Op huizenjacht? Dan betaal je maar liefst 4,7% meer voor je nieuwe stekje dan een jaar geleden: de prijs van een Belgische woning bedraagt gemiddeld 251.584 euro. Dat blijkt uit de recentste cijfers van de Notarisbarometer. Hou je rekening met de inflatie? Dan bedraagt de reële stijging 2,5%. Toch blijft de vraag naar nieuwe woningen erg groot. Vooral jongeren onder 35 jaar zijn actief: ze benutten massaal de lage rentevoeten voor hun woonlening.
Regionale verschillen
De stijging verschilt per regio. In het Brussels Hoofdstedelijk Gewest verhoogden de prijzen met iets meer dan 5%. Daar betaal je voor het eerst gemiddeld meer dan 450.000 euro voor je nieuwe woning. In Vlaanderen tel je ongeveer 277.000 euro neer: een stijging van 3,8% ten opzichte van 2017.
In Wallonië kost je woning bijna 90.000 euro minder. Je bent er net geen 190.000 euro kwijt. Toch ligt ook daar de prijs 3,7% hoger dan in 2017. Zoek je een huis in Antwerpen? Dan merk je de stijging het felst: je betaalt er zo’n 293.227 euro, maar liefst 5,4% meer dan in 2017. In Henegouwen betaal je het minst: voor gemiddeld 153.890 euro koop je er je nieuwe huis.
Lage rente doet lenen
De belangrijkste oorzaken van die prijsstijging? De lage rentevoeten, de gestegen koopkracht van jonge gezinnen en de kooplust van oudere vastgoedinvesteerders. Door de grote schommelingen op de aandelenbeurzen zochten die de voorbije maanden erg actief naar meer zekerheid. De laatste maanden van 2018 groeiden zo uit tot het meest actieve vierde kwartaal ooit: de notarissen sloten vorig jaar 1,6% meer transacties af dan in het recordjaar 2017. De verlaging van de registratiebelasting beïnvloedt de cijfers niet.
Klaar om te kopen? Bekijk vooraf zeker onze checklist lenen!
Appartementen blijven achter
Op zoek naar een appartement? Dan heb je meer geluk. De prijs voor een appartement bedraagt maar 1,8% meer dan in 2017: gemiddeld 220.095 euro. In Vlaanderen steeg de gemiddelde prijs met 1,6% tot 224.331 euro, in Brussel met 2,4% tot 240.250 euro en in Wallonië met 0,5% tot 174.410 euro. In Antwerpen steeg de gemiddelde prijs voor een flat met 4,5% het meest. Breng je de inflatie in rekening? Dan daalden de reële prijzen in Vlaanderen en Wallonië zelfs.
Bron: Notaris.be