Welke aansluiting voor internet? (Beantwoord op 12-08-2008)

Vraag

Wij beginnen deze maand met de verbouwing van onze bovenverdieping. Graag voorzien wij voor elke slaapkamer aansluiting voor internet. Wat is hiervoor (momenteel) de beste oplossing? Kabel vs. draadloos ... Indien via kabel: welke soort kabel? Is dit afhankelijk van de provider (Belgacom vs. Telenet)? En zo ja, zitten wij dan na installatie (ingeslepen in de muren) voor eeuwig vast aan dezelfde provider? Als we ook telefonie willen voorzien in elke kamer, gelden dan dezelfde regels als voor internetaansluiting?

Antwoord

Voor deze vraag ging Livios te rade bij Rudy Brijs. Hij is consultant bij enCONSULT.

"Voor de eerste vraag zijn er vier mogelijkheden:

1. Draadloos; in dit geval moet je gebruikmaken van een WIFI-modem (modem met een antenne). Deze is tegenwoordig overal verkrijgbaar.

De goede werking hangt af van de bouw van de woning (hout, beton, ...) en de afstand tussen de zender en de ontvanger.

Werkt goed, maar met meerdere pc's met verschillende operatingsystemen kan dit (nu nog) soms problemen geven, regelmatig resetten.

2. Via UTP-kabel (Cat.5); in dit geval wordt deze kabel aangesloten op een gewone modem (bv. Belgacom of Telenet of ...).

De lengte van de kabel wordt beperkt tot 90m, dit is een veilige manier van werken.

De modem wordt meestal centraal geplaatst of bv. daar waar kabel de woning binnenkomt.

3. Via coax-kabel; in dit geval werkt men met een kabel-provider (zoals Telenet) en dient men de modem aan te sluiten op deze coaxkabel.

Voor toepassing in het kader van deze vraag niet echt nuttig. De modem staat hier bij de pc.

4. Er bestaat ook nog speciale UTP-kabel voor zowel TV als ethernet (Internet)-signalen.

Deze techniek wordt (nog niet) zoveel gebruikt (soms bij grote nieuwe complexen of speciale woningen), kan in de toekomst belangrijk worden.

* De beste oplossing vind ik de aanleg van zowel coax- als ethernet (UTP)-kabel.

In dit geval zijn er weinig beperkingen en zal men toekomstgericht werken. Alles blijft mogelijk.

Antwoord op vraag 2:

Zie antwoord op vraag 1.

Men zit nooit vast aan een provider indien men zowel UTP- als coax aanlegt.

Hierbij kan men dan ook nog beschikken of analoge en interactieve digitale TV (Telenet). Ook als je enkel UTP-kabel aanlegt, kan je kiezen voor bv. [Belgacom (xDSL)] of [Telenet (kabel) voor internet].

Doch geen analoge of interactieve digitale TV.

Antwoord op vraag 3:

Telefonie loopt (in principe) niet over dezelfde kabel als internet.

Doch een UTP-kabel kan ook gebruikt worden voor telefonie (mits toepassing van andere connectoren => ethernet = RJ45 - telefonie = RJ11)

Persoonlijk vind ik een draadloze telefoonverbinding het meest praktisch voor gebruik in een woning. Indien je 100% zeker wil spelen en wil werken volgens de regels van de kunst dan voorziet men UTP + coax + telefoonkabel.

Belangrijk:

De coaxkabel dient kabel te zijn die door Telenet en Interkabel goedgekeurd werd.

Info omtrent dit kabeltype wordt (normaal) in de handel verstrekt. De coax moet het opdruk Telenet/Interkabel hebben.

Beantwoord door: Livios

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Houd de hitte buiten: geniet van optimaal zomercomfort met de juiste zonwering
Wilms

Houd de hitte buiten: geniet van optimaal zomercomfort met de juiste zonwering

Hittegolven, strengere energienormen en een groeiende aandacht voor duurzaam wonen maken één ding duidelijk

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag