Verschil Belgische en Vietnamese natuursteen? (Beantwoord op 11-09-2007)

Vraag

Wij zijn van plan een nieuw terras aan te leggen. Hiervoor willen wij graag Aziatische hardsteen, Chinese of Vietnamese blauwsteen gebruiken. 1) is deze steen kwalitatief te vergelijken met de Belgische blauwe steen? 2) over de dikte van de steen is er blijkbaar geen eensgezindheid. Is 2 cm voldoende of moet het 3 cm zijn? Onze leverancier laat de meeste van zijn natuurstenen zagen op 2 cm. Onze tuinarchitect meent dat het 3 cm moet zijn. Blijkbaar zou deze dikte beter beschermen tegen vorst. Verschillende tegelleggers kunnen hierop ook geen afdoend antwoord geven. 3) Zijn deze stenen ook vorstvrij? Ook bij een dikte van 2 cm? Speelt de grootte van de tegel hierbij een rol?

Antwoord

Pascal Rommel van natuursteenhandelaar Beltrami formuleert een antwoord op uw vragen. "1/ Belgische en Vietnamese steen zijn vergelijkbaar met elkaar, zowel naar ontstaan, samenstelling en gedrag als buitenbevloering. Chinese 'blauwe steen' echter ziet er uit als blauwe steen, maar is in feite een kalksteen met een hoog dolomietgehalte. Naar gebruik betekent dit dat na verloop van tijd dat deze steen een bruine 'waas' kan vertonen. Het materiaal zelf is perfect vorstbestendig. Dit geldt trouwens ook voor de Belgische en Vietnamese blauwe steen.

2/ De vorstbestendigheid is onafhankelijk van de dikte van het materiaal. Wel is het zo dat de dikte meestal bepaald wordt door het gebruik. Concreet is voor een terras 2 cm voldoende en wordt voor een oprit een dikte van 3 cm aanbevolen. Een ander criterium is het materiaal zelf: een zachtere kalksteen (type witsteen) zal (onafhankelijk waar toegepast) dikker aangeboden worden dan bvb een granietsoort. Ook de manier van plaatsing kan een rol spelen: plaatsing op tegeldragers zal dikker materiaal vereisen dan een plaatsing op traditionele methode. Voor dit concreet geval volstaat volgens mij 2 cm dik, indien plaatsing op traditionele methode (stabiliseerbed en mortel).

3/ zie 1 en 2. De grootte van de tegels zelf speelt ook geen rol bij het al dan niet vorstbestendig zijn van een steensoort."

Beantwoord door: Anouk Matthys , Beltrami NV

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Langer én stijlvol thuis blijven wonen? Ontdek de elektrische revolutie van de Orona Homelift
Comfortlift Orona

Langer én stijlvol thuis blijven wonen? Ontdek de elektrische revolutie van de Orona Homelift

We willen het liefst allemaal zo lang mogelijk in onze vertrouwde woning blijven wonen.

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag