Welk materiaal als onderste steen voor houtskeletbouw? (Beantwoord op 25-05-2009)

Vraag

We zouden onze woning graag in houtskeletbouw realiseren. Voor de onderste 20-30 cm zijn er echter tal van mogelijkheden waartussen het moeilijk kiezen is.

Je kan de onderregel laten beginnen op de fundering. Langs de binnenzijde van de woning kom je dan met je vloeropbouw boven het hout uit. Daarom wordt er blijkbaar dikwijls een 'eerste' steen gemetst op de fundering, zodat je met je hout begint ter hoogte van de tegels binnen. Dit kan een betonsteen zijn of een cellenbetonblok. En dan zijn er nog een aantal mogelijkheden om het water tegen te houden: met roofing of een epdm-folie. Hoe maken we nu een keuze?

Antwoord

We legden deze vraag voor aan Davy Proost van de firma Arkana. Er zijn volgens hem inderdaad verschillende mogelijkheden. Elk van deze mogelijkheden heeft zijn voor- en nadelen.

"Wanneer je kiest voor het opmetsen met een steen, gaat die automatisch een koudebrug vormen met de chape en moet er dus zeker een isolerende steen gebruikt worden. Hiervoor kan bv. een cellenbetonsteen gebruikt worden. De cellenbetonsteen kan echter niet gebruikt worden voor de verankering van de HSB-structuur en bijgevolg moet die structuur met draadstangen in de onderliggende betonconstructie verankerd worden."

"Om de extra kost van het uitmetselen en verankeren te vermijden, kan er perfect geopteerd worden om de HSB-structuur rechtstreeks te bevestigen op de betonnen draagstructuur. Hierbij moet men er wel rekening mee houden dat de twee onderste regels van de structuur van een A3-impregnatie voorzien worden. Wanneer je hierbij kiest voor een vloerisolatie boven de funderingsplaat of welfsels, wordt een koudebrug vermeden en heb je een goede en budgetvriendelijke oplossing."

"In beide gevallen is het noodzakelijk de waterkeringen correct te plaatsen. Hier kan bij een beperkte vloeropbouw (15 tot 20 cm) makkelijk met een DPC-waterkering gewerkt worden, bij een hogere vloeropbouw is het aangewezen een verbeterde waterdichting uit te voeren met roofing of EPDM."

Beantwoord door: Livios

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Houd de hitte buiten: geniet van optimaal zomercomfort met de juiste zonwering
Wilms

Houd de hitte buiten: geniet van optimaal zomercomfort met de juiste zonwering

Hittegolven, strengere energienormen en een groeiende aandacht voor duurzaam wonen maken één ding duidelijk

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag