Geluidsisolatie in buurt van luchthaven (Beantwoord op 20-08-2003)

Vraag

Omdat wij in de zeer dichte nabijheid van de luchthaven van Zaventem zijn gelegen (max. 2 km) hebben we wel wat geluidsoverlast. Mijn vriendin is hier geboren en heeft daar geen problemen mee. Ik vond het niet zo erg om hier een bouwgrond te kopen omwille van de korte nabijheid van mijn werk. Toch willen we er alles aan doen om zoveel mogelijk lawaai veroorzaakt door de vliegtuigen buiten te houden. We hadden gedacht aan geluidsisolerende beglazing. Nu zijn we al naar verschillende raamspecialisten geweest en het verbaast ons steeds dat deze telkens andere dingen voorstellen: 4/12/4 nemen we als standaard; 4/15/4 zou een verbetering zijn vanwege de grotere luchtspouw; 4/12/8 : de glasdikte van de binnenste glaslaag gevoelig verhogen levert een gunstige meerwaarde t.o.v. geluidsisolatie; 4/12/33.1 zou uitermate geschikt zijn voor geluidsisolatie. PS: die 33.1 zijn 2 glasplaten van 3 mm en die 1 duidt op het aantal films dat gebruikt wordt, hier 1 dus. Dus mijn vraag is heel eenvoudig, wat is het beste om ramen en deuren zo veel mogelijk tegen geluid te isoleren, 1 van de hierboven genoemde oplossingen of bestaat er nog een andere manier die beter geschikt is en die qua prijs/kwaliteit met 1 van hierboven overeenkomt.

Antwoord

We begrijpen dat je de woning nog volledig dient te ontwerpen. In dit geval zijn er meer aspecten dan alleen de geluidsisolatie van de beglazing waar je rekening mee dient te houden.

Het geluid kan zich immers ook door de muren of kieren verplaatsen. Zoek eens grondig in ons archief rond de geluidsproblematiek. Zo zal je leren dat een zwaardere muurconstructie (zie Klopta) ook positieve gevolgen kan hebben met betrekking tot geluidsisolatie. Ook naar het dak kan deze redenering worden doorgetrokken.

Vermijd ook kieren en gaten. Zeker bij de plaatsing van het schrijnwerk is van dit van belang. Je mag dan nog de beste oplossing kiezen naar akoestische beglazing, wanneer je rondom kieren laat, heeft het geluid nog vrij spel.

In die zin valt het ook te overwegen om slechts voor enkele ramen de mogelijkheid te voorzien om ze te openen. Zo vermijd je weer kieren.

Specifiek naar de beglazing toe leer je uit het antwoord van Prof. Dr. Gerrit Vermeir op vraag 5975 dat de spouwbreedte en het gewicht van het raam een belangrijkere rol spelen op de akoestische waarde van het glas dan de dikte van de glasbladen.

Er zijn vijf aspecten die de geluidsisolatie van een raam verbeteren:

Dubbel glas, gelaagd glas, de spouwbreedte, akoestisch gas, en een asymmetrische bladdikte. In de bovenstaande voorstellen kom je al op één of andere manier aan drie van deze aspecten tegemoet, je kan daarnaast nog opteren voor gelaagd glas of het gebruik van een akoestisch gas om de akoestische eigenschappen te verbeteren.

Uit dit antwoord moet vooral duidelijk blijken dat alleen de keuze voor een goede akoestische beglazing niet afdoende zal zijn om het vliegtuiglawaai buiten te houden. Hiervoor moet het volledige concept van de woning bekeken worden.

De overheid start trouwens met een isolatieprogramma in enkele gemeentes rond de luchthaven. Bestaande woningen zullen in aanmerking komen voor dit programma. Voor nieuwe woningen zal geen vergunning meer worden afgeleverd, wanneer ze niet aan bepaalde normen voldoen op akoestisch vlak. Informeer je hierover bij jouw gemeentebestuur.

Beantwoord door: Livios

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Langer én stijlvol thuis blijven wonen? Ontdek de elektrische revolutie van de Orona Homelift
Comfortlift Orona

Langer én stijlvol thuis blijven wonen? Ontdek de elektrische revolutie van de Orona Homelift

We willen het liefst allemaal zo lang mogelijk in onze vertrouwde woning blijven wonen.

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag