Terwijl landen als Spanje gebukt gaan onder temperaturen rond de 45°C, vertoeven ook wij in tropische omstandigheden. Bovendien is het volgens een recent droogterapport extreem droog in ons land. En dat merken we aan ons grondwater. Of beter: het gebrek eraan.
“Gebruik drinkwater enkel om te drinken”
De grondwaterstand is momenteel historisch laag. “Sinds eind vorig jaar is zich een droge situatie aan het opbouwen die acuut geworden is door een droge mei en een droog begin van juni”, waarschuwt Carl Heyrman van AquaFlanders, de koepel van Vlaamse watermaatschappijen in Gazet van Antwerpen. “Ook de rest van juni zal het amper regenen (...) Er is wel nog geen sprake van een acuut drinkwatertekort, maar het grondwater staat erg laag en ook de aanvoer van oppervlaktewater lijdt onder de droogte.”
De maatschappijen roepen dan ook op om zuinig om te gaan met het drinkwater. “Gebruik dit enkel om te drinken. Niet om het gazon te besproeien.” Niet evident in tijden van dolle waterpret en hoognodige schoonmaakbeurten.
De badkamer is misschien wel de ruimte waar je het meeste water verbruikt. Lees onze tien tips om spaarzamer om te gaan met je badkamerwater! (INFOGRAPHIC)
Herhaling van 1976?
Vooral de boeren in ons land lijden enorm onder de situatie. Landbouwexpert Luc Busschaert ziet de situatie met lede ogen aan: “Deze droogte is meer dan problematisch. Dit begint zelfs te lijken op de historisch hete zomer van 1976. Toen werd de helft minder geoogst dan normaal. Zo ver zijn we nog niet, maar als het de komende veertien dagen echt niet regent, gaan we daar voor bepaalde teelten ook naartoe.”
Moeten we ten slotte wennen aan deze gang van zaken met de klimaatverandering in het achterhoofd? Volgens klimatoloog Philippe Huybrechts zullen lange droge periode en korte, hevige natte periodes zeker vaker voorkomen in de toekomst. Al is deze dry spell niet per se te linken aan de opwarming van het klimaat.
Ook slimme watermeter op komst?
Is er na de slimme elektriciteitsmeter ook een slimme watermeter op komst in Vlaanderen? Minister van Omgeving Joke Schauvliege (CD&V) heeft alvast de mogelijkheden laten onderzoeken. Bedoeling zou zijn om de meter gefaseerd in te voeren, te beginnen bij nieuwbouwwoningen en renovaties.
Een digitale, slimme meter geeft je verbruik automatisch door aan de watermaatschappij en zou lekken en fraude sneller op het spoor komen. Zo'n meter komt uiteraard met een prijskaartje. Maar brengt die ook besparingen met zich mee? "Dat is eventueel mogelijk door minder meteropnames", lezen we in De Standaard. Ook het live kunnen volgen van je verbruik, kan helpen om je spaarzamer doen om te gaan met water. Minister Schauvliege wil een kostenverhoging alvast zo veel mogelijk vermijden.
Lees ook: 'OPINIE: slimme meter is helemaal niet slim'
Bron: Gazet van Antwerpen, De Standaard