11

bekabeling in kast voor diffs/zekeringen

HenkVer
HenkVer
#Elektriciteit · 2 jaren geleden

De installatie is oorspronkelijk gedimensioneerd voor 40A en de bekabeling is 6mm2.

In 2003 is de installatie verzwaard naar 63A en is er een rail met 16mm2 voorzien.

Van deze rail lopen er draden (stroon & neutraal) van 6mm2 (30 cm) naar elke individuele diff/zekering <=40A. Op die draden kan nooit meer stroom lopen dan de zekeringen aangeven <=40A. Zo is de installatie gekeurd.

Nu worden er zonnepanelen geinstalleerd en de eletricien zegt dat deze draden ook minimum 10mm2 moeten zijn.

Kan iemand aangeven of ze daarmee ervaring hebben? Ik zou niet graag de bestaande installatie aanpassen indien niet nodig.

Alle reacties

0
RodeRidder
RodeRidder
237 1896 Bouwer
2 jaren geleden

Dat hangt af van de wijze waarop die PV installatie is aangesloten op de bestaande bedrading en de bestaande bedrading. Kan ook worden opgelost met een remautomaat, maar ook de manier waarop dat kan worden uitgevoerd hangt af van de huidige bedrading. 

Is enkel op te antwoorden als je hier een eendraadsschema post. 

0
HenkVer
HenkVer
0 5 Verbouwer
2 jaren geleden

De PV installatie wordt in een bijkomende kast aangesloten; in die kast wordt alles met 10mm2 draden verbonden tot aan de zekeringen; de remautomaat die zich ook in die kast bevind is 63A.

(de verzwaring van 40A naar 63A was nodig; nu terug naar 40A gaan zou betekenen dat deze remautomaat regelmatig zal afslaan)

Ik heb het eendraadschema (inclusief PV installatie) nog niet ontvangen.

0
RodeRidder
RodeRidder
237 1896 Bouwer
2 jaren geleden

Ik heb het eendraadschema (inclusief PV installatie) nog niet ontvangen.

Je hebt dus ook geen eendraadsschema van de bestaande installatie? 

0
HenkVer
HenkVer
0 5 Verbouwer
2 jaren geleden

jawel, maar daar zie je de verbinding hoofdgeleider naar zekering (6mm2) niet op.

ik stuur in bijlage een eerste deel van het eendraadschema op en ook een detail foto van de kast

De vorige keurder heeft vermeld dat de installatie niet conform AREI is en dat de 6mm2 eigenlijk ook 10mm2 moet zijn. Maar aangezien er voor elke zekering 6mm2 draden van de klemmenblok naar de zekering gaan, aangezien geen enkele van deze zekeringen meer dan 40A is en aangezien er niet doorgelust wordt (geen 2 zekeringen op 1 stel toevoerdraden), is de installatie wel veilig en heeft hij de installatie goedgekeurd.

De electricien van de zonnepanelen zegt dat de keurders vandaag dergelijke installatie niet langer zullen goedkeuren en dat de kast volledig op 10mm2 moet geplaatst worden. En daarover wil ik graag een 2nd opinie hebben want dat betekent zo ongeveer de kast opnieuw bekabelen

https://livios-images.imgix.net/livios/forum/messages/88268/detail-zekeringskast.jpg?auto=format&fit=crop&crop=faces%2Cfocalpoint&lossless=true&corner-radius=10&mask=corners&s=fe75b5d825c629a68eaa8c0e9d255a08https://livios-images.imgix.net/livios/forum/messages/88268/eendraadschdema.jpeg?auto=format&fit=crop&crop=faces%2Cfocalpoint&lossless=true&corner-radius=10&mask=corners&s=267d9196817397986442f312211435e4
0
ELEKTROMAN
ELEKTROMAN
7 71 Andere professioneel
2 jaren geleden

Misschien toch iemand geloven .

Keuder vermeld dat normaal 10 mm moet zijn .

Elektricien vermeld het zelfde .

Nu wil u een 3 opinie u post een half schema  en een half kast .

0
RodeRidder
RodeRidder
237 1896 Bouwer
2 jaren geleden· Bedankje ontvangen

Duidelijk nu.

Je zal wel die klemmen moeten afdekken, dat wordt gegarandeerd afgekeurd. 

Dat is idd OK omdat er nooit meer dan dan de afzekering kan vloeien door de individuele kringen, elektricien heeft het dus bij het verkeerde eind. Remautomaat van 40A hoeft niet, wel 63A uiteraard.

Geloof dat er zelfs een specifieke AREI-regel is die zelfs de maximum afstand van die verbinding specifieert, niet 100% zeker. Ga het proberen te vinden. 

Misschien dat anderen hier nog iets kunnen toevoegen. 

Tot zo ver het goede nieuws. Niet alle keurders "are created equal" zoals dat heet en je kan idd een muggenzifter treffen die daar een probleem mee heeft, vooral als deze weinig ervaring heeft.

Wel zie ik het probleem niet om deze te vervangen door 10mm2, is immers geen gigantische job en dan ben je "muggenzifter-proof"

0
RodeRidder
RodeRidder
237 1896 Bouwer
2 jaren geleden· Bedankje ontvangen

Word al wat ouder maar toch gevonden 😎. Als je echt op je strepen wil staan, keurder (en elektricien) dit AREI artikel tonen.

Is uit AREI 2020, AREI 1981 heeft echter een gelijkaardig artikel 

4.4.3.3 

De inrichting die een elektrische leiding tegen overbelastingen beschermt mag evenwel geplaatst worden op het traject van deze elektrische leiding indien het deel van de elektrische leiding, gelegen tussen de verandering van doorsnede, aard, plaatsingswijze of samenstelling enerzijds en de beschermingsinrichting anderzijds, voldoet aan volgende voorwaarden:

− het gedeelte van de elektrische leiding mag noch aftakkingen noch contactdozen bevatten;

− de lengte van de elektrische leiding mag maximaal 3 meter bedragen, ze moet uitgevoerd zijn om kortsluitrisico’s tot een minimum te beperken en ze mag niet worden geplaatst in de nabijheid van brandbare materialen; indien haar lengte 3 meter overtreft, moet ze beschermd worden tegen kortsluiting. 

0
HenkVer
HenkVer
0 5 Verbouwer
2 jaren geleden

top, is precies wat ik nodig heb om met de keurder te kunnen argumenteren.

Ik zal ook nog eens nadenken over je suggestie om de §mm2 te vervangen door 10mm2. Misschien gaat dat toch als ik geen 1 draads 10mm2 gebruik want die is moeilijk in vorm te plooien; als ik een multiwire 10mm2 draad gebruik, dan is het misschien te doen.

0
HenkVer
HenkVer
0 5 Verbouwer
2 jaren geleden

En ja de foto is van een open kast; uiteraard komt daar nog de deur inclusief afdekking voor.

Misschien kan ik dan ook voor een gedeelte van de kast kamgeleiders gebruiken zodat het aantal toevoerdraden vermindert. Stof tot nadenken. Alvast bedankt. 

0
disco stu
disco stu
3 9 Andere particulier
2 jaren geleden· Bedankje ontvangen

Indien er op het uiteinde van die 6mm² enkel en alleen maar een automaat van 40A zit (en dus geen doorbrugging naar nog een andere naastliggende automaat ofzo) dan is de beveiliging tegen overbelasting op dat stukje draad gegarandeerd door die automaat.

Vervangen door 10mm² is niet nodig.

Thuisbatterij laten plaatsen? Vergelijk gratis offertes!

Thuisbatterij laten plaatsen? Vergelijk gratis offertes!

Laat een thuisbatterij installeren en gebruik optimaal je zonne-energie. Ontvang gratis en vrijblijvende offertes van vakmensen.

Offertes aanvragen
Download onze gratis zonnepanelengids

Download onze gratis zonnepanelengids

Alles wat je moet weten over duurzame energie, kostenbesparing en installatie. Inclusief checklists voor maximale opbrengst!

Download nu gratis jouw gids

Vraag gratis offertes aan voor jouw bouw- of renovatieproject

Vraag snel en eenvoudig offertes aan bij gespecialiseerde professionals bij jou in de buurt.

Offertes aanvragen

Laat je e-mailadres achter en we houden je de hoogte van nieuwe antwoorden en reacties op deze vraag.

Lees ook

Wat zijn algemene elektriciteitswerken en wat mag je zelf doen?

Wat zijn algemene elektriciteitswerken en wat mag je zelf doen?

Algemene elektriciteitswerken maken je woning veiliger en efficiënter. Ontdek wat je zelf kan doen en waarvoor je best een elektricien inschakelt.

Lees meer

Welke thuisbatterij kiezen? Dit zijn de types

Welke thuisbatterij kiezen? Dit zijn de types

Een thuisbatterij krikt het zelfverbruik van de door jouw zonnepanelen opgewekte stroom op. Maar welke thuisbatterij moet je kiezen? Dit zijn de types.

Lees meer

De werfkast: veilige elektriciteit op je bouwplaats

De werfkast: veilige elektriciteit op je bouwplaats

Werfkast elektriciteit: ontdek alles over de installatie, types, keuring en aansluiting op het elektriciteitsnet voor een veilige werf.

Lees meer


Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag