Toch even feiten van fabeltjes scheiden :
--> dagelijks nullastverlies van een goede grote electrische boiler is ongeveer 1-1,5 kWh : da's 500kWh/jaar "nullastverlies" op dalurentarief : zo'n 60€/jaar. Als die boiler in een verwarmde ruimte hangt bespaar je (in de winter) bovendien dit verlies op je verwarmingsrekening maar dit laten we even buiten beschouwing.
--> 100l water naar 75° verwarmen kost je zo'n 7kWh : Da's 1€ op dalurentarief, ruwweg 0.4€ op gas of 0.33€ met een warmtepomp (COP=3 en uit sympatie een groter vat met verwarming tot op lagere temperatuur genomen dat helaas een halve bergruimte in beslag neemt) : Een normaal gezin gebruikt dagelijks slechts een fractie van de 100l op 75° : 100l water op 75°C dat is een kleine 300 liter bad- of douchewater à 38°C ofte meer dan 100m³ warm water per jaar : alhier met vier alle dagen properkes gewassen en alles in huis met leidingwater doen we't met 80m³ per jaar warm en koud water bijeen. Als je 25m³ douchewater per jaar verbruikt zit je aan een jaarverbruik van ruwweg 700kWh (bovenop de verliezen van 500kWh) (7kWh*25/100*365)
--> De voor warm boilerwater kost je op dalurentarief zo'n kleine 150€/jaar (ruim gerekend - 25m³ douchewater - nullastverliezen incluis) Met een doorstromer op gas zakt dit tot zo'n 45€ (700kWh*0.06€/kWh gas - géén nullastverliezen) en met je warmtepomp land je op zo'n 60€ (1200kWh*0.14€/3 - helaas nullastverliezen) en dit zonder de noodzakelijke regelmatige electrische bijverwarming te tellen die met een warmtepomp nodig is om ligonella buiten te houden. In vergelijking met een goedkope boiler moet je je warmtepompboiler afschrijven met minder dan 100€ budget/jaar. In vergelijking met gas is een warmtepompboiler zelfs duurder in verbruik maar als je overschot van zonne-energie hebt creert dit wat extra afschrijvingsbudget alhoewel dit ook geldt voor een ordinaire boiler !
--> Met land je op een douchewaterverbruik van méér dan 60m³ water per jaar (Je kent toch de prijs van water ;-);-))
Het enige wat in't voordeel van een warmtepompboiler predikt is de situatie waar je véél koelvermogen nodig hebt (bv frigos van een bakker of beenhouwer) en dus de anders verloren warmte recupereert om gratis water te verwarmen. In zo'n situatie kan de investering mogelijks renderen ook al omdat ze inbrengbaar is als bedrijfskost.
Duzzz alhier : een gaskondensatieketel met warmwaterdoorstromer : jaarlijks energieverbruik voor verwarming en warm water : zo'n 900€/jaar aan de huidige gasprijs. M'n auto's slurpen een veelheid op qua kost voor energie ;-( Vanzelfsprekend liggen er ook zonnepanelen op m'n dak wegens de beste gegarandeerde belegging ooit als de "niet afgesproken" distributiebijdrage niet al te hoog wordt (met dank aan de buren die de rekening betalen ;-))