Een eigentijdse update voor een ruw appartement

Redactie Livios
Onze redactie volgt de bouw- en woonwereld op de voet. Dankzij onze expertise helpen we je weloverwogen beslissingen nemen voor jouw huis of renovatie.

Het contrast tussen de ruwe elementen die iets over de geschiedenis van het pand vertellen en de verfijnde details van het nieuwe meubilair is opvallend in dit licht en luchtig appartement. We zijn op bezoek bij architect Philippe-Henri Bertin, zaakvoerder van architectenbureau Archipel, in zijn appartement uit de jaren 1960, dat een eigentijdse update kreeg.

  • Zonder de vroegere scheidingswanden heerst er in de woonkamer een aangenaam gevoel van licht en ruimte.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • In de vrije ruimte tussen de boekenkasten en het plafond zijn lichtgoten aangebracht met ledstrips, die een zacht, immaterieel licht uitstralen.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • De betonnen elementen herinneren aan de oorspronkelijke indeling van de ruimte.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • De driedimensionale T, gevormd door de ruwe betonnen kolom en balken, springt eruit tegen het witte plafond.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • De architect ging creatief aan de slag met een twaalf meter lange kabel voor de lichtarmaturen en tekende een speels, grafisch ontwerp op het plafond.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • Het gezandstraalde betonnen plafond van de keuken en de eetkamer is wit geschilderd, voor een ruw maar licht effect.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • De grote ramen hebben witte rolgordijnen die verborgen zitten achter het paneel dat de binnenisolatie bedekt.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • De rode bakstenen muur verleent de bureauruimte een extra dimensie.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • De vele boeken in de wandrekken zorgen voor kleur. Ze vertellen trouwens niet alleen iets over de bewoners, ze spelen ook een decoratieve rol.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • Op de plaats van de vroegere keuken bevindt zich nu de eetkamer, mooi afgebakend door de betonnen liggers.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • Het originele mozaïekparket wordt nu gecombineerd met een moderne tegel, passend bij de sierrand die rechtsonder zichtbaar is.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • Het meubilair maakt integraal deel uit van de ruimte. Het omkadert de doorgang tussen de hal en de woonkamer en vormt als het ware een soort toegangspoort.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • De reflectie in de spiegel laat je, naargelang je positie, telkens een andere hoek van het appartement zien.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • Je zou het niet zeggen, maar naast de boekenkast zit een spiegel, die de inkomhal een stuk groter laat lijken.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • Een draaideur, onopvallend geïntegreerd in de houten wand van de wand, geeft toegang tot de nachthal.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • Dicht gaat de deur volledig op in de wand en ontstaat een homogeen houten vlak, dat doorloopt in de spiegel.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • De heldere tegels brengen licht in de badkamer.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • De houten elementen van het badkamermeubel vormen twee op elkaar staande T's – een knipoog naar de betonnen structuur. Het linkerdeel van het meubel zit voor de technische schacht, daardoor geniet het rechterdeel van extra diepte, waardoor onderaan plaats was voor de wasmachine.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • De spiegel zorgt voor een speelse toets in het toilet.
    © Laurent Brandajs / Archipel
  • In de slaapkamer van de ouders bleef het mozaïekparket ook behouden. Het schilderij van Tristan Bastit past perfect bij de kleuren van de aankleding.
    © Laurent Brandajs / Archipel

We bevinden ons in de Brusselse gemeente Vorst, niet ver van het groene Dudenpark. "Initieel wou ik graag twee straten verderop gaan wonen, met een direct uitzicht op het park", zegt Philippe-Henri Bertin. Maar het lot besliste er anders over. Het pand dat hij op het oog had, werd in een mum van tijd verkocht en de architect hervatte zijn zoektocht. Uiteindelijk vond hij zijn geluk in dezelfde buurt. "De voordelen van dit driegevelappartement deden me al snel het mindere uitzicht vergeten", aldus de architect. "Hoewel een deel van de ruimte was ingedeeld met tussenmuren, zag ik meteen het potentieel ervan. De leefruimtes bevonden zich in een grote, gecompartimenteerde vierkante ruimte die we alleen maar moesten openbreken om een mooi volume te creëren."

Ook al was het niet naar de smaak van de nieuwe eigenaar, het appartement verkeerde in goede staat. Philippe-Henri Bertin trok er zo in en woonde er eerst vijf jaar, voor hij van start ging met de werken. En dat bleek erg nuttig. Zo kon hij zich precies voorstellen hoe hij de ruimte het best zou transformeren en optimaliseren … om er nadien weer in te trekken met zijn jonge gezin.

Herindeling van de functies

Oorspronkelijk zat de keuken op de plaats van de huidige eetkamer, verborgen achter muren. Dat gesloten volume deelde de leefruimte onvermijdelijk op in twee verschillende zones. Eerste werk was dan ook de scheidingswanden te slopen om de ruimte te ontsluiten.

Het gebouw was opgetrokken met betonnen kolommen en balken. De binnenmuren waren dus niet dragend en konden makkelijk worden afgebroken zonder structurele ingrepen. Daarom was er ook geen bouwvergunning nodig. Bevrijd van haar keurslijf, profiteert de woonkamer nu van het natuurlijk licht dat via twee gevels binnenvalt.

Met het oog op een maximale lichtinval werd ook de muur onder het raam van de oude keuken afgebroken. Een nieuw vouwraam verleent nu toegang tot het terrasje. "Door die grote opening was er geen ruimte meer voor de keuken op haar oorspronkelijke plaats", zegt de architect. "Ze schoof heel natuurlijk op naar de voorkant van het gebouw." Doordat het terras wat inspringt, lijken de bovenkasten van de nieuw uitgeruste keuken wel ingebouwd.

Een geïntegreerd decor

In dit appartement is de architectuur het decor. Net als de zichtbare structurele elementen maakt het zorgvuldig ontworpen meubilair deel uit van deze architecturale inrichting, die het project heel persoonlijk maakt. Meteen bij het binnenkomen word je begroet door een speels meubelstuk vol kleurrijke boeken.

De willekeurige plaatsing van de planken zorgt voor een originele dynamiek, waarbij enkele volle panelen bekleed met eiken laminaat verijzen naar het keukenmeubel. De gesloten elementen zijn niet alleen mooi, er gaan ook technische en opbergruimtes achter schuil.

Uniform en bont tegelijk

De ruwe baksteen en het beton kunnen het best vinden met het bestaande mozaïekparket in eik. In het gesloopte deel van de woning is de beschadigde houten vloer vervangen door grote tegels in tinten van cortenstaal, waarvan de kleur mooi aansluit bij de donkere rand van de parketvloer. De grote tegels in de badkamer, het toilet en de nachthal zijn van dezelfde reeks, maar in een lichtere tint om het gebrek aan natuurlijk licht in het midden van de woning op te vangen. De slaapkamers hebben eveneens een mooie mozaïekparketvloer, maar die in de kinderkamer, die vroeger bedekt was met vinyl, is vervangen door een nieuwe, identieke uitvoering. Uiteindelijk biedt het appartement een nieuw decor dat vakkundig balanceert tussen homogeniteit en diversiteit.

Ontwerp: Archipel
Tekst: Marie Delooz
Foto's: Laurent Brandajs

Dit moet je zeker lezen

Renovatie appartement: verhoog de waarde en het comfort met deze tips

Lees meer

Nieuw appartement, nieuwe wetten: dit moet je weten

Lees meer

Geen appartement zonder regels: hier mag je je aan verwachten

Lees meer

Wat doet de raad van mede-eigendom?

Lees meer

Lees ook

Tweedehands en met karakter: zo leven Amy en Kosti in hun droomhuis in Asse

Tweedehands en met karakter: zo leven Amy en Kosti in hun droomhuis in Asse

Amy en Kosti toverden een oude schuur in Asse om tot een warm, duurzaam gezinshuis vol unieke, tweedehands stukken.

Lees meer

Binnenkijken bij Liesje en Jasper: van drukkerij tot duurzame cohousing in de stad

Binnenkijken bij Liesje en Jasper: van drukkerij tot duurzame cohousing in de stad

Van drukkerij tot ecologische cohousing: 18 gezinnen delen ruimte én visie in hartje Borgerhout. Lees hoe duurzaamheid en samenleven hier centraal staan.

Lees meer

Verhoog de waarde van je appartement met deze 3 essentiële tips

Verhoog de waarde van je appartement met deze 3 essentiële tips

Je kan de waarde van je appartement verhogen. Ontdek wat een impact heeft op de waarde en welke ingrepen je zelf kan doen.

Lees meer

Partnerartikels

Bekijk alle partners
Waarom kleine VME’s moeilijk een syndicus vinden, en hoe OpenVME dat oplost
Waarom kleine VME’s moeilijk een syndicus vinden, en hoe OpenVME dat oplost

Voor eigenaars van een klein appartementsgebouw is het vaak zoeken naar een speld in een hooiberg: een professionele syndicus vinden die hen wil bedienen...

Lees meer
Concrete House - Open Wervendag 2023
Concrete House - Open Wervendag 2023

Tijdens Open Wervendag op 7 mei 2023 kan je zien hoe Belgische bouwbedrijven duurzaamheid en energiezuinigheid combineren bij de bouw van nieuwe woningen,...

Lees meer
Van digitale tool naar tastbaar maatwerk voor je interieur: Maatkasten Online opent eerste fysieke winkel
Van digitale tool naar tastbaar maatwerk voor je interieur: Maatkasten Online opent eerste fysieke winkel

Maatkasten Online, al jaren bekend om hun digitale succesformule en bekroond tot Webshop van het Jaar, opent in Antwerpen een eerste fysieke winkel. In...

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag