We hebben jouw vraag voorgelegd aan Danny Ongenae van e-Pipe Benelux. “Er bestaan momenteel 2 systemen op de Belgische markt om waterleidingen te vernieuwen door het inbrengen van epoxyhars. Afhankelijk van het systeem, wordt er al dan niet een vacuümstofzuiger gebruikt tijdens het reinigingsproces en de beschermingsfase. Beide systemen vinden hun oorsprong in de VS en Canada.”
“Leidingrenovatie door het aanbrengen van epoxy bestaat uit 3 stappen:
Fase 1: drogen
Eerst worden de waterteller en alle toestellen in de woning afgekoppeld. Daarna wordt een compressor met perslucht rechtstreeks op de aansluiting van elk sanitair toestel aangesloten. De compressor blaast warme, droge lucht door de leidingen om ze watervrij te maken en de corrosie kurkdroog te krijgen.
Fase 2: reinigen
Tijdens deze fase worden de leidingen gereinigd aan de hand van zand en aluminiumkorrels. De dikte van de korrels en de duur van het reinigingsproces worden bepaald door de aantasting van de leidingen. Hoe meer corrosie, hoe langer deze fase zal duren. Afhankelijk van het systeem, zorgt een stofzuiger voor extra zuigkracht om het vuil en stof uit de leidingen te verwijderen.
Het reinigingsproces op zich veroorzaakt geen lekken, aangezien er op de leidingen geen druk uitgeoefend wordt. De in- en uitgang van de leidingen worden nl. te allen tijde vrijgehouden zodat de nodige luchtdoorstroming kan plaatsvinden. Wat wel kan voorkomen zijn bestaande lekken, die in eerste instantie door corrosie gedicht werden, opnieuw worden blootgelegd. Deze lekken worden dan tijdens de epoxybehandeling gedicht.
Fase 3: beschermen
Als de leidingwand voldoende ruw staat, kan de epoxy aangebracht worden. Door de centrifugale kracht aan de binnenkant van de leiding, en desgevallend de aanwezigheid van een stofzuiger voor extra kracht, verspreidt de epoxy zich egaal over de hele leiding.
Beide systemen hebben een Belgaqua certificatie voor de epoxy die ze gebruiken. Belgaqua staat in voor de keuring van materialen die in contact komen met het drinkwater. Het doel van de technische analyses uitgevoerd door Belgaqua is het gevaar van verontreiniging in het openbaar net en in de binneninstallatie tegen te gaan. Drinkwatertoepassingen met een Belgaqua-certificatie zijn veilig en vormen geen gevaar voor de volksgezondheid.”