Aardingslus (Beantwoord op 25-01-2002)
Antwoord
Je hebt je vragen mooi opgedeeld, dus kan Xavier Malherbe zo ook per deelvraag beantwoorden:
1. Deze vraag wordt behandeld in het AREI art. 69 en in het MB 06/10/1981, hierin wordt het volgende bepaald: De aardingslus moet rechtstreeks tegen de grond worden aangebracht op de bodem van de funderingssleuf en zodanig met aarde bedekt worden dat ze in geen enkel geval in aanraking komt met het materiaal van de funderingsmuren (mortel, beton, wapening ...). Om de aardgeleider op de bodem van de funderingssleuf te houden, mogen enkel bevestigingsmiddelen (haken, krammen ...) gebruikt worden uit koper of een materiaal dat niet corrosief inwerkt op het koper van de aardingslus.
Dus de afstand tussen aardingslus en vloerplaat wordt niet gespecificeerd, de lus moet net onder de betonnen vloerplaat liggen maar mag er geen contact mee maken, wel is er bepaald dat er een lus moet geplaatst worden indien de funderingssleuf op ten minste 60 cm diepte ligt.
2. Betreffende de maximale lengte van de aardingslus wordt in het AREI geen limiet bepaald. Het AREI bepaalt dat de lus de buitenomtrek van het huis moet volgen.
3. De spreidingsweerstand van de aardelektrode wordt gemeten met een aardingsmeter. De spreidingsweerstand moet theoretisch gezien kleiner zijn dan 100 Ohm, maar praktisch dient deze kleiner te zijn dan 30 Ohm, aangezien er bijkomende beschermingsmaatregelen dienen genomen te worden als de spreidingsweerstand zich bevindt tussen de 30 en 100 Ohm, met name het plaatsen van supplementaire differentieelschakelaars.
4. De uiteinden van de aardingslus moeten inderdaad via een aparte buis door de betonplaat naar de meetklem gebracht worden. De wachtbuizen voor water, gas en elektriciteit blijven dus voorbehouden voor hun doel.
Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Levenslang comfort: waarom prefab modulaire woningbouw een toekomstgerichte keuze is
De meeste Belgen willen het liefst zo lang mogelijk in hun eigen woning blijven wonen.
Onze toolbox
Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!
AanvragenMet premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.
ZoekenMet deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.
Aanvragen