Kwaliteit bakstenen controleren (Beantwoord op 28-08-2002)
Vraag
Wij overwegen om een façadesteen te gebruiken van de firma Olivier, de Brugse abdijmoef. Een bouwcentrum uit de streek zei ons echter dat de stenen van Terca en De Simpel van een betere kwaliteit zijn. Ik heb daarom de fysische eigenschappen van deze stenen opgevraagd en vergeleken. Inzake waterabsorptie en andere criteria scoort de steen van Olivier echter beter dan de andere. Enkel voor de drukweerstand scoort hij beduidend lager. Volgens Olivier is dat voor een façadesteen niet zo erg, omdat hij niet veel moet 'dragen'. Klopt dit? De bouwleverancier zei ook dat de steen van Olivier vrij veel verkleurt en na een 10-tal jaren geverfd moet worden. Hoe kan je dit controleren? Volgens Olivier volgt de negatieve commentaar van het bouwcentrum uit de mogelijkheid om rechtstreeks stenen aan te kopen bij Olivier, zodat het bouwcentrum geen marge kan nemen. Wat is jullie visie hierop? Antwoord:
Antwoord
We willen onze lezers graag objectief advies geven over de voor- en nadelen van verschillende systemen, maar twee merken tegen elkaar uitspelen gaan we niet doen. Toch enkele bedenkingen. De meeste gevelstenen die je tegenwoordig op de Belgische markt vindt zijn van goede kwaliteit en zullen vanuit technisch oogpunt voldoen voor een normale woning. Een bijkomende garantie op de kwaliteit is het BENOR-keurmerk. Bakstenen die dit merk dragen worden intern en extern gecontroleerd op hun technische kwaliteiten. Controleer zeker of de gevelstenen hieraan voldoen. Dan ben je quasi zeker van een voortreffelijke kwaliteit. Anderzijds is het ook niet zo dat gevelstenen die geen Benor-keurmerk hebben sowieso van mindere kwaliteit zijn. Het kost de fabrikant heel wat tijd en geld om interne en externe controles op de stenen te laten uitvoeren en dat wil of kan niet iedere fabrikant zich permitteren. De drukweerstand is voor gevelstenen inderdaad minder belangrijk dan voor stenen die voor dragende muren gebruikt worden, maar moet toch een minimum waarde halen. De architect of ingenieur kan je daar zeker raad in geven. Dat een gevelsteen zou verkleuren na verloop van tijd lijkt ons eigenaardig. Om absolute zekerheid te hebben, kan je een lijst opvragen van referenties die al enkele jaren oud zijn. Zo kom je trouwens ook meer te weten over de gehele kwaliteit van de steen. Dat je de steen na verloop van tijd zou moeten verven lijkt ons helemaal absurd. Ofwel kies je voor een gewone gevelsteen ofwel voor een verfsteen, die heel wat goedkoper is dan een gewone gevelsteen. Het is zeker niet de bedoeling om na verloop van tijd een gewone gevelsteen te gaan verven. Dan neem je beter van in het begin een verfsteen. Trouwens, niet elke gevelsteen mag geverfd worden. Enkel zeer vorstbestendige stenen mogen geverfd worden. Misschien doelt de verkoper op het vuil worden van de steen. Dat is inderdaad mogelijk, zeker bij gevels die aan regen blootgesteld worden en die een hoge porositeit hebben. Dat kan je tegengaan door er een waterafstotende laag op te plaatsen. Misschien had de verkoper dat voor toen hij het had over het verven van de gevel. De kans dat een verkoper die stenen gaat promoten waar hij het meest op verdient is natuurlijk niet ondenkbaar. Het is gewoon een kwestie van vertrouwen. Als je de indruk hebt dat de verkoper je geen eerlijk advies geeft, loont het zeker de moeite om elders je licht op te steken.
Beantwoord door: Livios
Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer
Hyboma
Bouwen zonder zorgen: Hyboma belooft vaste prijs en verhuis binnen 12 maanden