Is bungalow duurder dan woning met verdieping? (Beantwoord op 22-11-1999)

Vraag

Bij het plannen van ons toekomstig huis houden we er rekening mee dat we eventueel alles beneden houden (slaapkamer, badkamer,...) en eventueel later een kamer onder het dak maken. Kan gesteld worden dat dit duurder is dan bouwen met een boven? Als je alles beneden houdt is de oppervlakte van het dak uiteraard groter, dus duurder. Maar als we eventueel later een kamer onder het dak maken, moet er dan ook bijvoorbeeld rekening gehouden worden met de draagkracht van de welfsels? Of worden er sowieso voldoende stevige welfsels geplaatst om te kunnen rondlopen?

Antwoord

Als we de prijs van verschillende bouwsystemen vergelijkt, loop je natuurlijk altijd het risico van appelen met citroenen te vergelijken. Volgens Giuseppe Marchetta van het gelijknamige bouwbedrijf kan je in principe stellen dat een woning met anderhalve bouwlaag in principe het goedkoopst is. Bij dit type woning bevinden de kamers op de bovenste etage zich onder een zadeldak. Het spreekt voor zich dat dergelijke woningen heel wat goedkoper zijn dan zogenaamde beletages, woningen met twee volwaardige verdiepingen met een kroonlijsthoogte van meer dan 5 meter. Als het bouwterrein groot genoeg is, kan je ook overwegen om een bungalow te bouwen waarbij alle vertrekken zich op het gelijkvloers bevinden. Een praktisch woonconcept – je hoeft geen trappen meer te doen – maar niet zo goedkoop. Vermits je huis een grotere oppervlakte bestrijkt, zijn er meer funderingen nodig, meer metselwerk, meer welfsels, meer pleisterwerk,…. Bouwen met een verdieping heeft het voordeel dat je kan werken met een "groei-indeling": aanvankelijk blijft de ruimte onder het zadeldak één open ruimte. Pas als er echt nood is aan bijkomende kamers en als je daarvoor terug het nodige budget beschikbaar hebt, ga je de zolder werkelijk inrichten. Hierbij werkt men meestal met lichte materialen (vb. wanden van gipskartonplaten) zodat je bij de indeling geen rekening hoeft te houden met de dragende muren op het gelijkvloers. Over de stevigheid van de welfsels hoef je je volgens Giuseppe Marchetta geen zorgen te maken. Zijn bedrijf plaatst sowieso welfels die stevig genoeg zijn om er later een bewoonbare etage op in te richten en dat zal waarschijnlijk voor alle bouwbedrijven gelden. Soms werkt men met een houten roostering in plaats van welfsels. Ook die zijn in principe stevig genoeg om er op rond te lopen of om lichte scheidingswanden te dragen. Voor alle zekerheid laat je je architect of de sleutel-op-de-deurfirma op voorhand weten dat je van plan bent de zolderverdieping later in te richten als woonruimte.

Beantwoord door: Livios

Livios streeft steeds naar juistheid, objectiviteit en betrouwbaarheid van de informatie die het verstrekt. De redactie, noch de panelleden op wie zij beroep doet bij het beantwoorden van de vragen, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor welk gebruik dan ook. Lees meer

Ervaar de zachte textuur en luxe uitstraling van satin finishes in je badkamer
GROHE

Ervaar de zachte textuur en luxe uitstraling van satin finishes in je badkamer

De badkamer evolueert steeds meer tot een privéspa.

Lees meer

Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag