Kan de aannemer de toegang tot de werf ontzeggen? (Beantwoord op 10-12-2007)
Vraag
De relatie tussen de SOD-firma, de architecte en onszelf is verzuurd doordat we een dossier zijn opgestart bij de Verzoeningscommisie. Sinds begin deze week is de woning water- en winddicht, maar we krijgen geen werfsleutel. In ons contract staat nergens dat de bouwheer enkel onder toelating van de bouwfirma de werf mag betreden. Ons lijkt het ons recht om naar onze woning te kunnen kijken op die momenten dat het ons past, vb. enkel eens tijdens het weekend (door onze jobs) en dus niet op de door hun gekozen tijdstippen. We hebben de bouwfirma voorgesteld een verklaring te ondertekenen dat we de sleutel enkel gebruiken om onze eigen woning te bezoeken, geen acties te ondernemen die de werf zouden kunnen verstoren en elke verantwoordelijkheid te nemen voor lichamelijke ongevallen die zouden gebeuren, wanneer wij zonder begeleiding de werf bezoeken. Toch blijven zij ons de vrije toegang tot de werf pertinent weigeren. Zijn wij juridisch in ons recht? Kunnen wij indien de bouwfirma blijft weigeren bijvoorbeeld beslissen om een slot te laten veranderen zodat wij wel binnenkunnen en de gemaakte kost op hun verhalen.
Antwoord
"Bij de verkoop van onroerende goederen in het kader van de wet Breyne art. 4 gaan de rechten op de grond onmiddellijk over aan de koper en de rechten op de constructies (art. 5) naarmate de bouwstoffen in de grond of in de constructie worden geplaatst. Elk beding van eigendomsvoorbehoud wordt bij een verkoop in toepassing van de wet Breyne voor niet geschreven gehouden (art. 13 eerste lid)", lezen we op de site van advocaat Elfri de Neve.
Deze materie is voor interpretatie vatbaar, maar over het algemeen is het toch zo dat je pas echt eigenaar wordt van je woning bij de oplevering. In de praktijk wordt daar echter nooit een punt van gemaakt en het lijkt ons ook een beetje absurd van de woningbouwfirma om jullie de toegang te ontzeggen.
We raden je aan om toch opnieuw met de firma rond de tafel te gaan zitten om dit te bespreken. Als ieder wat water bij de wijn doet, hoeft dit echt niet tot problemen te leiden.
Beantwoord door: Livios
Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer
STiDO Modulair Bouwen
Levenslang comfort: waarom prefab modulaire woningbouw een toekomstgerichte keuze is
De meeste Belgen willen het liefst zo lang mogelijk in hun eigen woning blijven wonen.