² lucht hebben gekocht.

De notarissen, de makelaar en de verkopers wijzen allen naar het kadaster en de eerdere eigendomstitels. Na wat doorvragen, verwijzen ze naar bepaalde clausules in de aankoop-/verkoopbelofte. Zie hieronder:

Wij brachten een bod uit ervan uitgaande dat het perceel een oppervlakte heeft van 946m². Ons bod werd dus niet uitgedrukt in een prijs per m².

Wij zijn niet uit op een financiële tegemoetkoming, maar we willen gewoon wat ons verteld werd en wat beschreven werd in alle documenten. We voelen nu reeds weerstand van alle partijen en vragen ons dus af waar we juist staan.

Het voelt aan als bedrog, maar is het dat ook? En wat kunnen we doen?

Alle reacties

0
RodeRidder
RodeRidder
237 1896 Bouwer
2 jaren geleden· Bedankje ontvangen

Is geen bedrog. Bij het ondertekenen ben je akkoord gegaan met die clausule. Deze is rechtsgeldig en staat in zowat alle aankoopaktes. De enige realistische manieren om je hierin tegen in te dijken zijn. 
- Prijs per vierkante meter betalen
- Landmeter exacte afmetingen van perceel laten opmeten voor je tekent
- Clausule laten schrappen en vervangen in de verkoopsovereenkomst voor je tekent

Uiteraard te laat nu. Bovendien moet de verkoper hiermee akkoord gaan.

0
Jan Snel
Jan Snel
0 2 Bouwer
2 jaren geleden

Beste, Bedankt voor uw antwoord.

Één/twintigste of meer lijkt ons gewoon een onredelijke stelling.

Stel dat de oppervlakte in realiteit slechts 100m² bedraagt ipv 946 m². Dat is ook meer dan één/twintigste.

Een koper kiest er tenslotte toch voor om met een notaris in zee te gaan omdat hij/zij in het belang van de koper handelt. Hetzelfde voor de notaris van de verkoper.

Gek dat zo'n clausule een vrijgeleide geeft tot incorrecte informatie uitwisseling

0
RodeRidder
RodeRidder
237 1896 Bouwer
2 jaren geleden

Een koper kiest er tenslotte toch voor om met een notaris in zee te gaan omdat hij/zij in het belang van de koper handelt. Hetzelfde voor de notaris van de verkoper.

Gevoel is heel begrijpelijk, maar naïef om dat te geloven.

Een notaris, ook die van jou wil een zo makkelijk mogelijk verloop en gaat geen landmeters aanstellen om te controleren of die oppervlakte wel klopt of bv een labo om te checken of die grond wel echt onverontreinigd is. Vaak controleert een notaris zelfs niet eens of de voorwaarden wel volledig overeenstemmen met datgene wat je overeengekomen bent in de compromis. Er wordt daar nogal eens iets "" door de makelaar of verkoper. 

0
Jan Snel
Jan Snel
0 2 Bouwer
2 jaren geleden

Beste, Het is zéker niet onze bedoeling om een denigrerende conversatie op te starten over notarissen en makelaars. Wat we wél willen weten is wie/welke verantwoordelijkheid draagt, of er correct werd gehandeld en wie mogelijks aansprakelijk is. Misschien iemand met een juridische achtergrond die daarop kan antwoorden?

Een nieuwe woning bouwen? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’

Een nieuwe woning bouwen? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’

Een woning bouwen? Er komt heel wat bij kijken! We helpen je graag op weg met ons gratis magazine ‘Mijn Nieuwbouw’.

Bestel nu
Je woning renoveren? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Renovatie’

Je woning renoveren? Ontdek alles wat je moet weten in ons gratis magazine ‘Mijn Renovatie’

In ons gratis magazine ‘Mijn Renovatie’ vind je tal van tools, tips en inspiratie om je verbouwproject in goede banen te leiden.

Bestel nu

Laat je e-mailadres achter en we houden je de hoogte van nieuwe antwoorden en reacties op deze vraag.

Lees ook

Btw op sloop en heropbouw voor projecten definitief 6%

Btw op sloop en heropbouw voor projecten definitief 6%

De btw voor sloop en heropbouw via een projectontwikkelaar is definitief 6%. De Programmawet van de regering-De Wever kreeg eindelijk groen licht.

Lees meer

Komt er een verplicht EPC voor alle Belgische woningen?

Komt er een verplicht EPC voor alle Belgische woningen?

Om de klimaatdoelen te halen wil de Centrale Raad voor het Bedrijfsleven (CRB) een verplicht EPC voor alle woningen.

Lees meer

Wat verandert er in 2025 voor appartementbewoners?

Wat verandert er in 2025 voor appartementbewoners?

Ontdek de veranderingen die sinds 1 januari 2025 van kracht zijn voor appartementbewoners in Vlaanderen.

Lees meer


Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag