Akoestische isolatie (Beantwoord op 19-06-2002)
Antwoord
Annick Hulsman van de firma Isover probeert je het een en ander in verband met het massa-veer-massasysteem te verduidelijken.
Zo stelt ze dat wanden op een houten geraamte veel minder de ideale spouwconstructie met buigslappe gipskartonplaten benadert dan de metal-studwanden.
De luchtgeluidsisolatie van de wanden op houten geraamte blijft achter ten opzichte van analoge metal-studwanden: het verschil kan tot 6 à 8 dB oplopen. Metal-studvoorzetwanden zijn naar plaatsing toe eenvoudiger te verwerken dan houten stijl- en regelwerk. Bovendien is het ook een flexibel systeem.
Akoestische tape kan nooit geen kwaad: noch op vloer noch op de balken. De tape is echter niet hét wondermiddel om alle geluiden die van de benedenverdieping komen tegen te houden. Best is de voorzetwand van beneden zo ver mogelijk te laten doorlopen (tot in de balklaag, indien mogelijk) en op de volgende etage zo goed mogelijk aan te sluiten hierop, zodanig dat er (liefst geen!) onderbrekingen zijn in de voorzetwand. Of je voorstel al dan niet haalbaar is (wegnemen van planken uit de vloer, …) kunnen we helaas van op deze plaats niet beoordelen.
De ideale situatie zou zijn, wanneer je de wand van onder tot boven zou kunnen doortrekken. Het bekomen resultaat zal steeds afhangen van de zwakste schakel in je systeem: elke onderbreking heeft nefaste gevolgen. Ter hoogte van een onderbreking aan de balklaag, zal het geluid van de buren zich steeds kunnen voortplanten, via/in de balklaag. Dit betekent dat je dan ook de balklaag (lees vloer en/of plafond) zou moeten gaan isoleren.
Een metal-stud-wand kan zeker op een tegelvloer worden geplaatst. En ook hier is een akoestische tape aangewezen.
Annick waarschuwt je ook om geen mirakels te verwachten van de akoestische plaat. "Van hieruit kan ik niet beoordelen of dit efficiënt zal zijn, omdat het materiaal niet verder gespecificeerd wordt. Verwacht echter geen mirakels van dergelijke "oplossingen". Een gouden regel naar akoestiek toe (zeker in de bovenvermelde problematiek) is: hoe dikker de voorzetwand en zijn isolatie, hoe beter. De densiteit is van ondergeschikt belang. Men kan nooit een degelijk resultaat bekomen met een product van 2 cm, wat het ook zij.
Bestaat er een andere, betere oplossing? Of er betere systemen bestaan? Ja, ofwel een voorzetwand (metal-stud) of een calibel-plaat (= glaswol gekleefd op een gipskartonplaat van 12,5 mm) welke op de bestaande wand wordt gekleefd met L-gips. Helaas is dit een ruimteverliezende oplossing. Echter, het kan niet anders…"
Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Geef je kasten snel een upgrade: kapstokken in een kleur zorgen voor speels accent
Bij het inrichten van een woning gaat veel aandacht naar grote elementen zoals vloeren, muren en kasten.
Onze toolbox
Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!
AanvragenMet premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.
ZoekenMet deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.
Aanvragen