Mogen wij meubels al plaatsen voor voorlopige oplevering? (Beantwoord op 15-02-2010)
Vraag
Met de sod-firma was afgesproken dat de woning tegen 1 juli 2010 zou klaar zijn. Deze termijn is ondertussen niet meer haalbaar door het langdurige weerverlet. Momenteel huren wij een woning voor 1 jaar en moeten we dus op 1 augustus deze huurwoning verlaten. Onze vraag naar jullie toe: kunnen wij onze meubels al op 1 juli in ons nieuw huis plaatsen zonder er in te wonen? We zouden dan op vakantie gaan of in een tent in de tuin wonen om niet een voorlopige oplevering te krijgen van een huis dat nog niet volledig af is. Kan dit? Kan de sod-firma dit contractueel toestaan? Wanneer wordt een huis voorlopig afgeleverd? Als je er effectief in woont, of als je er al je meubels in plaatst?
Antwoord
Het was niet zo’n goed idee om de huur op te zeggen nu u weet had van het feit dat uw woning niet klaar zou zijn. In normale omstandigheden kan u in dergelijke gevallen huurverlenging aanvragen en desnoods verkrijgen via het vredegerecht.
De oplevering behoort tot de plicht van de aannemer. De voorlopige oplevering heeft tot doel de voltooiing van het werk vast te stellen. Dit houdt op zich geen aanvaarding in van de werken. Dit betekent dat de bouwheer het werk (de werf) ter beschikking krijgt en vanaf dan ook het risico. Vanaf deze datum loopt de gebeurlijke schadevergoeding of boete wegens vertraging niet meer.
De voorlopige oplevering is het aanvangspunt van de onderhoudstermijn en dekt de zichtbare (lichte) gebreken en heeft tot doel na te gaan of het bestek en de plannen in acht genomen werden. Deze datum is ook de aanvangsdatum van de tienjarige termijn van aansprakelijkheid van de aannemer. Het is dus van groot belang om alle gebreken te laten noteren in uw proces-verbaal van oplevering. Nu je meubels al in de woning plaatsen kan.
Beantwoord door: Livios
Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer
FRANKE NV
Maak jij al optimaal gebruik van je keuken? Deze 3 systemen maken het verschil
De keuken is de plek waar je dag begint, waar je samenkomt en tot rust komt.