Vocht in kelder, drainage werkt niet (Beantwoord op 04-04-2001)
Antwoord
Advocaat Johan Dehaese (vragenpanel) stelt dat op dit ogenblik nog geen duidelijkheid bestaat over de oorzaak van de waterinsijpeling en wie hiervoor aansprakelijk is. Daarom is het aangewezen alle in de bouw betrokken partijen aangetekend in gebreke te stellen. Omschrijf in deze brief de plaats van de insijpeling, het tijdstip, de omvang,… en verzoek de partijen voor een bepaalde datum de nodige herstellingen uit te voeren om het probleem te verhelpen.
Daarnaast maak je ook best een voorbehoud voor de schade die voortvloeit uit de onbruikbaarheid van de kelderruimte.
Je mag wel in geen enkel geval zelf herstellingen uitvoeren of laten uitvoeren door andere partijen dan deze die je in gebreke zal stellen.
Wanneer deze partijen niet of onvoldoende reageren op jouw verzoek om het gebrek te herstellen, is het aangewezen een gerechtelijke procedure op te starten met het oog op de aanstelling van een gerechtsdeskundige. Deze deskundige zal op een onpartijdige wijze de oorza(a)k(en) van de watersijpeling onderzoeken, om aan de hand van de resultaten de eventueel aansprakelijke partijen ter verantwoording te roepen.
Uit het antwoord van Johan Dehaese mag al blijken dat je dus best zelf geen stappen onderneemt om het probleem te herstellen. Dit is in eerste instantie de taak van architect en aannemer.
Verder is het belangrijk even te benadrukken dat een drainage - zelfs een goedwerkende - geen heiligmakende methode is om de kelder droog te houden. De drainage is in principe alleen bedoeld om het water op te vangen dat via de keldermuur en de vergaarmatten – kokosmatten – in de drainagebuis terechtkomt.
De drainage kan dus niet dienen om bij een hoge grondwaterstand of verzadigde grond, door hevige regenval, de kelder droog te houden door al dit water weg te pompen. Voor het oppompen van grote hoeveelheden water heb je in de eerste plaats een vergunning nodig, en bovendien loop je het risico op scheuren in de muren of grondverzakkingen. Door het wegpompen van het water, pomp je immers ook het slib dat in het zand zit mee weg. Hierdoor wordt het zand instabiel waardoor je dus het gevaar loopt op verzakkingen. Als je een kelder bij een hoge grondwaterstand waterdicht wil hebben, pas je dus best een andere methode toe dan het drainagesysteem.
In je vraagstelling haal je ook aan dat in de meetstaat een vochtisolatie opgenomen was. Waarschijnlijk bedoel je hier een vochtwering. Weet hier wel dat een cementering van de keldermuur met daarop de vernoemde teerlaag maar voor enkele jaren een afdoende oplossing is. Door de werking van de woning, zal de cementlaag immers gaan barsten en zo staat de weg ook open voor het grondwater.
Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Houd de hitte buiten: geniet van optimaal zomercomfort met de juiste zonwering
Hittegolven, strengere energienormen en een groeiende aandacht voor duurzaam wonen maken één ding duidelijk
Onze toolbox
Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!
AanvragenMet premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.
ZoekenMet deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.
Aanvragen