44

Vochtigheid kelder verlagen ?

Karine01
Karine01
#Ventilatie · 1 jaar geleden

We zitten met een probleem dat blijkbaar zeer moeilijk op te lossen en dat is een te hoge luchtvochtigheid in onze kelder tijdens de zomermaanden.

We hebben momenteel een vochtigheid in huis van +-55% en in de kelder is dit +- 70% tot soms 75%.

Het gevolg is dat we in de kelder een muffe geur hebben en dat we regelmatig zaken tegenkomen die we moeten weggooien omwille van de schimmel.(schoenen, rugzakken enz)

De betonnen kelder zelf is kurkdroog en heeft een oppervlakte van +- 150m² of 345m³ en bestaat uit 6 ruimten die allemaal met elkaar in verbinding staan. Ook zijn er 12 verluchtingsgaten voorzien die we soms openmaken of dichtmaken maar dit maakt blijkbaar allemaal niets uit. Ook hebben we al eens een ventilator in één van de gaten gestopt die constant lucht uit de kelder trok maar ook zonder resultaat.

Enkele jaren geleden hebben we ook een wp-boiler in de kelder geplaatst en we hoopten dat deze de lucht voor een stuk droger zou maken maar ook dit maakt geen verschil.

We hebben ook al gedacht om een luchtontvochtiger in de zomermaanden in de kelder te plaatsen maar dat verbruikt blijkbaar enorm veel energie. Misschien als je dergelijk toestel op bv 60-65% kan instellen en deze moet maar een uurtje of twee draaien per dag het nog wel haalbaar zou zijn.

Andere optie waar we aan dachten is van een soort ventilatiesysteem die de buitenlucht eerst ontvochtigd vooraleer deze wordt binnen geblazen.
Ik heb al firma's aangesproken maar die zeggen dat ze niet direct oplossingen hebben voor kelderproblemen.

Het is een probleem dat zich al vele jaren voordoet maar we zouden dit nu toch eens definitief willen oplossen. De kelder wordt deels gebruikt als extra woon, ontspanningsruimte. 

Wie kan mij op weg helpen met dit blijkbaar zeer moeilijke probleem ?

Alle reacties

0
Karine01
Karine01
0 13 Andere particulier
1 jaar geleden

Indien het zo niet lukt is het misschien nog een optie om in elke ruimte 1 ventilator te plaatsen zodat we overal een luchtstroming krijgen. 

0
LeaD
LeaD
13 242 Andere professioneel
1 jaar geleden

Luchtstroming met die 12 gaten heb je al, je mist nog de menging van staande lucht en verse lucht . Een stevige kamerventilator op statief zou de klus kunnen klaren . Zo eentje die dan ook nog eens heen en terug draait .

0
Keon
Keon
86 769 Andere professioneel
1 jaar geleden

Indien het zo niet lukt is het misschien nog een optie om in elke ruimte 1 ventilator te plaatsen zodat we overal een luchtstroming krijgen. 

Luchtstroming is bijzaak, de hoofdzaak is om de gepaste droge ventilatielucht te creëren.

In de zomer zal dat inhouden dat je de verse lucht eerst gaat afkoelen zodat alle luchtvochtigheid eerst condenseert. En daarna kan. je opteren om die lucht weer bij te warmen.

In de winter is het een kwestie van de verse lucht gewoon wat bij te warmen.

Eens er temperatuurverschillen ontstaan, krijg je vanzelf luchtbeweging.

Zoals eerder gezegd, waterdamp zit vooral in de bovenste luchtlagen... daarom bovenaan afvoeren, onderaan toevoeren.

0
TOA
TOA
0 4 Andere particulier
1 jaar geleden

Je moet dus beginnen met niet alleen de RV te meten maar ook de bijhorende temperatuur, dit zowel van de lucht in uw kelder als die van de buitenlucht. En met de RV-curve kan je dan zien of de buitenlucht op dat moment geschikt is om te ventileren.

Meestal zijn de ochtelijke uren rond 6h ideaal om natuurlijk te ventileren... zeker in de zomer is het daarom aangewezen om enkel dan te ventileren (als je dat zonder veel techniek wil doen).

Ik zit hier met juist hetzelfde probleem. Nieuwbouwwoning hier, weliswaar, maar ook met ventilatie die het huis afgelopen paar weken zeer vochtig maakt, juist door de situatie die u beschreef: warmere lucht binnentrekken in een koelere woning, waardoor de relatieve vochtigheid binnenshuis stijgt.

Ons ventilatie systeem heeft jammer genoeg geen sturing o.b.v. buitentemperatuur, enkel o.b.v. binnenvochtigheid, maar dat volstaat dus niet voor dit probleem. Uw tip m.b.t. het tijdsvenster is wel zeer waardevol en ga ik dan ook gebruiken. In de zomermaanden de ventilatie maximaal zetten in de ochtenduren en minimaal daarbuiten, dat gaat sowieso met ons systeem. Merci!

0
Karine01
Karine01
0 13 Andere particulier
1 jaar geleden

We moeten hier nog eens goed bekijken hoe we het gaan oplossen.

Ik was zelf aan het denken aan 3 aanvoerende ventilatoren(3 a 500m³/u) vooraan in de kelder op de grond die op gepaste tijden lucht binnen blazen. Indien dit niet voldoende is achteraan 2 extra afzuigende ventilatoren bovenaan tegen het plafond die de lucht daar gaan wegzuigen zodat er een algemene doorstroming in de kelder komt. De overige luchtgaten in de kelder eventueel dichtmaken ?

Andere optie zou zijn de ventilatoren vervangen door 1 ventilatiebox die op dezelfde 3 plaatsen lucht gaan binnen blazen. Voordeel zou zijn dat deze automatich op de juiste moment lucht gaan binnen brengen.

Gisteren nog eens een testje gedaan door één ventilator die in een verluchtingsgat zit 's morgens lucht te laten binnenblazen in plaats van buitenblazen zoals eerder getest. Kamer had 75% luchtvochtigheid en na enkele uren was dit gedaald naar 67%. Een kamer daarnaast was van 75% naar 72% gegaan. Intussen ook nog reactie van een gespecialiseerde firma gehad en die zeiden dat permanente natuurlijke verluchting normaal voldoende zou moeten zijn?

 

0
Keon
Keon
86 769 Andere professioneel
1 jaar geleden

Overige luchtgaten (naar buiten toe) idd. dichtmaken.

Je kan ook nog eens experimenteren met een (oude) koelkast die je laat open staan (voor max. een paar uren per dag om oververhitting van de compressor te vermijden).
Die zou dan alle vochtigheid moeten vangen in de vorm van condens (of ijs als je het vriesvak ook open laat).

Je zou uw warmtepomp-boiler (WPB) er ook in kunnen betrekken, door deze eerste alle ventilatielucht te laten afkoelen alvorens het de kelder in te blazen, als deze WPB daarbij condens produceert en de temperatuur van de lucht onder de keldertemperatuur uitkomt, zal dit uitstekend werken...

De expertise van die "gespecialiseerde" firma ligt dan toch elders...

0
Karine01
Karine01
0 13 Andere particulier
1 jaar geleden

Momenteel wordt er nog enkel lucht de kelder ingeblazen. WPB zuigt lucht uit de kelder en blaast deze buiten en ventilator springt via een timer aan wanneer de luchtvochtigheid buiten laag is.

Vochtigheid in de kelder licht momenteel rond de 65 a 67% 's morgens en zal binnen enkele uren weer verder beginnen dalen wanneer de ventilator opspringt.

Zou jij de zaak oplossen met ventilatoren of één ventilatiebox ?

0
Keon
Keon
86 769 Andere professioneel
1 jaar geleden

Voor uw definitieve oplossing is het misschien idd. interessant om vanuit een centrale unit te ventileren.

Je zou aan een "all-in-one"-oplissing kunnen denken door een HVAC-systeem aan te schaffen...

Maar eigenlijk kan je op het ingeslagen pad verder gaan:

- Ventileer met de gepaste lucht (op te gepaste tijdstippen).

- Installeer een elektrische ontvochtiger waarbij je best rekening houdt met uw ventilatielucht... als je gaat ventileren met vochtige buitenlucht, heeft uw binnentoestel natuurlijk meer werk.
Ik zie dat zulke toestellen beginnen bij 200 euro: https://www.hbm-machines.com/be-nl/p/hbm-25-professionele-370-watt-luchtontvochtiger-vochtvanger-180m3-per-uur

Zulke toestellen werken intern als een airco, men koelt de binnenlucht af zodat het aanwezige vocht condenseert en de warmte die daarbij vrijkomt, wordt gewoon terug in de ruimte geblazen.

Dit is dus het principe van de "openstaande koelkast". 

Of zo'n toestelletje genoeg is, weet ik niet... alles hangt ervan af welk niveau van RV je finaal wenst te bereiken, hoe snel dat moet gebeuren en welke bronnen van vocht aanwezig zijn.

0
LeaD
LeaD
13 242 Andere professioneel
1 jaar geleden

Ook nog een nagaan of zo een luchtontvochtiger werkt in een koud omgeving . Veel kans dat deze dichtvriest .

0
Keon
Keon
86 769 Andere professioneel
1 jaar geleden

Ook nog een nagaan of zo een luchtontvochtiger werkt in een koud omgeving . Veel kans dat deze dichtvriest .

In dat geval moet je gewoon verwarmen om de RV te verlagen... bij iedere waarde van de RV (%) hoort immers ook een temperatuur.

Van verwarming tot ventilatie. Ontdek alles wat je moet weten over energie in ons gratis magazine ‘Mijn Energie’

Van verwarming tot ventilatie. Ontdek alles wat je moet weten over energie in ons gratis magazine ‘Mijn Energie’

De mogelijkheden zijn de laatste jaren enorm toegenomen, waardoor het moeilijker wordt om de juiste keuze te maken voor jouw woning. In dit magazine helpen we je graag op weg.

Bestel nu

Vraag gratis offertes aan voor jouw bouw- of renovatieproject

Vraag snel en eenvoudig offertes aan bij gespecialiseerde professionals bij jou in de buurt.

Offertes aanvragen
Ventilatiesysteem plaatsen? Ontvang gratis offertes!

Ventilatiesysteem plaatsen? Ontvang gratis offertes!

Kies voor een efficiënt ventilatiesysteem en vergelijk vandaag nog gratis en vrijblijvende offertes van vakmensen in jouw buurt.

Offertes aanvragen

Laat je e-mailadres achter en we houden je de hoogte van nieuwe antwoorden en reacties op deze vraag.

Lees ook

Natuurlijke of mechanische ventilatie voor je kelder: wat werkt het beste?

Natuurlijke of mechanische ventilatie voor je kelder: wat werkt het beste?

Welke ventilatie voor je kelder werkt het best voor een optimale luchtvochtigheid? Ontdek het verschil tussen natuurlijke en mechanische ventilatie.

Lees meer

In de kijker: all-in one ventilatiesysteem dat tot 40% energie bespaart

In de kijker: all-in one ventilatiesysteem dat tot 40% energie bespaart

Slim, compact en zuinig: met dit plug & play-ventilatiesysteem bespaar je tot 40% energie.

Lees meer

Is ventilatie verplicht bij renovaties van oudere woningen?

Is ventilatie verplicht bij renovaties van oudere woningen?

Ontdek wanneer ventilatie verplicht is bij renovaties en hoe je zorgt voor een gezond binnenklimaat in oudere woningen.

Lees meer


Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag