Van prosumententarief naar capaciteitstarief? Goede zaak of niet?

58

Van prosumententarief naar capaciteitstarief? Goede zaak of niet?

Livios.be
Livios.be
#Hernieuwbare energie · 10 jaren geleden

Vandaag bericht dat het wel eens gedaan zou kunnen zijn met het prosumententarief voor eigenaars van zonnepanelen. En dat amper drie maanden na de invoering van de belasting. Eerder liep het ook al mis met de netvergoeding.

Het Vreg zou volgens de krant denken aan een capaciteitstarief, gebaseerd op de capaciteit van de aansluiting op het elektriciteitsnet.

Het is en blijft een gevoelige discussie. Wat is jullie mening? Een goede zaak of net niet? 

Alle reacties

0
Charel
Charel
932 5449 Andere professioneel
8 jaren geleden

De verbruiker betaalt toch altijd evenveel per kWh ? of zijn elektriciteit nu van Doel komt of van zijn buurman.

0
Koenvcr
Koenvcr
0 7 Andere particulier
8 jaren geleden


Ten eerste een nulenergiewoning is geen woning die geen verwarming nodig heeft; het is een passiefhuis waarvoor de verwarming die nodig is in de winter, opgewekt werd via natuurlijke bronnen (hernieuwbare energie) en dat is in België dus enkel mogelijk via PV cellen die dat in de zomer produceren, waardoor het feit van een terugdraaiende teller noodzakelijk is. Als men dat nu wil afschaffen, dan schaft men het principe van een nulenergiewoning af. Windmolens voor particulieren zijn de facto onmogelijk; wie krijgt er een vergunning voor? En zelfs dan blijft het gebruik van het net nog steeds nodig, alleen een beetje beter verdeeld over de seizoenen heen. Maar er zal evenveel moeten betaald worden want men gaat zich op de aansluitwaarde (vermogen van de automaat) baseren om ons te belasten, of je daar nu van gebruik makt of niet. En zomaar verlagen in vermogen kan niet, zeker niet bij een 400V 3f aansluiting omdat je an je kabels in de grond moet verzwaren voor naar een monofase te gaan, maar dat mag je zelfs niet als je PV cellen of windmolen meer dan 5 kVA kunnen maken, of ze dat nu echt maken doet er zelfs weer niet toen …


Ten tweede, er betaalt niemand de helft van het transport; iedereen betaalt de volle pot alsof het van de andere kant van het land komt terwijl de elektriciteit gewoon van mijn dak naar mijn buren vloeit. Dus Elia heeft veel minder werk (hoogspanningsnet) en dus minder omzet + winst en zoals verwacht hebben deze hun prijzen dus al opgetrokken ter compensatie. Elia is niet gelijk aan uw lokale DNB zoal Eandis (laagspanning = 230V), dus die willen ook nog eens hun monsterwinsten behouden. Finaal wordt alles aangerekend aan u en ik, PV cellen of niet.


Maar ik ga geen 1000 euro aan transport betalen terwijl gas me nog geen 200 euro zou kosten, dus die panelen gaan van mijn dak in 2019.

0
kareljo
kareljo
0 3 Bouwer
8 jaren geleden

Jij maakt energie die naar anderen moet gedistribueerd worden en voor die distributie moet nu eenmaal een bijdrage betaald worden.  

Maar doordat zowel degene die de energie op het net zet als degene die het er wat verder terug afneemt betaalt voor die distributie, wordt hiervoor dus dubbel betaald !

Toch niet.  Elk de helft. ;-)

Toch niet..

Degene die het wat verder afhaalt betaalt volle pot distributie, alsof het van de kerncentrale kwam.

Degene met zonnepanelen betaalt enkel prosumententarief (vandaag), en geen distributie(en energie-) kosten op de geleverde EN zelf verbruikte energie (indien op jaarbasis evenveel zonneenergie gemaakt, als dat er elektriciteit verbruikt werd)

En hier vringt het schoentje... degene met zonnepanelen gebruikt wel degelijk het net, zelfs kwa volume bijna 2 keer zoveel als dat er geen zonnepanelen waren geinstalleerd. Dus lokale distributie netten worden zwaarder belast. (typisch verbruikt men ~30% van zonne-energie direct zelf op moment van de opwekking)

Het verhaal van de buurman wat verderop is voor een aantal wijken wishfull thinking. Er zullen wel wijken zijn waar er (op de middag) meer geproduceerd wordt dan verbruikt. Bijgevolg bij een klassiek net zal de net-spanning stijgen. Hier staan ook maxiumum op. Voorts moet die energie dan niet meer lokaal gedistribueerd worden maar naar een andere wijk... ik kan mij voorstellen dat dit regeltechnisch niet altijd evident is. En dat hier een kost aan verbonden lijkt me logisch.

Met andere woorden, mss zou je het niet zeggen, ik ben nog altijd super voorstander voor zonnepanelen.
Maar het net als een perfecte batterij gebruiken om je teveel aan energie op te slaan en dan in de winter er terug af te halen, zal niet gratis zijn in de toekomst. Al hoop ik wel dat men dat redelijke manier aanrekent. Bijvoorbeeld met slimme meter, die effectief kijkt hoeveel je hoogste gebruik van het net is.

0
Koenvcr
Koenvcr
0 7 Andere particulier
8 jaren geleden

Ik vergelijk het met lege bussen die rijden of volle bussen die rijden. Wat kost een volle bus meer dan een lege bus? Die kabels liggen daar te liggen of er stoom door loopt of niet of dit in 1 richting gaat of niet. Dat zijn elektronen die vloeien, er moet daar niemand gaan bij staan om te staan pompen ofzo. Dus pure afzetterij, de DNB heeft niet moeten investeren, ik wel, en toch ben ik degene die nog eens moet betalen bovenop mijn investering zodat de staat de KYOTONORM haalde, De volgende norm komt er weer aan en we zitten er zwaar onder, daarom dat Tommein zo zit te leuren op PV cellen te plaatsen. Maar eens je ze hebt zal je wel constateren dat ze u bij uw ... hebben. Als je ze niet legt mag onze incompetente staat een jaarlijkse boete van 72 miljoen euro betalen aan Europa. Dus ipv de PV cellen bezitters met de vinger te wijzen en te belasten zouden ze beter beloond woorden. DANK U om met uw privé geld te investeren om de normen te halen.

Dus betalen doen we sowieso. Of ga je  die boete dan uitsluitend doorrekenen aan de kleine man die dan WEL meehielp om de doelstelling proberen te bereiken?  Dan kies ik om niet te investeren want anders betaal ik 2 keer onder het in België (correctie Vlaanderen) vierkant draaiend systeem.  Zo moet België (hier is het dan wel degelijk België, althans op papier want in werkelijkheid is het ook Vlaanderen die het weer zal moeten doen) tegen 2020 een aandeel van 13% hernieuwbare energie halen, terwijl dat in 2015 amper 7,3% was. Ons land is daarmee de vierde slechtste leerling. Enkel Luxemburg, Malta en Nederland doen slechter. De beste leerlingen zijn de Scandinavische landen met op kop Zweden met een aandeel van 54,1% hernieuwbare energie, gevolgd door Finland (39,5%) en Denemarken (30,6%). Dus in die Scandinavische landen zitten de DNBs op hun tandvlees? Of zou er toch iets anders aan de hand zijn hier?  België is nochtans nu al het allerduurste energieland van de ons omringende landen. Duurder dus dan Duitsland, Frankrijk, Nederland, en Groot-Brittannië. De tweeslachtige redenering -voor de natuur moeten we weinig verbruiken (zoals met water als het een paar weken warm is), maar als we dat dan doen maken de DNB te weinig winst, zal daar geen beterschap in brengen. Wie wil er nu nog investeren in groene energie als je daarna er nog eens voor beboet wordt? Los daarvan, keerde de DNBs geen monsterwinsten uit aan hun aandeelhouders, de gemeentes? Rijfde de CEOs geen bedragen binnen waarmee honderden gezinnen van stoom kunnen bevoorraad worden?

0
Jos 777
Jos 777
1 54 Verbouwer
8 jaren geleden

eraf, had ik ze maar nooit laten leggen en gewoon met gas De zonnepaneelbezitters zijn nu precies de boosdoeners terwijl ze het zo gepromoot hebben. Daarbij laat iemand nog 450 euro ontvangen , je moet er wel bijzeggen dat je destijds (2008- 9) 21000 euro betaalde voor een niet al te grote installatie

0
bbul
bbul
0 3 Andere particulier
8 jaren geleden

Vorig jaar zonnepanelen geplaatst : 6200 €.  
Afrekening gekregen heden : geen verschil met of zonder plaatsing zonnepanelen.
Dus investering is een verliespost van netto 6200 €.

Het maakt niet uit wat ze nog allemaal gaan uitvinden van belasting of andere overheidskosten : zonnepanelen zijn voor de kleine verbruiker niet meer interessant !!!  Wij willen onze centen terug en afgeraken van de zonnepanelen.  

0
bbul
bbul
0 3 Andere particulier
8 jaren geleden

idem dito : wij willen er ook van af !!!

0
Kris M
Kris M
594 3496 Andere particulier
8 jaren geleden

Vorig jaar zonnepanelen geplaatst : 6200 €.  
Afrekening gekregen heden : geen verschil met of zonder plaatsing zonnepanelen.
Dus investering is een verliespost van netto 6200 €.

Het maakt niet uit wat ze nog allemaal gaan uitvinden van belasting of andere overheidskosten : zonnepanelen zijn voor de kleine verbruiker niet meer interessant !!!  Wij willen onze centen terug en afgeraken van de zonnepanelen.  

  Je vergelijkt appels met peren : in vergelijking met vorig jaar is de BTW 21% ingevoerd en betaalde je (de ondertussen geschrapte) Turtletax.  Zonder uw zonnepanelen zou uw factuur van dit jaar een stuk hoger geweest zijn. 

0
Charel
Charel
932 5449 Andere professioneel
8 jaren geleden

Vorig jaar zonnepanelen geplaatst : 6200 €.  
Afrekening gekregen heden : geen verschil met of zonder plaatsing zonnepanelen.
Dus investering is een verliespost van netto 6200 €.

Het maakt niet uit wat ze nog allemaal gaan uitvinden van belasting of andere overheidskosten : zonnepanelen zijn voor de kleine verbruiker niet meer interessant !!!  Wij willen onze centen terug en afgeraken van de zonnepanelen.  

Howla! Probeer alles eens goed en rustig na te rekenen met de juiste cijfers van vandaag en rekening houdend met de levensduur van uw installatie. Je zal dan merken dat uw paniekreactie helemaal niet nodig was.

De investering in zonnepanelen is nog steeds een zeer goede investering. Laat die vooral liggen !

0
ivanacke
ivanacke
0 21 Andere particulier
8 jaren geleden

als uw buurman elektriciteit krijgt van uw panelen kost de lekticiteit  evenveel.

maar doel of welke producent dan ook moet de elektriciteit die jij aan je burmanl leverd zelf niet opowekken. en ij zelf kan er van genieten als je in de winter stroom innemt via de terugdraaiende meter

Vraag nu gratis offertes aan voor zonnepanelen en bespaar zo op je energiefactuur

Vraag nu gratis offertes aan voor zonnepanelen en bespaar zo op je energiefactuur

Zet de stap naar groene stroom en verlaag je energiekosten! Vraag nu gratis en zonder verplichtingen offertes aan van ervaren installateurs.

Offertes aanvragen

Vraag gratis offertes aan voor jouw bouw- of renovatieproject

Vraag snel en eenvoudig offertes aan bij gespecialiseerde professionals bij jou in de buurt.

Offertes aanvragen
Maak je huis klaar voor de toekomst met onze gratis warmtepompgids

Maak je huis klaar voor de toekomst met onze gratis warmtepompgids

Ontdek alles over duurzame verwarming, energie-efficiëntie en handige checklists voor jouw perfecte warmtepomp. Gratis te downloaden en boordevol tips!

Download nu gratis jouw gids

Laat je e-mailadres achter en we houden je de hoogte van nieuwe antwoorden en reacties op deze vraag.

Lees ook

Energie-expert: “Met een slimme thuisbatterij doe je sneller je voordeel”

Energie-expert: “Met een slimme thuisbatterij doe je sneller je voordeel”

Energie-expert Alex Polfliet verklapt hoe je met een slimme thuisbatterij je stroomfactuur kan verlagen en hoe je je investering sneller terugverdient.

Lees meer

Hoe bescherm je je zonnepanelen tegen hackers? Experts weten raad

Hoe bescherm je je zonnepanelen tegen hackers? Experts weten raad

Oktober is de maand van cybersecurity awareness. Moeten we ons zorgen maken dat criminelen onze zonnepanelen kunnen hacken? Experts leggen uit.

Lees meer

Elektrische wagen als thuisbatterij: hoe werkt het?

Elektrische wagen als thuisbatterij: hoe werkt het?

Kan je je elektrische wagen gebruiken als thuisbatterij? Hoeveel kan je ermee besparen en vanaf wanneer is het mogelijk?

Lees meer


Onze toolbox
Offertes aanvragen

Vraag vrijblijvend offertes aan! Ontvang snel max. 4 offertes van vakmannen. Bespaar tijd én geld!

Aanvragen
Premies en subsidies

Met premies en subsidies kan je flink besparen. Kijk waar jij recht op hebt.

Zoeken
Magazines

Bouwen of verbouwen? Bestel je gratis magazine!

Aanvragen
Praktische gidsen

Met deze praktische digitale gidsen ben je meteen geïnformeerd en heb je een handige checklist bij de hand.

Aanvragen
Forum

Zit je met een vraag? Stel ze aan andere bouwers en verbouwers.

Stel je vraag