Hoe stabilisé plaatsen voor terras? (Beantwoord op 20-04-2012)

Vraag

Onze bestaande ondergrond is nogal nat (op 1 m diepte reeds grondvocht) en met gras bedekt. Deze ondergrond ligt 30 cm onder het terrasniveau. Dienen we het gras weg te nemen vooraleer we onze stabilisé plaatsen? Welke terrasopbouw raden jullie aan met deze natte ondergrond (15 cm stabilisé met wapening?)?

Antwoord

Het gras moet volgens architect Eric Houben zeker weggenomen worden, evenals alle zwarte grond (teelaarde) die er zich nog onder bevindt. “Door de organische delen die hierin zitten zal deze grond na een tijdje namelijk nog inklinken, dus verminderen in volume. Dat wil je niet aan de hand hebben onder je terras.”

“Stabilisé wapenen heeft maar heel weinig zin. Er wordt hiervoor slechts een licht wapeningsnetje voor gebruikt (stevig kippengaas om het oneerbiedig te omschrijven) omdat het materiaal op zichzelf ook al niet zo sterk is.  Het doel is dan ook enkel om de barstvorming proberen wat te verminderen, veel weerstand heeft een en ander niet. Indien je wat stevigheid wenst kan je beter 15 cm echt beton gebruiken. En dan is een dubbel wapeningsnet van 8 wel een merkelijke versteviging. Om op te vullen tot het juiste niveau kan je natuurlijk wel stabilisé gebruiken: het materiaal moet in deze functie geen trekkrachten opnemen, enkel het gewicht dragen van het terras. Dat kan zonder probleem.”

“Let echter op het afvoeren van hemelwater dat op het terras valt. Als dit kan stagneren op het beton zullen jouw tegels altijd opvriezen. Voldoende afschot geven is een eerste aandachtspunt. Je kan er bijkomend voor zorgen dat het beton niet volledig verdicht is, m.a.w. dat het water er nog door kan. En dus zeker geen plastiek onder het beton plaatsen!”

Beantwoord door: Eric Houben , Architect Eric Houben

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Kapstokken hoeven niet saai te zijn: speel met kleur in je kast
Maatkasten Online

Kapstokken hoeven niet saai te zijn: speel met kleur in je kast

Bij het inrichten van een woning gaat veel aandacht naar grote elementen zoals vloeren, muren en kasten.

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag